آموزش های سرور ویندوزوبمستران

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019
آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019
آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

رکورد MX یا Mail Exchanger Record یکی از انواع رکورد های DNS است که معمولا بر روی سرویس های میزبانی هاست و همچنین سرور مجازی یا اختصاصی ایجاد می شود تا به کمک آن بتوان از طریق هاست یا سرور میزبانی ارتباطات ایمیلی برقرار کرد (ارسال و دریافت ایمیل) و همچنین یکی از پیش نیاز های لازم برای راه اندازی میل سرور یا سرور ایمیل است و در صورتی که شما قصد استفاده از ایمیل یا راه اندازی میل سرور بر روی سرور مجازی ویندوز خود را دارید باید یک رکورد MX بر روی DNS ایجاد کنید تا به آن میل سرور اشاره کند به همین منظور در مطلب از نایس استار با آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019 همراه شما هستیم.

در ادامه آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019 همراه نایس استار باشید تا این مطلب را به پایان برسانیم. در صورتی که پیش از این بر روی ویندوز سرور خود DNS و Forward Lookup Zones و Reverse Lookup Zones ایجاد نکرده اید پیش از شروع آموزش از مطلب نصب و کانفیگ DNS در ویندوز سرور 2019 برای این مهم استفاده کنید.

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

لازم به ذکر است که این آموزش را ما از دو روش انجام می دهیم که یک روش از طریق محیط گرافیکی ویندوز GUI و دیگری از طریق PowerShell یا CUI است.

ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور (GUI)

برای شروع ابتدا با استفاده از ریموت دسکتاپ به ویندوز سرور خود متصل شوید.

در محیط ویندوز سرور از طریق قسمت جست و جو عبارت Server Manager را سرچ کرده و وارد داشبورد Server Manager شوید. در پنجره Server Manager بر روی گزینه Tools رفته و سپس گزینه DNS را انتخاب کنید.

پنجره DNS Manager برای شما باز می شود که بر روی دایرکتوری Forward Lookup Zones رفته و بر روی نام دامنه یا Zone که از قبل ایجاد کرده اید راست کلیک کرده و بر روی گزینه New Mail Exchanger MX کلیک کنید.

در کادر Host or child domain یک نام یا پسوندی مطابق نام که می خواهید برای ایمیل آدرس استفاده کنید وارد کنید.

در کادر Fully qualified domain name آدرس دامنه خود را به طور کامل وارد کنید.

در کادر Fully qualified domain name (FQDN) of mail server در این کادر نام دامنه یا آدرس کامل مربوط به سرور ایمیل را وارد کنید و یا با کلیک بر روی گزینه Browse می توانید یک میل سرور یا رکورد A یا CNAME را انتخاب کنید.

در کادر Mail server priority می توانید اولویت میل سرور را با عددی بین 0 تا 65535 مشخص کنید که این مقدار به طور پیش فرض 10 است.

در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات بر روی گزینه OK کلیک کنید تا رکورد MX روی ویندوز سرور ساخته شود.

ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور (CUI)

برای تنظیم MX Record روی DNS ویندوز سرور از این روش ابتدا شما باید از طریق قسمت سرچ عبارت powershell را جست و جو کرده و بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید تا پاورشل با دسترسی ادمین باز شود.

حال دستور زیر را اجرا کنید.

Add-DnsServerResourceRecordMX -Name "pardaz" -MailExchange "mail.nicestar.ir" -ZoneName "nicestar.ir" -Preference 10 -TimeToLive 01:00:00 -PassThru

در این دستور شما باید اطلاعات مورد نظر خود را جایگزین کنید.

Get-DnsServerResourceRecord -ZoneName "nicestar.ir" | Format-Table -AutoSize -Wrap

در اینجا به پایان آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019 از نایس استار رسیدیم و امیدواریم این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) رکورد های DNS ویندوز سرور 2019 آموزش
رکورد های DNS ویندوز سرور 2019 آموزش ویندوز سرور 2019


(2) تغییر حجم هارد سرور مجازی ویندوز سرور
تغییر حجم هارد سرور مجازی ویندوز سرور 2016 - مرکز آموزش - سرورپارس


(3) نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2016قسمت چهارم
نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2016 قسمت چهارم. در قسمت چهارم از آموزش DNS در سایت سیسکوهوم به zone و رکوردهای موجود در آن میپردازیم.. اولین رکورد رکورد Aبرای IPv4 یا AAAA برای IPv6 است.


(4) آموزش مدیریت Record ها در ویندوز سرور 2012
آموزش مدیریت Record ها در ویندوز سرور 2012 در آموزش های قبل به ایجاد DNS server و Zone ها و پرداختیمدر حقیقت DNS server در ویندوز سرور 2012 تفاوت خاصی با نسخه های قبلی آن ندارد.


(5) ایجاد رکوردهای mx و ptr برای میل سرور
رکورد cname چیست و چگونه در dns سرور ایجاد می شود همانند سایر Record ها در DNS سرور CNAME Record رکوردی در DNS است که یک نام مستعار یا بعبارتی Alias Name را به نام اصلی رکورد مپ می کند.


(6) نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور
نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2016قسمت چهارم


(7) سرور DHCP چیست و چه نقشی در شبکههای مبتنی بر ویندوز سرور
در وظایف روزمره خود ضرورت چندانی ندارد رکوردهای MX را ویرایش یا پیکربندی کنید زیرا بخش عمدهای از فعالیتهای شما در ارتباط با رکوردهای A یا CNAME است اما مهم است اطلاعاتی در مورد این نوع رکوردها داشته باشید. رکورد MX


(8) رکورد های DNS ویندوز سرور 2019 آموزش ویندوز سرور 2019
24.05.2019 جلسه رکورد های dns ویندوز سرور 2019 شامل چهار ویدیو می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. ویدیو اول نحوه ساخت PTR Record را در DNS بررسی می کند.


(9) سرور DHCP چیست و چه نقشی در شبکههای
سرور DHCP چیست و چه نقشی در شبکههای مبتنی بر ویندوز سرور 2019


(10) دوره آموزش DNS ویندوز سرور 2019 فیلم
دوره آموزش DNS ویندوز سرور 2019 فیلم های آموزش DNS Server

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا