آموزش های سرور لینوکسوبمستران

آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8

آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8
آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8

نرم افزار داکر یکی از نرم افزار های کاربردی و مورد علاقه برنامه نویسان و مدیران سرور است زیرا عملکرد این برنامه به آنها اجازه می دهد تا نرم افزار های مورد نظر خود را بر روی یک سیستم نصب کرده و به کمک Docker که عنوان یک محیط مجازی مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار های مورد نیاز خود را به صورت قابل حمل یا Portable به سایر سیستم ها و سرور هایی که نیاز دارند انتقال دهند. در این حالت دیگر نیاز نیست تا افراد برای کار با هر سیستم جدیدی تمام برنامه هایی که نیاز دارند را بر روی آن سیستم نصب کنند و با استفاده از Docker این مورد را می توانند به طور کامل رفع کنند. به همین منظور در این مطلب از نایس استار با آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8 در خدمت شما هستیم.

در ادامه با آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8 همراه ما باشید تا نحوه نصب داکر بر روی سیستم عامل CentOS 8 را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

آشنایی با نسخه های Docker

پیش از شروع باید ابتدا درباره نسخه های در دسترس نرم افزار داکر برای شما توضیح دهیم تا با آشنایی با این نسخه ها بتوانید متناسب با نیاز خود یکی از آنها را جهت نصب بر روی سرور مجازی یا سرور اختصاصی لینوکس خود انتخاب کنید.

داکر نسخه Community Edition: این نسخه از Docker به CE معروف و بسیار پرطرفدار است زیرا این نسخه برای استفاده های شخصی و یا تیم های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و نیازی به تهیه لایسنس ندارد.

داکر نسخه Enterprise Edition: این نسخه به عنوان EE شناخته می شود و برای تیم های بزرگ یا سازمان ها و شرکت ها کاربرد دارد که برای استفاده از آن نیاز به تهیه لایسنس است.

آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8

برای شروع ابتدا با استفاده از دسترسی SSH به سرور خود متصل شوید تا بتوانید دستورات مورد نیاز برای نصب داکر را در محیط ترمینال سیستم عامل اجرا کنید.

ابتدا باید با استفاده از دستور زیر Docker از مخزن آن دانلود می شود. این دستور داکر را در مسیر etc/yum.repos.d/Docker-ce.repo دانلود می کند.

sudo curl download.Docker.com/linux/centos/Docker-ce.repo -o /etc/yum.repos.d/Docker-ce.repo

پس از دانلود فایل می توانید دستور زیر را اجرا کنید تا با خروجی آن متوجه شوید که چه نسخه ای از Docker برای نصب روی سرور در دسترس است.

dnf list Docker-ce

خروجی

Available Packages
Docker-ce.x86_64 3:19.03.5-3.el7 Docker-ce-stable

توجه داشته باشید در این آموزش ما در حال نصب Docker CE هستیم و برای نصب داکر بر روی سرور از دستور زیر استفاده می کنیم.

sudo dnf install Docker-ce --nobest -y

پس از اینکه نصب کامل شد باید با استفاده از دستورات زیر سرویس Docker را بر روی سرور و سیستم عامل راه اندازی و فعال کنیم.

راه اندازی Docker

systemctl start Docker

فعالسازی Docker

systemctl enable Docker

برای بررسی نسخه نصب شده بر روی سرور نیز می توانید دستور زیر را اجرا کنید.

Docker --version

خروجی

Docker version 18.06.3-ce, build d7080c1

برای ایجاد گروه و کاربر جهت کار با داکر بدون نیاز به دستورات sudo می توانید از دستورات زیر استفاده و اطلاعات گروه و کاربر مورد نظر خود را جایگزین کنید.

sudo usermod -aG Docker $USER
id $USER

در اینجا نصب Docker بر روی سرور سنتوس 8 به پایان می رسد و می توانید از داکر استفاده کنید.

نصب Docker Compose روی CentOS 8

Docker Compose یکی از زیر شاخه های داکر است که از آن برای راه اندازی چندین بسته مجازی که به یک دیگر وابسته هستند استفاده می شوند. به طور مثال استک هایی مثل LAMP را تصور کنید که چندین برنامه مختلف و کاربردی هستند که با استفاده از Docker Compose می توان تمام آنها را با یک دستور راه اندازی کرد.

dnf install curl -y
curl -L "github.com/Docker/compose/releases/download/1.25.0/Docker-compose-$(uname -s)-$(uname -m)" -o /usr/local/bin/Docker-compose

تنظیم دسترسی Docker Compose

chmod x /usr/local/bin/Docker-compose

بررسی نسخه نصب شده

Docker-compose --version

خروجی

Docker-compose version 1.25.0, build 0a186604

در اینجا به پایان آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8 از نایس استار رسیدیم و امیدواریم که این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) نحوه نصب CentOS 8 آموزش تصویری
نحوه نصب CentOS 8 آموزش تصویری مرحله به مرحله قائم هاست


(2) آموزش نصب سیستم عامل CentOS بر روی Vmware Workstation - رها
شما با این آموزش نصب سیستم عامل CentOS بر روی Vmware Workstation را با موفقیت به پایان رساندید. امیدواریم توانسته باشیم به واسطه این مقالهی آموزش نصب سیستم عامل CentOS بر روی Vmware Workstation گامی در یادگیری شما برداشته باشیم.


(3) آموزش نصب Docker بر روی فدورا و CentOS طرفداران فدورا
آموزش نصب Docker بر روی فدورا و CentOS. آموزش نصب Docker بر روی فدورا و CentOS. بوسیله hos7ein به روز رسانی شده در سپتامبر 9 2018 0. Docker یک پلتفرم متن باز برای برنامه نویسانتوسعه دهندگان و مدیران سیستم جهت بنا کردنتوزیع و اجرای برنامه های


(4) آموزش نصب Docker در لینوکس
دوره آموزشی Kubernetes جامع قسمت 3 آموزش نصب Docker در لینوکس


(5) نصب Docker در CentOS 7 - پایگاه دانش پارس وی دی اس
فناوری Docker اجازه میدهد تا برنامه های خود را در یک محیط خاص و جداگانه اجرا کنیم در این آموزش نحوی نصب Docker در CentOS 7 را یاد خواهید گرفت مرحله 1 آپدیت سیستم ابتدا مطمئن شوید که سیستم شما به روز رسانی شده است [crayon-5ed9a12e739df646577940


(6) آموزش Docker داکر تخصصی قسمت 1 معرفی دوره
یه کلیپ کامل فقط نصب centosه ما پول برای خرید آموزش نصب centos و باز کردن و کار کردن با putty و نصب پکیجهای مختلف در لینوکس ندادیم هزینه کریم برای آموزش DOCKER . واقعا این مدل آموزشها و این لحن ارایه ها عیار کار کل مجموعه tosinso رو زیر س


(7) آموزش داکر و پلتفرم به زبان فارسی و رایگان - احمد رفیعی
12.نصب Docker ToolBox بر روی ویندوز 09.آموزش نصب راحت داکر بر روی سیستمعامل لینوکس [1تا8].متن آموزش مقدمهی داکر 00.معرفی دوره داکرمی 02.تاریخچهی داکر گریز از تحریم داکر با چند روش ویدئوها


(8) آموزش نصب داکر بر روی ویندوز بدون دردسر - نرمافزار
بعد از دانلود بر روی Docker for Windows Installer.exe کلیک کرده تا نصب شروع شود. مراحل نصب که بسیار ساده است را طی کنید تا تمام شود. نیاز به اجازه برای استفاده شبکه و استفاده از Hyper-V خواهد داشت. در صورتی که بر روی ویندوز شما فعال نباشد آن


(9) آموزش Docker داکر تخصصی قسمت 2 آموزش نصب CentOS
در این ویدئو آخرین ورژن توزیع CentOS را بر روی برنامه VMWare Workstation نصب و در جلسه بعدی هم بر روی آن برنامه Docker Community Edition را نصب و راه اندازی خواهیم نمود.آخرین ورژن توزیع CentOS را میتوانید از سایت رسمی آن به نشانی زیر دانلود نمایید


(10) آموزش داکر Docker
آموزش داکر Docker دوره آموزش جامع Docker برای توسعه دهندگان دات نت . به طور خلاصه docker توسعه ی روش کانتینرهای لینوکس است یک نوع منحصر به فرد از یک مجازی سازی بسیار سبک و نرم افزار محور است که به شدت سربارها را کاهش میدهد و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یک =

دکمه بازگشت به بالا