آموزش های سرور ویندوزوبمستران

آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019

آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019
آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019
آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019

DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol یکی از پروتکل های مهم شبکه است که بر روی اکثر سیستم عامل های فعلی قابل دسترس بوده و کار آن اختصاص IP به کلاینت ها و سیستم های حاضر روی همان شبکه است. DHCP برای سازمان های بزرگ و یا سرور های اختصاصی کارآمد است زیر با استفاده از آن می توان وضعیت IP های موجود در شبکه و اینکه هر سیستم از چه IP استفاده می کند مطلع شد و همچنین به سیستم های شبکه به طور خودکار IP اختصاص داد به همین منظور در این مطلب از نایس استار با آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019 در خدمت شما هستیم.

در ادامه با آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019 همراه ما باشید تا نحوه نصب آن از طریق محیط گرافیکی ویندوز GUI و همچنین از طریق پاورشل CUI را توضیح دهیم.

آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019

برای نصب DHCP Server روی ویندوز سرور باید ابتدا وارد محیط گرافیکی سرور خود شوید و با جست و جو عبارت Server Manager، وارد داشبورد Server Manager شده و بر روی گزینه Add roles and features کلیک کنید.

در پنجره Add Roles and Features Wizard اولین مرحله تنها روی گزینه Next کلیک کنید.

در مرحله Installation Type باید نوع نصب را مشخص کنید و در صورتی که قصد دارید DHCP را بر روی سروری که به آن متصل هستید نصب کنید حالت Role-based or feature-based installation را انتخاب کرده روی دکمه Next کلیک کنید.

مرحله Server Selection برای انتخاب سرور است که ابتدا باید گزینه Select a server from the server pool را انتخاب و از بخش Server Pool سرور خود را انتخاب کرده و به مرحله بعدی بروید.

حال به مرحله Server Roles می رسیم که باید از طریق قسمت Roles سرویس DHCP Server را در وضعیت انتخاب قرار داده و روی Next کلیک کنید.

یک پیام مشابه تصویر زیر برای شما نمایان می شود که باید گزینه Add Features را انتخاب و سپس Next بزنید.

مراحل Features و DHCP Server نیز با کلیک روی Next به مرحله بعدی بروید.

در مرحله Confirmation در صورت تایید موارد قابل نصب روی ویندوز سرور بر روی گزینه Install کلیک کنید تا مراحل نصب DHCP آغاز شود و مدت زمان نصب می تواند متغیر باشد.

در نهایت پس از پایان نصب بر روی گزینه Close کلیک کنید تا فرآیند نصب به پایان برسد. پس از این شما می توانید مراحل کانفیگ DHCP روی ویندوز سرور را انجام دهید.

نصب DHCP روی ویندوز سرور با PowerShell

همانطور که در مقدمه توضیح دادیم روش قبل نصب از طریق محیط گرافیکی GUI بود و حال قصد داریم نصب DHCP Server با پاورشل را روی ویندوز سرور انجام دهیم. توجه داشته باشید که اگر تا به حال با پاورشل کار نکرده اید پیشنهاد می شود از روش اول استفاده کنید.

پس از وارد شدن به ویندوز سرور پاورشل را با دسترسی admin اجرا کنید. (اجرا با گزینه Run As Administator)

ابتدا دستور زیر را اجرا کنید تا نصب DHPC با ادمین تولز انجام شود.

Install-WindowsFeature DHCP -IncludeManagementTools

پس از انجام نصب با دستور زیر یک بار سیستم را مجدد راه اندازی می کنیم.

Restart-Computer -Force

در اینجا به پایان این مطلب از نایس استار رسیدیم و امیدواریم به کمک آموزش نصب DHCP در ویندوز سرور 2019 موفق شده باشید DHCP Server را روی سرور مجازی/اختصاصی ویندوز خود نصب کنید. اگر سوالی در رابطه با این آموزش دارید می توانید از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.


(1) پیاده سازی DHCP ویندوز سرور 2019 دوره
پیاده سازی DHCP ویندوز سرور 2019 دوره آموزش ویندوز سرور 2019


(2) تنظیمات پیشرفته DHCP ویندوز سرور 2019
تنظیمات پیشرفته DHCP ویندوز سرور 2019 آموزش ویدیویی ویندوز سرور 2019


(3) آموزش نصب DHCP Server بر روی ویندوز
آموزش نصب DHCP Server بر روی ویندوز سرور 2019


(4) راه اندازی dhcp در ویندوز سرور 2016
راه اندازی dhcp در ویندوز سرور 2016 آموزش نصب dhcp در ویندوز


(5) آموزش DHCP سرور مایکروسافت قسمت 2 نصب سرویس و کنسول
درمقاله DHCP Option به معرفی Option ها و گزینه هایی که در نصب سرویس DHCP در ویندوز سرور 2008 به دانستن مفهوم آنها نیازمند بودیم پرداختم.در این مقاله به صورت تصویری نحوه ی نصب رول DHCP را توضیح خواهم داد و نگاهی گذرا به کنسول مدیریتی DHCP


(6) آموزش نصب ویندوز سرور 2019 - aparat.com
17.03.2020 در این ویدیو نحوه نصب ویندوز سرور 2019 را در سیستم حقیقی و ماشین مجازی یاد خواهید گرفت برای نصب ویندوز سرور میبایست آخرین نسخه این سیستم عامل را از سایت سافت 98 دریافت کرده و آنرا با نرم افزار Rufus در یک رسانه همانند فلش


(7) آموزش نصب و پیکربندی ویندوز سرور 2019
مایکروسافت علاوه بر آن پروژه هنولولو را انتشار داده است که پلتفرم جدید مدیریتی برای ویندوز سرور می باشد. در این آموزش نگاهی به نصب و پیکربندی ویندور سرور 2019 و پروژه هنولولو می اندازیم.


(8) آموزش ویدیوئی نصب DHCP در ویندوز سرور 2019
در این ویدئو به شما نحوه نصب DHCP را در ویندوز سرور 2019 آموزش می دهیم. مقالات مرتبط DHCP چطور کار می کند Lease Renewal Process در DHCP چیست نصب DHCP در ویندوز سرور 2016 ایجاد DHCP Scope در Windows Server 2016 DHCP Options چیست و چه کاربردی دارد


(9) دوره آموزش DNS ویندوز سرور 2019 فیلم های آموزش DNS Server
دوره مرتبط دوره آموزش DHCP ویندوز سرور 2019. جلسه اول دوره آموزش DNS ویندوز سرور 2019 . چطور می توان DNS Server را در ویندوز سرور 2019 پیاده سازی کرد محل نصب نقش DNS Server در Server Manager کجاست آیا باید DNS را همراه


(10) مشکل در دریافت IP از DHCP Server در ویندوز سرور 2019
با سلام در شرکت یک ویندوز سرور 2019 دارم و 10 عدد کلاینت. تنظیمات dhcp روی دامین به درستی انجام شده و کلاینت ها به درستی در رنج مشخص شده ip دریافت می

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا