Ubuntuوبمستران

آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04

آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04
آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04
آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04

Python از زبان های برنامه نویسی محبوب و کاربردی برنامه نویسان و توسعه دهنگان است که قابلیت ها و انعطاف پذیری بالا این زبان باعث تولید اسکریپت ها، برنامه ها، سیستم های تجزیه و تحلیل اطلاعات، … شده که نشان میزان کاربرد آن دارد به همین منظور در این مطلب با آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04 در خدمت شما هستیم تا علاوه بر نصب Python نحوه کانفیگ Python روی اوبونتو 20.04 را برای شما توضیح دهیم.

آموزش نصب Python pip روی Ubuntu 20.04

آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04

پس از اتصال با استفاده از SSH به سرور، ابتدا با اجرا دستورات زیر مخازن اصلی سیستم عامل را به روز رسانی می کنیم تا آخرین اطلاعات موجود مربوط به بسته ها و برنامه های موجود در آنها دریافت شود و جدیدترین نسخه ها در دسترس ما قرار گیرد.

sudo apt update
sudo apt -y upgrade

پس از وارد کردن دستورات فوق ممکن است سیستم از شما برای تایید آپدیت ها سوال بپرسد که با فشردن دکمه های Y و Enter به روز رسانی را تایید کنید.

با اجرا دستورات زیر وابستگی های مورد نیاز برای ساخت کتابخانه را نصب می کنیم.

sudo apt-get install -y build-essential checkinstall
sudo apt-get install libreadline-gplv2-dev libncursesw5-dev libssl-dev libsqlite3-dev tk-dev libgdbm-dev libc6-dev libbz2-dev

حال با دستور زیر پایتون را از در مسیر /usr/src دانلود می کنیم.

cd /usr/src
sudo wget www.Python.org/ftp/Python/3.6.9/Python-3.6.9.tgz

پس از اینکه پکیج برنامه دانلود شد باید آن را از حالت فشرده خارج کنیم که از دستور زیر استفاده می کنیم.

sudo tar xzf Python-3.6.9.tgz

در صورتی که برای اجرا پروژه های خود نیاز به پکیج های پایتون دارید باید Python pip را نصب کنید.

sudo apt install -y Python3-pip

پس از نصب pip می توانید با اجرا دستور زیر و جایگذاری نام پکیج مورد نیاز خود، آن را از طریق pip نصب کنید.

pip3 install package_name

رایج ترین بسته ها و پکیج های مورد نیاز برنامه نویسان پایتون که برای پروژه های خود استفاده می کنند را می توان با دستور زیر نصب کرد.

sudo apt install -y build-essential libssl-dev libffi-dev Python3-dev

تا اینجا موفق شدیم پایتون و pip را روی سرور نصب کنیم اما اگر چندین پروژه مختلف را در دست اجرا و توسعه دارید، برای مدیریت آسان تر پروژه ها و پکیج های مورد نیاز آنها پیشنهاد می کنیم که از محیط مجازی استفاده کنید که در ادامه می توانید نحوه ایجاد محیط مجازی برای پروژه های پایتون را توضیح می دهیم.

ساخت محیط مجازی Python

همانطور که توضیح دادیم محیط های مجازی امکان مدیریت پروژه های پایتون را روی سرور آسان تر می کنند و یک محیط مجزا برای هر پروژه می توان ایجاد کرد و تمام بسته های مورد نیاز پروژه را در این محیط نصب کرد بدون آنکه با سایر پروژه های پایتون و پکیج های آنها تداخلی داشته باشد. هر محیط مجازی یک دایرکتوری در سرور شما است که مخصوص یک پروژه و برنامه می باشد.

برای شروع ابتدا دستور زیر را اجرا می کنید تا ماژول venv روی سرور نصب شود.

sudo apt install -y Python3-venv

پس از نصب ماژول venv می توانیم با ایجاد دایرکتوری، محیط مجازی مورد نیاز خود را ایجاد کنیم. در زیر ما دایرکتوری با نام nicestar ایجاد کردیم که شما می توانید نام دلخواه خود را جایگزین کنید.

mkdir nicestar

یا

cd nicestar

حال بیایید با اجرا دستور زیر محیط مجازی را ایجاد کنیم.

Python3 -m venv my_nicestar

به این شکل ما توانستیم یک محیط مجازی ایجاد کنیم که از سایر قسمت ها و سرویس های سرور مجزا است و مدیریت و کنترل ساده تری می توانیم روی سرور و پروژه های خود داشته باشیم. حال برای استفاده از محیط مجازی ایجاد شده باید آن را فعال کنیم.

source my_nicestar/bin/activate

توجه داشته باشید که در محیط های مجازی شما می توانید در دستورات خود بجای Python3 و pip3 صرفا از Python و pip استفاده کنید.

با ساخت و فعال کردن محیط های مجازی شما می توانید پروژه های خود را تنها در همان محیط مجازی مدیریت و کنترل کنید.

به پایان این مطلب از نایس استار رسیدیم و در آموزش نصب و کانفیگ Python روی Ubuntu 20.04 برای شما نحوه نصب پایتون و ساخت محیط مجازی برای اجرا و توسعه پروژه های پایتون را به طور کامل توضیح دادیم.


(1) آموزش نصب Pip در CentOS 7 - وان سرور
آموزش نصب Pip در CentOS 7 - وان سرور


(2) آموزش نصب آخرین نسخه python در اوبونتو 18 XVPS
در این مقاله آخرین نسخه پایدار phyton ورژن 3.6.5 می باشد اما این آموزش مستقل از نسخه می باشد و روند آموزش بطوری است که می توانید آخرین ورژن python را در ubuntu نصب کنید. شایان ذکر است پایتون 3 بصورت پیشفرض در اوبونتو 18.04 نصب می باشد


(3) آموزش فعال کردن شماره خط در Vim Vi
آموزش فعال کردن شماره خط در Vim Vi - وان سرور


(4) نحوه نصب Python 3 روی سرور Ubuntu 20.04 uvpsgol30
در این آموزش سرور مجازی Ubuntu 20.04 شما با یک محیط برنامه نویسی Python 3 تنظیم می شود. برنامه نویسی روی سرور مجازی مزایای بسیاری دارد و از همکاری در پروژه های توسعه پشتیبانی می کند.


(5) Ubuntu 20.04 beta - لینوکس 98
Ubuntu 20.04 beta - لینوکس 98


(6) آموزش نصب Tomcat در Ubuntu لینوکس هلپ
آموزش نصب Tomcat در Ubuntu لینوکس هلپ


(7) دانلود Ubuntu 20.04 LTS DesktopServer - انجمن آموزشی
28.04.2020 آموزش نصب LEMP در Ubuntu 20.04 به زودی آموزش لینوکس - 60 دستور کاربردی که هر ادمین لینوکسی باید بلد باشد برخی قابلیت های جدید در Ubuntu 20.04. یکی از مهمترین تغییرات اوبونتو 20.04 LTS مهاجرت به Kernel 5.4 میباشد که بهبودهای بسیاری روی


(8) نحوه نصب Python 3 روی سرور Ubuntu 20.04 uvps11
در این آموزش سرور مجازی Ubuntu 20.04 شما با یک محیط برنامه نویسی Python 3 تنظیم می شود. برنامه نویسی روی سرور مجازی مزایای بسیاری دارد و از همکاری در پروژه های توسعه پشتیبانی می کند. اصول کلی این آموزش


(9) آموزش نصب اوبونتو 20.04 - aparat.com
30.03.2020 در این ویدیو نحوه نصب سیستم عامل اوبونتو 20.04 را یاد خواهید گرفت نصب ubuntu در ماشین مجازی VMWare Workstation و سیستم حقیقی انتخاب دیسک و پارتیشن صحیح ساخت پارتیشن های مورد نیاز و


(10) نصب وکانفیگ Redis در اوبونتو 20.04 وبلاگ شتابان هاست
با نصب Redis می توانید به عنوان بانک اطلاعاتی حافظه نهان و پیام و.. را مورد استفاده قرار دهید و از ساختارهای مختلف داده مانند Strings لیست سایر موارد پشتیبانی کنید. در این آموزش نحوه نصب و کانفیگ Redis در اوبونتو 2004 توضیح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا