Ubuntuوبمستران

آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04

آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04
آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04
آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04

وب سرور NGNIX (انجین ایکس) یک وب سرور open-source و رایگان است که بهترین عملکرد و کارایی را بر روی سرور های لینوکسی دارد و به عنوان وب سرور، HTTP Cache یا … کاربرد های فراوانی دارد و توانایی کنترل و مدیریت انبوهی از اتصالات همزمان را داراست به همین منظور در این مطلب از نایس استار با آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04 در خدمت شما هستیم.

آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04

ابتدا نیاز است تا به وسیله یک کاربر که دارای دسترسی sudo است به سرور متصل شویم و اطمینان حاصل کنیم که هیچ سرویس در حال اجرایی روی پورت های 80 و 443 نیست.

برای شروع نصب وب سرور ابتدا پکیج های اصلی سرور را به روز رسانی می کنیم.

sudo apt update

حال می توانیم با اجرا دستور زیر وب سرور Ngnix را روی سرور نصب کنیم. به دلیل وجود فایل نصبی NGNIX در مخازن پیش فرض سیستم عامل دیگر نیازی به استفاده از مخازن ثانویه جهت نصب نیست.

sudo apt install Nginx

پس از اینکه نصب وب سرور کامل شد، سرویس به صورت خودکار فعال و راه اندازی می شود که شما می توانید وضعیت فعالیت NGNIX در سرور خود را با دستور زیر بررسی کنید.

sudo systemctl status Nginx

خروجی:

Nginx.service - A high performance web server and a reverse proxy server
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/Nginx.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (running) since Sat 2020-05-08 11:02:18 UTC; 45s ago
...

در اینجا فرآیند نصب وب سرور انجین ایکس به پایان رسید.

کانفیگ فایروال برای NGNIX

در صورتی که از فایروال بر روی سرور خود استفاده می کنید، پس از نصب NGNIX باید فایروال را برای جلوگیری از اختلال در عملکرد وب سرور تنظیم کنیم. وب سرور NGNIX به طور پیش فرض از پورت 80 HTTP و 443 HTTPS استفاده می کند که در صورت فعال بودن فایروال نیاز است از باز بودن این پورت در فایروال اطمینان حاصل کنید به همین منظور از دستور زیر استفاده کرده تا دسترسی کامل برای سرویس Ngnix روی فایروال تنظیم شود.

sudo ufw allow 'Nginx Full'

حال با دستور زیر می توانیم وضعیت وب سرور در فایروال را مشاهده کنیم.

sudo ufw status

خروجی:

Status: active
To Action From
-- ------ ----
Nginx Full ALLOW Anywhere

حال برای بررسی صحت نصب و دسترسی بدون نقص به وب سرور می توانید در مرورگر اینترنتی IP سرور خود را وارد کنید تا صفحه Welcome to ngnix برای شما نمایش داده شود.

برای کانفیگ و مدیریت وب سرور می توانید به فایل ها و دایرکتوری زیر دسترسی داشته و آنها را متناسب با عملکرد مورد نظر خود تنظیم کنید.

مسیر فایل های کانفیگ وب سرور Ngnix در دایرکتوری /etc/nginx قرار دارد و فایل اصلی کانفیگ وب سرور /etc/Nginx/Nginx.conf می باشد.

پیشنهاد می کنیم برای مدیریت بهتر و سادگی بیشتر برای هر دامنه یا سرویس که قصد اضافه کردن آن به سرور را دارید، یک فایل کانفیگ مجزا ایجاد کنید.

به پایان آموزش نصب وب سرور Nginx روی Ubuntu 20.04 از نایس استار رسیدیم و در این مطلب برای شما نحوه نصب وب سرور NGNIX روی اوبونتو را به طور کامل توضیح دادیم.


(1) Nginx در اوبونتو Ubuntu 20.04
آموزش نصب Nginx در اوبونتو Ubuntu 20.04 - وان سرور


(2) آموزش نصب Nginx در دبیان 10 لینوکس
آموزش نصب Nginx در دبیان 10 لینوکس - وان سرور


(3) Laravel بروی Centos 7 با Nginx
آموزش نصب Laravel بروی Centos 7 با Nginx بلاگ رسانگار


(4) آموزش نصب Apache در اوبونتو 20.04 Ubuntu - وان سرور
10052020 0 Comments زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه آموزش نصب Apache آپاچی در اوبونتو 20.04 Ubuntu. Apache یکی از محبوب ترین وب سرورهای جهان است.آپاچی یک پلتفورم منبع باز سرور HTTP است که درصد زیادی از وب سایت های اینترنت را در اختیار دارد.


(5) محدود کردن سرعت دانلود در وب سرور Ngnix
محدود کردن سرعت دانلود در وب سرور Ngnix وبلاگ شتابان هاست


(6) سرور در اوبونتو 18.04
nginx چیست و نحوه راه اندازی یک وب سرور در اوبونتو 18.04 لینوکس هلپ


(7) آموزش نصب Nginx در Ubuntu 20.04 نصب وب سرور انجینکس
05.06.2020 آموزش نصب Nginx در Ubuntu 20.04. Nginx یا انجینکس که بصورت engine x تلفط میشه یک وب سرور رایگان cross-platform با عملکرد بالا reverse p-r-o xy است که می تواند برای مدیریت وب سایت های پر ترافیک استفاده شود. این که آیا شما می خواهید یک وب


(8) آموزش نصب Nginx در CentOS 8 - وان سرور
آموزش نصب Nginx در CentOS 8 - وان سرور


(9) نصب وب سرور Nginx در لینوکس فیلم آموزش
آموزش نصب Nginx آموزش نصب Nginx روی centos آموزش نصب وب سرور Nginx روی لینوکس در این آموزش نحوه نصب و راه اندازی وب سرور Nginx در سیستم عامل لینوکس . چهارشنبه خرداد 21 1399. خبر فوری. تماس تصویری تلگرام به زودی ممکن می شود فروش سهام


(10) nginx چیست و نحوه راه اندازی یک وب سرور در اوبونتو 18.04
در مقایسه وب سرور Apache و Nginx انجین ایکس میتواند تعداد اتصالات همزمان بیشتری را کنترل کند و از هر اتصال حافظه کمتری را مصرف میکند. در این آموزش مراحل لازم برای نصب Nginx در اوبونتو 18.04 شرح داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =

دکمه بازگشت به بالا