آموزش های سرور ویندوزوبمستران

آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019

آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019
آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019
آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019

File Transfer Protocol یا پروتکل FTP یکی از پروتکل های شبکه و TCP/IP می باشد که از آن برای انتقال (ارسال و دریافت) اطلاعات و فایل ها یا ایجاد تغییرات بر روی آنها در بستر شبکه و اینترنت بین دو سیستم استفاده می شود. پروتکل FTP در دو حالت Active و Passive کار می کند و به طور معمول بر روی وب سرور IIS و ویندوز سرور به طور مستقیم از پروتکل FTP استفاده نمی شود اما اگر یک سری از ویژگی های خاص برای استفاده از آن بر روی سرور ویندوزی خود مدنظر داشته باشید می توانید FTP را بر روی سرور نصب کنید به همین منظور در این مطلب از نایس استار با آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019 در خدمت شما هستیم تا نحوه نصب FTP Server روی ویندوز سرور 2019 و کانفیگ آن را به طور کامل بیان کنیم.

در ادامه آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019 همراه نایس استار باشید تا این مطلب آموزشی را به پایان برسانیم.

آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019

پیش از شروع باید این نکته را بیان کنیم که FTP Server معمولا به عنوان یک Role یا قابلیت در هنگام نصب IIS بر روی ویندوز سرور نصب می شود که ما نیز در این مطلب به همین روش نصب آن را یاد می دهیم. توجه داشته باشید که اگر از قبل IIS را نصب کرده اید می توانید FTP را عنوان یک Feature جدید بر روی سرور نصب کنید.

نصب FTP Server روی ویندوز سرور

برای شروع ابتدا با استفاده از ریموت به ویندوز سرور خود متصل شوید و در محیط ویندوز از طریق کادر جست و جو عبارت Server Manager را سرچ کنید.

داخل داشبورد Server Manager بر روی گزینه Add Roles and Features کلیک کنید تا پنجره Add Roles and Features Wizard برای شما باز شود.

در مرحله Before You Begin بر روی گزینه Next کلیک کنید.

در مرحله Installation Type باید نوع نصب را مشخص کنید که ما حالت Role-based or feature-based-installation را انتخاب کرده و دکمه Next را انتخاب می کنیم.

در قسمت Server Selection باید سروری که می خواهیم FTP Server و IIS را نصب کنیم انتخاب کنیم که ابتدا گزینه Select a server from the server pool را انتخاب و از بخش Server Pool سرور را در وضعیت انتخاب قرار دهید و بر روی گزینه Next کلیک کنید. همچنین گزینه Select a virtual hard disk برای نصب از راه دور و سرور دیگری کاربرد دارد.

مرحله Server Roles شما باید از طریق قسمت Roles گزینه Web Server IIS را برای نصب بر روی ویندوز سرور انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید. در صورت نمایش پیامی در این بخش گزینه Add Features را انتخاب کنید.

در مراحل Features و Web Server Role IIS نیاز به انتخاب گزینه ای نیست و بر روی دکمه Next کلیک کنید.

قسمت Role Services همان مرحله ای است که برای نصب FTP همراه IIS، باید گزینه FTP Server را از کادر Role services انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

در مرحله Confirmation اطلاعات کلی نصب نمایش داده می شود و در صورت تایید بر روی دکمه Install کلیک کرده تا نصب آغاز شود.

پس از پایان نصب IIS و FTP Server روی ویندوز سرور 2019 بر روی گزینه Close کلیک کنید تا پنجره نصب بسته شود.

شما می توانید نصب FTP Server را از طریق PowerShell نیز انجام دهید که برای این مورد ابتدا بر روی PowerShell ویندوز سرور کلیک راست کرده و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید تا پاورشل با دسترسی ادمین باز شود. حال دستور زیر را برای نصب FTP اجرا کنید.

Install-WindowsFeature Web-FTP-Server -IncludeManagementTools

خروجی

Success Restart Needed Exit Code Feature Result
------- -------------- --------- --------------
True No Success {FTP Server, FTP Service, IIS Managemet

کانفیگ FTP Server روی ویندوز سرور 2019

در ادامه آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019، پس از نصب FTP بر روی سرور مجازی یا اختصاصی ویندوز باید مراحل تنظیم و کانفیگ FTP را انجام دهید. به همین منظور وارد داشبورد Server Manager شوید و از طریق گزینه Tools بر روی Internet Information Services (IIS) Manager کلیک کنید.

در پنجره باز شده از بخش Connections بر روی سرور خود کلیک کنید تا گزینه های دسترسی و مدیریت در کادر وسط پنجره نمایان شود.

گزینه FTP Firewall Support را از کادر وسط در وضعیت انتخاب قرار داده و از بخش Actions بر روی گزینه Open Feature کلیک کنید.

در پنجره باز شده در کادر Data Channel Port Range محدود پورت حالت Passive را مشخص کرده و بر روی گزینه Apply کلیک کنید.

اگر پیامی برای شما نمایان شد بر روی OK کلیک کنید.

ریست FTP Server

از قسمت جست و جو عبارت Services را سرچ و بر روی آن کلیک کنید تا پنجره سرویس ها باز شود.

از بخش سمت راست پنجره سرویس Microsoft FTP Server را پیدا کرده و با کلیک راست بر روی آن گزینه Restart را انتخاب کنید.

باز کردن پورت FTP در فایروال

برای اینکه فایروال ویندوز سرور مشکلی برای عملکرد FTP Server ایجاد نکند باید پورت یا محدوده پورتی که در قسمت FTP Firewall Support مشخص کردیم را در فایروال باز کنیم. برای این کار در بخش سرچ عبارت firewall with Advanced Security را جست و جو کرده و بر روی آن کلیک کنید.

در پنجره باز شده از کادر سمت چپ گزینه Inbound Rule را در حالت انتخاب قرار داده و از کادر Actions که در سمت راست قرار دارد گزینه New Rule را انتخاب کنید.

پنجره New Inbound Rule Wizard باز می شود که در مرحله Rule Type گزینه Port را باید انتخاب کنید.

در مرحله Protocol and Ports گزینه TCP را انتخاب کرده و با انتخاب گزینه Specific local port در کادر مقابل آن پورت FTP را وارد کنید.

در مرحله Action گزینه Allow the connection را انتخاب کنید.

در مرحله Profile می توانید هر کدام از گزینه های Domain، Private و Public را انتخاب کنید که ما هر سه را انتخاب می کنیم.

در مرحله Name یک نام مرتبط با این Rule جدید و پورت و سرویس مربوط به آن وارد می کنیم و در نهایت بر روی گزینه Finish کلیک می کنیم.

به پایان آموزش کامل نصب و کانفیگ FTP در ویندوز سرور 2019 از نایس استار رسیدیم و امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) نصب و کانفیگ DNS در ویندوز سرور - دانشنامه - پارس نافع
در صورتیکه قصد دارید سرویس Microsoft DNS را در ویندوز سرور 2012 نصب و تنظیم نمایید می توانید با توجه به دستورالعمل ذیل اقدام نمایید.


(2) آموزش نصب IIS در ویندوز سرور - راه اندازی IIS در ویندوز
نصب وب سرور iis در ویندوز سرور 2012 2016 2019 بسیار ساده است در این مقاله روش نصب و راه اندازی iis در ویندوز سرور را به صورت تصویری به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.


(3) دانلود سیستم عامل ویندوز سرور Windiows Server ویندوز سرور
ویندوز سرور Windows Server 2016 ویندوز سرور یکی از پرکاربردترین نسخه های سیستم عامل ویندوز که برای استفاده در سرور ها طراحی شده است که به تازگی نسخه ی 2016 آن توسط کمپانی مشهور و قدرتمند Microsoft منتشر شده است . Windows Server 2016 به منظور


(4) آموزش نصب IIS در ویندوز سرور - راه
آموزش نصب IIS در ویندوز سرور - راه اندازی IIS در ویندوز سرور 2019


(5) آموزش IIS ویندوز سرور 2016 - aparat.com
آموزش کامل IIS ویندوز سرور 2016 دانلود نسخه با کیفیت و فشرده در httpswebproteam.irlearning-iis-windows-server-2016.html


(6) آموزش کانفیگ ویندوز سرور 2016 تحت شبکه
در این قسمت نحوه ساخت ماشین مجازی و نصب ویندوز سرور را با هم مرور خواهیم کرد و خواهیم دید ک چگونه باید میزان رم و منابع ماشین مجازی را تغییر داد.


(7) نصب FTP سرور در ویندوز سرور 2008
ftp سرور در ویندوز سرور 2008 در کنار رول iis نصب می شود و در اصل یکی از قابلیت های سرویس iis محسوب می گردد.


(8) راه اندازی FTP سرور در ویندوز سرور 2016
راه اندازی FTP سرور در ویندوز سرور 2016


(9) آموزش راه اندازی FTP سرور با Wing FTP در ویندوز دو
در این ویدیو قصد داریم نحوه راه اندازی و پیکربندی یک سرور FTP را با کمک نرم افزار محبوب Wing FTP Server رو به شما عزیزان معرفی و آموزش دهیم. معرفی Wing FTP Server. نرم افزار Wing FTP Server ابزاری قدرتمند جهت فراهم


(10) آموزش نصب و راه اندازی centos در 7 مرحله تصویری - مدیریت
11.05.2020 در مرحله چهارم از آموزش نصب و راه اندازی centos چنانچه نیاز داشته باشید که توابع از پیش تعریف شده خاصی همچون ftphttp و یا موارد دیگر را بر روی سرور خود فعال نمایید میبایست از بخش installation source اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =

دکمه بازگشت به بالا