آموزش های سرور لینوکسوبمستران

آموزش قدم به قدم نصب LAMP روی CentOS 8

بسته LAMP یک بسته نرم افزاری شامل وب سرور Apache، دیتابیس MariaDB یا MySQL و زبان PHP می باشد که بر روی سیستم عامل Linux نصب شده و تمام آنها جز پرکاربرد ترین برنامه های مورد استفاده کاربران جهت میزبانی از سایت ها و سرویس های تحت وب هستند. نام بسته LAMP در حقیقت از حرف اول این چهار برنامه گرفته شده و در کنار بسته LEMP که صرفا در نوع وب سرور (LEMP از وب سرور NGNIX استفاده می کند) متفاوت هستند، جز پرکاربرد ترین برنامه ها روی سرور مجازی یا اختصاصی می باشند. به همین منظور در این مطلب از نایس استار با آموزش قدم به قدم نصب LAMP روی CentOS 8 در خدمت شما هستیم.

آموزش قدم به قدم نصب LAMP روی CentOS 8

در ابتدا آموزش خدمت شما توضیح دهیم که به دلیل طولانی بودن فرآیند نصب سیستم عامل لینوکس در این مطلب صرفا مراحل نصب وب سرور Apache، دیتابیس MariaDB و PHP را توضیح می دهیم و از پیش باید سیستم عامل لینوکس روی سرور شما نصب باشد.

مراحل نصب را به ترتیب نام سرویس ها در این بسته انجام می دهیم.

نصب وب سرور Apache

برای نمایش سرویس و صفحات سایت به بازدیدکنندگان نیاز به سرویسی تحت عنوان وب سرور داریم که یکی از محبوب ترین وب سرور های حال حاضر Apache می باشد. این وب سرور برای ارائه صفحات PHP مناسب است که در ادامه نحوه نصب آن را توضیح می دهیم.

نصب وب سرور Apache روی CentOS 8

ابتدا پکیج httpd که مربوط به آپاچی است را نصب می کنیم.

sudo dnf install httpd

پس از اچرا دستور فوق سیستم از شما درخواست می کند تا نصب وب سرور را تایید کنید که کلید های Y و Enter را به ترتیب روی کیبورد فشار دهید. با به پایان رسیدن نصب باید با اجرا دستور زیر سرویس را فعال و راه اندازی کنیم.

sudo systemctl enable httpd
sudo systemctl start httpd

در صورتی که از فایروال بر روی سرور خود استفاده می کنید باید دسترسی وب سرور را در فایروال مجاز کنید به همین منظور با دستور زیر پورت 80 HTTP را باز می کنیم.

sudo firewall-cmd --permanent --add-port=80/tcp

حال با دستور زیر می توانید لیست سرویس هایی که دسترسی مجاز در فایروال دارند را مشاهده می کنیم. سپس فایروال را مجدد بارگذاری می کنیم تا تغییرات اعمال شوند.

sudo firewall-cmd --permanent --list-all
sudo firewall-cmd --reload

برای بررسی صحت نصب و عملکرد وب سرور در مرورگر آدرس دامنه یا IP سرور خود را وارد کنید. صفحه مربوط به وب سرور آپاچی باید برای شما نمایش داده شود.

نصب دیتابیس MariaDB

پس از نصب و فعالسازی وب سرور باید به سراغ نصب دیتابیس روی سرور لینوکسی خود برویم. شما می توانید از دیتابیس MySQL روی سرور خود استفاده کنید اما پیشنهاد ما این است که دیتابیس MariaDB را نصب کنید زیر به عنوان جایگزینی برای MySQL معرفی شده و دارای عملکرد بهتری می باشد.

آموزش کامل نصب MariaDB روی CentOS 8

با دستور زیر دیتابیس را از مخزن سیستم عامل نصب می کنیم.

sudo dnf install mariadb-server

پس از اینکه نصب دیتابیس به پایان رسید می توانید سرویس دیتابیس را راه اندازی و فعال کنید.

sudo systemctl start mariadb
systemctl enable mariadb

به دلیل حساسیت دیتابیش پیشنهاد می کنیم تنظیمات امنیتی دیتابیس را انجام دهید تا مشکلی از این بابت برای سرور و سرویس شما ایجاد نشود. برای افزایش امنیت دیتابیس می توان از اسکریپت mysql_secure_installation استفاده کرد.

sudo mysql_secure_installation

با اجرا اسکریپت فوق در مرحله اول صرفا Enter بزنید.

سپس در قسمت Set root passWord کلید Y و Enter فشار دهید و در مقابل New passWord و Re-enter new passWord رمز مربوط به روت دیتابیس را وارد کنید.

برای Remove anonymos users برای حذف دسترسی های ناشناس کلید Y و را فشار دهید.

برای غیرفعال کردن دسترسی های ریموت به دیتابیس در مقابل Disallow root login remotly کلید Y را فشار دهید. سپس دیتابیس تست را با فشردن کلید Y در مقابل Remove test database and Access to it را حذف کنید.

در نهایت با فشردن کلید Y جداول دیتابیس را مجدد بارگذاری کنید.

نصب PHP

در حالت پیش فرض وب سرور apache از HTML پشتیبانی می کند اما اگر شما از سرویس های تحت PHP استفاده می کنید باید آن را روی سرور خود نصب کنید تا وب سرور توانایی پشتیبانی از صفحات و سرویس های مبتنی بر PHP را داشته باشد.

نصب php روی CentOS 8

با دستور زیر PHP را روی سرور نصب می کنیم.

sudo dnf install php php-mysqlnd

پس از اینکه PHP نصب شد باید وب سرور را یک بار مجدد راه اندازی کنیم تا ماژول های PHP روی وب سرور اعمال شوند.

sudo systemctl restart httpd

حال برای بررسی کامل بسته LAMP یک فایل تست PHP در دایرکتوری پیش فرض apache ایجاد می کنیم.

echo "" > /var/www/html/info.php

آدرس دامنه یا IP سرور خود را در مرورگر وارد کنید تا صفحه مربوط به PHP برای شما باز شود.

به پایان آموزش قدم به قدم نصب LAMP روی CentOS 8 از نایس استار رسیدیم و امیدواریم موفق شده باشید استک LAMP را روی سرور مجازی یا اختصاصی CentOS 8 خود نصب و راه اندازی کنید.


(1) آموزش نصب قدم به قدم Centos 7 - geekboy.pro
CentOS 7 Installation. آموزش نصب Centos 7 بر روی سرور که می توانید به صورت نسخه دسکتاپ و یا سرور نصب کنید.. نسخه مورد نظر خودتون از سایت رسمی Centos دریافت کنید.. بعد از دانلود فایل ISO و قرار دادن در سرور می توانید نصب را شروع کنید که برای


(2) نحوه نصب رشنال رز - aparat.com
نحوه نصب و کار با adobe connect نسخه اندروید از کانال موسسه فرهنگی آموزشی امام حسین سیدالشهداع خراسان جنوبی. 405. ویدیو بعدی نحوه دانلود و نصب نرم افزار برای ضبط تدریس مجازی از کانال کارو فناوری اردکان یزد. 816. ویدیو بعدی نحوه


(3) آموزش نصب LAMP [Apache MySQL PHP] در CentOS 7 ویکـی
آموزش نصب Lamp روی سرور لینوکس . در این مقاله سعی شده است تا در کنار نصب کانفیگ اولیه سرور ها برای اماده سازی سرور نیز آموزش داده شود. موارد زیر روی لینوکس CentOS 7 نصب خواهد شد Apache 2.4 MySQL MariaDB PHP برای شروع نصب نیاز به یکه سرور


(4) آموزش نصب جوملا 3.4.5 به کمک LAMP در RHEL و CentOS و Fedora
24.03.2016 آموزش نصب جوملا 3.4.5 به کمک Linux Apache MySQL PHP در RHEL و CentOS و Fedora نصب جوملا 3.4.3 با استفاده از روش LAMP بر روی سیستم عامل لینوکس RHEL CentOS Fedora در این مقاله با آموزش جامع مرحله به مرحله ی نصب سیستم مدیریت محتوای CRM Content Management System


(5) نصب MySQL روی سرور CentOS 7 - azaronline.com
در ادامه مطالب آموزش CentOs 7 در آذرآنلاین با مطلب نصب MySQL روی سرور CentOS 7 با ما همراه باشید.. MySQL یک سیستم مدیریت دیتابیس متن باز است که معمولا به عنوان بخشی از استک LEMP یا LAMP نصب میشود و برای مدیریت دیتا از دیتابیس رابطهای


(6) راهنمای کامل نصب LAMP stack در CentOS 7 مجله هاست ایران
راهنمای کامل نصب LAMP stack در CentOS 7. در واقع LAMP مخفف نامهای سیستمعامل Linux و وب سرور Apache است که دیتای سایت توسط سیستم مدیریت دیتابیس MySQL مدیریت میشود و محتوای داینامیک تولید شده هم توسط زبان برنامهنویسی PHP پردازش میشود.


(7) آموزش نصب lamp در centos - مدیر سرور
در این مقاله با آموزش نصب lamp در centos به طور کامل آشنا خواهید شد مطمئنا میدانید Lamp چیست ولی برای آن دسته از دوستانی که نمیدانند بگم که lamp مخفف LinuxApacheMariaDB و php میباشد.. با نصب lamp در centos شما یک سرور کامل آماده میزبانی


(8) آموزش قدم به قدم و تصویری نصب و راه اندازی LAMP در اوبونتو
من روی لپ تاپ خودم centos 7 نصب کردم و LAMP رو هم نصب کردم. فقط با این تفاوت که بجای mysql من از mariadb استفاده کردم و phpmyadmin هم نصب هست. سوال من اینه خب حالا اینا همه نصب شد . حالا چطوری باید یک IDE مثل Visual Studio


(9) آموزش نصب Vagrant در CentOS 8 - وان سرور
28122019 0 Comments زمان تقریبی مطالعه 2 دقیقه آموزش نصب Vagrant در CentOS 8. Vagrant یک ابزار خط فرمان برای ساخت و مدیریت محیط های توسعه مجازی است. به طور پیش فرض Vagrant می تواند دستگاه های بالای VirtualBox Hyper-V و Docker را تأمین کند.


(10) آموزش نصب lamp در اوبونتو به صورت تصویری و قدم به قدم
در این مقاله شما را با آموزش نصب lamp در اوبونتو به صورت تصویری و قدم به قدم آشنا خواهیم کرد و در انتها قادر خواهید بود بر روی یک سرور خام به طور کامل LinuxApacheMysqlPhp را نصب و راهاندازی کنید.. در ابتدا یک توضیحی در رابطه با این

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا