آموزش های سرور ویندوزوبمستران

آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019

آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019
آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019
آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019

رکورد CNAME یا Canonical Name record یکی از انواع رکورد های DNS است که از آن معمولا برای ایجاد یک نام مستعار مخصوص رکورد های نوع A استفاده می شود که کاربرد آن برای مواردی مثل پنهان کردن نیم سرور اصلی است و یا اینکه اگر یک میزبان از چندین سرویس میزبانی می کند می تواند برای هر کدام از آنها با استفاده از CNAME یک نام مستعار ایجاد کند. به طور کلی معمولا از رکورد CNAME برای اشاره به یک رکورد A استفاده می شود که در این مطلب از نایس استار با آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019 در خدمت شما هستیم و قصد داریم نحوه ایجاد این نوع رکورد در سرور های ویندوزی را یاد دهیم.

در ادامه آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019 همراه ما باشید تا این مطلب را به پایان برسانیم. در صورتی که پیش از این بر روی ویندوز سرور خود DNS و Forward Lookup Zones و Reverse Lookup Zones ایجاد نکرده اید پیش از شروع آموزش از مطلب نصب و کانفیگ DNS در ویندوز سرور 2019 برای این مهم استفاده کنید.

آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019

باید توجه داشت که CNAME Record را می توان به صورت رکورد استاتیک یا داینامیک در Forward Lookup Zones یا Reverse Lookup Zones ایجاد کرد اما باید توجه داشت که این رکورد CNAME حتما باید به یک A Record یا یک رکورد CNAME دیگر در Forward Lookup Zones اشاره کند.

ما این آموزش را به دو روش انجام می دهیم که یک روش از طریق محیط گرافیکی GUI ویندوز و دیگری از طریق محیط CUI یا PowerShell ویندوز سرور است. برای افراد مبتدی پیشنهاد می کنیم از روش GUI استفاده کنند.

ایجاد CNAME Record از طریق GUI

برای شروع ابتدا با استفاده از دسترسی ریموت به سرور مجازی ویندوز خود متصل شوید.

در محیط ویندوز سرور از طریق کادر جست و جو عبارت Server Manager را سرچ کنید.

در داشبورد Server Manager بر روی گزینه Tools رفته و سپس بر روی گزینه DNS کلیک کنید.

در پنجره DNS Manager بر روی دایرکتوری Forward Lookup Zones رفته و بر روی نام دامنه یا Zone که از قبل ایجاد کرده اید راست کلیک کرده و بر روی گزینه New Alias CNAME کلیک کنید.

در کادر Alias name یک نام دلخواه برای رکورد وارد کنید.

در کادر Fully qualified domain name نام دامنه ای مبدا یا نام دامنه ای که می خواهید از آن به دامنه هدف اشاره شود را به طور کامل وارد کنید.

در کادر Fully qualified domain name for target host نام دامنه هدف را به طور کامل وارد کنید.

در صورتی که می خواهید رکورد CNAME یک رکورد داینامیک باشد چک باکس گزینه Delete this record when it becomes stale را فعال کنید در غیر این صورت رکورد به طور پیش فرض استاتیک است.

در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات مورد نظر بر روی دکمه OK کلیک کنید تا CNAME Record بر روی ویندوز سرور ایجاد شود.

ایجاد CNAME Record از طریق PowerShell

در صورتی که تمایل دارید رکورد CNAME را با اجرای دستورات در محیط پاورشل بر روی سرور مجازی ویندوز ایجاد کنید می توانید ابتدا عبارت PowerShell را جست و جو کرده و آن را با دسترسی ادمین یا Run As Administrator باز کنید و سپس دستور زیر را اجرا کنید.

Add-DnsServerResourceRecordCNAME -Name "pardaz" -HostNameAlias "a.nicestar.ir" -ZoneName "nicestar.ir" -PassThru

در این دستور شما باید اطلاعات مورد نظر خود را جایگزین کنید.

Get-DnsServerResourceRecord -ZoneName "nicestar.ir" | Format-Table -AutoSize -Wrap

برای تایید دستور زیر را اجرا کنید.

Resolve-DnsName pardaz.nicestar.ir -Server localhost

در نهایت به پایان آموزش ایجاد رکورد CNAME در ویندوز سرور 2019 از نایس استار رسیدیم و امیدواریم که این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) رکورد های DNS ویندوز سرور 2019 آموزش
رکورد های DNS ویندوز سرور 2019 آموزش ویندوز سرور 2019


(2) نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور
نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2016قسمت چهارم


(3) آموزش تنظیمات رکوردهای DNS توسط سیپنل
آموزش تنظیمات رکوردهای DNS توسط سیپنل - مرکز آموزش زاگریو


(4) رکورد CNAME چیست و چگونه در DNS سرور ایجاد می شود
همانند سایر Record ها در DNS سرور CNAME Record رکوردی در DNS است که یک نام مستعار یا بعبارتی Alias Name را به نام اصلی رکورد مپ می کند. CNAME مخفف Canonical Name است. از CNAME Record معمولا زمانی استفاده می شود که بخواهیم یک Subdomain را که شامل www وب سرور یا


(5) رکورد های DNS ویندوز سرور 2019 آموزش ویندوز سرور 2019
24.05.2019 جلسه رکورد های dns ویندوز سرور 2019 شامل چهار ویدیو می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. ویدیو اول نحوه ساخت PTR Record را در DNS بررسی می کند.


(6) نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2016قسمت چهارم
نحوه نصب و پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2016 قسمت چهارم. در قسمت چهارم از آموزش DNS در سایت سیسکوهوم به zone و رکوردهای موجود در آن میپردازیم.. اولین رکورد رکورد Aبرای IPv4 یا AAAA برای IPv6 است.


(7) آموزش DNS سرور مایکروسافت قسمت 9 ایجاد Resource Records
آموزش ایجاد CName یا Alias در DNS سرور مایکروسافت رکورد Alias یا همان Cname را در بعضی مواقع Canonical Name هم می گویند. به وسیله این رکوردها شما می توانید برای یک Object بیش از یک اسم در نظر بگیر


(8) آموزش ایجاد انواع رکورد در Cpanel - مرکز آموزش - میهن وب هاست
در این روش رکورد ایجاد شده به کلیه درخواست های جستجوی این ساب دامین اطلاعات مربوطه به ساب دامین مقصد را می دهد. در واقع در CNAME Record میتوانیم یک مقدار را بر روی ساب دامنه ست کنیم .


(9) سامانه نام دامنه چه نقشی در ویندوز سرور
سامانه نام دامنه چه نقشی در ویندوز سرور 2019 دارد شبکه


(10) سرور ویندوز - blog.shirazwebhost.com
آموزش ایجاد رکورد cname برای اتصال هاست دانلود به ساب دامنه 27 اکتبر 2019 حذف فایل پوشه و خالی کردن پوشه .trash در سی پنل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا