آموزش های وردپرسوبمستران

ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس

ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس
ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس
ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس

شاید تا به حال اسم Redirect بار ها به گوش شما خورده باشد و درباره ریدایرکت 301 یا ریدایرکت 302 زیاد شنده باشید. در این مطلب از نایس استار قصد داریم به طور کامل درباره ریدایرکت به خصوص ریدایرکت 301 برای شما توضیح دهیم و همچنین اصوالی ترین و ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس را شرح دهیم تا از این پس نگرانی در زمینه Redirect دامنه در وردپرس نداشته باشید.

در ادامه مقاله ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس همراه ما باشید تا این مطلب را به پایان برسانیم.

ریدایرکت 301 چیست؟

ریدایرکت 301 از نوع ریدایرکت دائمی محسوب می شود یعنی هنگامی که شما با ریدایرکت 301 یک آدرس را به آدرس دیگری تغییر مسیر می دهید، این تغییر مسیر به صورت همیشگی است. این نوع ریدایرکت برای زمانی پیشنهاد می شود که یک آدرس به صورت کامل حذف شده یا به آدرس جدیدی منتقل شده باشد.

انواع دیگری از ریدایرکت مثل ریدایرکت 302 یا موقت، ریدایرکت 303، ریدایرکت 308 و … نیز وجود دارند اما همیشه پیشنهاد می شود برای اینکه مانع از دست رفتن اعتبار یک صفحه یا آدرس شویم از ریدایرکت 301 استفاده کنیم. ریدایرکت 301 را می توان مطمئن ترین راه برای هدایت کاربران و موتور های جست و جو به مسیر درست دانست و گوگل نیز پیشنهاد می کند برای صفحاتی که در نتایج سرچ کاربران نمایش داده می شوند و آدرس آنها تغییر می کند، از این نوع ریدایرکت استفاده شود.

تفاوت ریدایرکت 301 و 302 چیست؟

همانطور که توضیح دادیم ریدایرکت 301 برای مواردی است که شما قصد دارید یک آدرس به صورت دائمی به آدرس دیگری تغییر مسیر دهید در حالی که ریدایرکت 302 برای تغییر مسیر های موقت است. در صورت استفاده از ریدایرکت 302 موتور های جست و جو مثل گوگل این را متوجه می شوند و سعی می کنند اعتبار صفحه اصلی را حفظ کنند.

در چه مواردی از ریدایرکت 301 استفاده کنیم؟

به طور کلی استفاده از ریدایرکت برای صفحاتی که آدرس آنها تغییر پیدا می کند پیشنهاد می شود زیرا در صورت عدم تغییر مسیر چنین صفحاتی، اگر کاربر به آدرس وارد شود و محتوایی در آن صفحه برای نمایش وجود نداشته باشد، کاربر با ارور 404 مواجه می شود که این هم از نظر تجربه کاربری مضر است و هم می تواند به رتبه و اعتبار سایت آسیب بزند.

نکته: اگر می خواهید اشتباه کنید حتما از تمام صفحاتی که حذف می کنید به صفحه اصلی سایت ریدایرکت کنید! اگر قصد دارید آدرسی را حذف کنید حتما آن آدرس را به مسیری از سایت خود که نتیجه ای یکسان یا مشابه به کاربران نمایش می دهد ریدایرکت کنید در غیر این صورت کاربر به محض ورود به مسیر جدید از سایت شما خارج می شود.

در ادامه موارد رایج که از ریدایرکت استفاده می شود را توضیح می دهیم.

حذف محتوا

ممکن است در سایت شما یک صفحه کارایی خود را از دست داده باشد و یا باعث گمراهی کاربران می شود و شما قصد دارید آن صفحه و آدرس را به طور کامل از سایت خود حذف کنید! در این صورت پیشنهاد می شود که از آدرس محتوا مورد نظر به یک محتوا مشابه ریدایرکت کنید.

تغییر دامنه

ممکن است شما به هر دلیلی دامنه سایت خود را به طور کامل تغییر دهید اما نخواهید که بازدید کنندگان دامنه قبلی را از دست دهید! در این صورت شما باید آدرس دامنه قبلی را صورت کامل به آدرس دامنه جدید خود ریدایرکت کنید و در این صورت حتما از تغییر مسیر 301 استفاده کنید.

استفاده از HTTPS

شما پس از خرید گواهی SSL برای سایت خود باید مراحل ریدایرکت HTTP به HTTPS سایت خود را انجام داده این تغییر مسیر را ایجاد کنید در غیر این صورت اگر سایت شما با HTTPS در دسترس باشد اما کاربران هنوز با آدرس HTTP قصد ورود به سایت شما را داشته باشند با خطا مواجه می شوند. برای این ریدایرکت نیز حتما از نوع 301 استفاده کنید.

ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس

در ادامه به شما ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس را توضیح می دهیم.

ریدایرکت 301 از طریق فایل .htAccess

برای تغییر مسیر چند آدرس یا تغییر مسیر دامنه سایت به طور کامل شما می توانید از این روش استفاده کنید. فایل .htAccess یک فایل از سایت شما است که در سرویس میزبانی هاست سایت قرار دارد و با ورود به سایت می توانید این فایل را ویرایش کنید. این فایل معمولا در دایرکتوری اصلی سایت (به طور معمول public_html) قرار دارد. توجه داشته باشید ممکن است این فایل به طور پیش فرض پنهان باشد که باید قابلیت نمایش فایل های پنهان در هاست خود را فعال کنید.

پیشنهاد می کنیم همیشه پیش از ایجاد تغییرات در فایل .htAccess از آن بک آپ گیری کنید زیرا این فایل حساس بوده و هر تغییر نادرستی می تواند روی سایت شما موثر باشد.

برای ریدایرکت یک یا چند آدرس

Redirect 301 yoursite.com/old-URL yoursite.com/new-URL

برای ریدایرکت دامنه به طور کامل

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^olddomain.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.olddomain.com$
RewriteRule (.*)$ www.newdomain.com/$1 [R=301,L]

در استفاده از کد بالا به این نکات دقت کنید:

  1. اگر سایت شما بدون www در دسترس از حالت olddomain.com استفاده کنید و برای ewdomain.com نیز از www استفاده نکنید.
  2. اگر سایت شما با https در دسترس است، به جای http از https در آدرس جدید استفاده کنید.

بهترین پلاگین های ریدایرکت وردپرس

علاوه بر روش بالا که ممکن است برای برخی از افراد سخت باشد می توان از پلاگین های وردپرسی که در این زمینه کاربرد دارند نیز استفاده کرد که در ادامه چند مورد از این پلاگین ها را برای شما معرفی می کنیم.

1. Yoast Premium

افزونه Yoast در نسخه پولی علاوه بر اینکه شما را برای سئو محتوا راهنمایی می کند در مواردی مثل ساخت ریدایرکت نیز کمک رسان است. از ویژگی های این افزونه برای تغییر مسیر می توان به مدیریت آسان ریدایرکت ها، ریدایرکت خودکار صفحات حذف شده و … اشاره کرد.

2. Redirection

افزونه Redirection یکی از بهترین و محبوب ترین افزونه های تغییر مسیر وردپرس است که به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارد. از ویژگی های این افزونه می توان به پشتیبانی از وب سرور های Apache و Nginx، ریدایرکت آسان بدون داشتن دانش فنی، ایجاد ریدایرکت های مشروط و … اشاره کرد.

3. 301 Redirects – Easy Redirect Manager

یکی دیگر از افزونه های مفید برای تغییر مسیر دائمی یا 301 این افزونه است که پیشنهاد ما استفاده از آن برای سایت های جدید است زیرا ممکن است در سایت قدیمی و پر محتوا کمی دارای اختلال باشد. از ویژگی های این افزونه می توان به قابلیت Import/Export، انتخاب آدرس ها از میان صفحات و نوشته های سایت و … اشاره کرد.

4. SEO Redirection Plugin – 301 Redirect Manager

یکی دیگر از افزونه ریدایرکت که به صورت رایگان در دسترس کاربران است. از این افزونه برای سایت هایی که قصد دارند صفحات یا دایرکتوری سایت را به طور کامل ریدایرکت کنند مناسب است. از ویژگی های آن می توان به تغییر مسیر های 301، 302 و 307، نمایش آمار تغییر مسیر ها، Import/Export و … اشاره کرد.

در اینجا به پایان مقاله ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس از نایس استار رسیدیم و امیدواریم که به کمک مقاله ساده ترین روش های ریدایرکت دامنه در وردپرس توانسته باشید روش مناسب برای ریدایرکت سایت وردپرس خود را پیدا کنید. اگر سوالی در رابطه با این مطلب دارید می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.


(1) آموزش ریدایرکت 301 وردپرس انتقال آدرس
آموزش ریدایرکت 301 وردپرس انتقال آدرس یک صفحه به صفحه دیگر


(2) آموزش کامل ریدایرکت 301 در وردپرس جوملا
آموزش کامل ریدایرکت 301 در وردپرس جوملا سی پنل و با کد مثال


(3) آموزش چگونگی تغییر آدرس دامنه سایت در وردپرس از دیتابیس
پیش از رفتن به سراغ آموزش عوض کردن نام دامنه در وردپرس برای اینکه آگاهی شما دوستان نیز بالا برود تا بدانید قرار هست از چه طریقی تغییر دامنه در وردپرس انجام شود لازم است بگوییم آدرس دامنه اصلی یک سایت وردپرسی و آدرس


(4) آشنایی با انواع ریدایرکت - ریدایرکت 301 302 307 410
در ادامه بیشتر با روش ساخت ریدایرکت در این افزونه و انواع ریدایرکت ها بیشتر آشنا خواهیم شد. ریدایرکت به ربات های موتور های جستجو می گوید به طور دائم یا موقتی از یک صفحه به صفحه ای دیگر بروند.


(5) ریدایرکت 301 وردپرس با کد htaccess برای
ریدایرکت 301 وردپرس با کد htaccess برای redirect آدرس دامنه سایت


(6) ریفرش اتوماتیک صفحه یا ریدایرکت به آدرس جدید با متا تگ
در ادامه سری آموزش های html مسترکد امروز تصمیم دارد که شما با متا تگ ریفرش رفرش آشنا کند. در این آموزش به همراه هم یاد میگیریم که چگونه از متا تگ Refresh به منظور بارگذاری مجدد یک صفحه پس از طی زمان خاص یا برای ریدایرکت صفحه


(7) معرفی 9 افزونه ریدایرکت وردپرس تحلیل
معرفی 9 افزونه ریدایرکت وردپرس تحلیل هر کدام


(8) ساده ترین روش ریدایرکت و تغییر مسیر در وردپرس با استفاده
ساده ترین روش برای اضافه کردن و مدیریت ریدایرکت ها در وردپرس استفاده از افزونه Redirection است. افزونه را نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی برای تنظیم تغییر مسیر ها به Tools Redirection مراجعه کنید.


(9) آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس کامل فیلم
در اموزش رایگان ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس از ساده ترین نحوه ساخت ریدایرکت اگر این گزینه را انتخاب کنید عملا آدرس فایلها هنگام دانلود به کاربر نمایش داده می شود برای حفظ امنیت فایلها از این روش استفاده


(10) وردپرس نارنجی آموزش وردپرس به زبان ساده آموزش رایگان
وردپرس نارنجی با هدف آموزش وردپرس به زبان ساده و آموزش رایگان وردپرس قصد دارد دید شما را نسبت به انتخاب هوشمندانه وردپرس مطمئن تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − دو =

دکمه بازگشت به بالا