آموزش های سرور ویندوزوبمستران

آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور

آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور
آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور
آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور

Active Directory که به اختصار AD نیز نامیده می شود سرویسی است که توسط شرکت مایکروسافت برای شبکه های دامنه ویندوز معرفی شده و از سال 2008 به بعد و بیشتر با معرفی ویندوز سرور 2012 کارایی این سرویس گسترش یافت. سروری که بر روی آن سرویس دامنه Active Directory اجرا می شود به عنوان Domain Controller یا کنترلر دامنه شناخته می شود. در این مطلب از نایس استار قصد داریم به ارائه آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور بپردازیم.

فرآیند انجام این آموزش شامل دو مرحله می شود که در مرحله اول شما باید Active Directory را بر روی ویندوز سرور نصب کنید و پس از آن سرور را به عنوان یک Domain Controller معرفی کنید.

در ادامه آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور همراه ما باشید تا این مطلب را به پایان برسانیم. توجه داشته باشید مراحل نصب Active Directory در ورژن های ویندوز سرور 2012، 2016 و 2019 مشابه هستند.

آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور

برای انجام مرحله این آموزش ابتدا با ریموت به سرور ویندوزی متصل شوید.

از طریق قسمت سرچ ویندوز Server Manager را جست و جو کنید. با باز شدن داشبورد Server Manager بر روی گزینه Manage که در گوشه بالا سمت راست این پنجره قرار دارد رفته و گزینه Add Roles and Features را انتخاب کنید.

پنجره Add Roles and Features Wizard برای شما باز می شود که در مرحله اول Before You Begin بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Installation Type گزینه Role-based or feature-based installation را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Server Selection سرور را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.

حال به مرحله Server Roles میرسیم که باید از طریق کادر Roles سرویس Active Directory Domain Services را پیدا کرده و چک باکس کنار را فعال کنید و مجدد بر روی گزینه Next کلیک کنید.

با کلیک بر روی گزینه Next یک پنجره پاپ آپ جدید باز می شود که باید بر روی گزینه Add Features کلیک کنید.

در مرحله Features نیاز به انتخاب قابلیتی نیست و تنها Next بزنید.

در مرحله AD DS نیز بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Confirmation خلاصه مواردی که قصد دارید برای سرور نصب کنید نمایش داده می شود و در مورد تایید بودن بر روی گزینه Install کلیک کنید تا فرآیند نصب Active Directory بر روی سرور ویندوز آغاز شود.

پس از به پایان رسیدن نصب بر روی گزینه Colse کلیک کنید. پس از این نیاز است تا آموزش را دنبال کرده و مراحل معرفی ویندوز سرور به عنوان یک Domain Controller را انجام دهید.

معرفی ویندوز سرور به عنوان Domain Controller

مجددا به داشبود Server Manager بروید و بر روی آیکن علامت زرد رنگ اخطار که در کنار پرچم که در گوشه بالا سمت راست این پنجره قرار دارد کلیک کنید و سپس گزینه آبی رنگ Promote this server to a domain controller را انتخاب کنید.

در پنجره جدید و مرحله Deployment Configuration گزینه Add a new forest را انتخاب کرده و در کادر Root domain name نام دامنه ای که مدنظر دارید را وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Domain Controller Options از طریق گزینه های forest functional level و domain functional level سطح عملکرد ها را مشخص کرده و در کادر های PassWord و Confirm PassWord یک رمز برای استفاده DSRM وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید.

مرحله بعد DNS Options است که می توانید بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Additional Options نیز بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Paths مسیر ذخیره دیتابیس و … را مشاهده می کنید که بر روی مسیر پیش فرض قرار دارند و در صورت نیاز می توانید این مسیر ها را تغییر داده و بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Review Options نیز Next زده و در مرحله Prerequisites Check page بر روی گزینه Install کلیک کنید تا فرآیند ارتقا سرور مجازی ویندوز به عنوان Domain Controller آغاز شود و پس از تکمیل سرور ریستارت می شود.

پس از راه اندازی مجدد نیاز است تا ویندوز سرور را به عنوان یک Domain Controller تایید کنیم و کنسول دایرکتوری را فعال کنیم که برای این کار مجدد وارد داشبود Server Manager می شویم.

با بر روی گزینه Tools رفته و گزینه Active Directory Users and Computers را انتخاب کنید.

در پنجره جدید از داخل کادر سمت چپ بر روی TESTDOMAIN.internal (جای این نام باید نام دامنه ای که در مرحله قبلی وارد کردید باشد) کلیک کنید تا زیر گزینه های آن نمایان شود و سپس گزینه Domain Controllers را انتخاب کنید.

در کادر سمت راست گزینه ای از Domain Controllers نمایش داده می شود و می توانید Active Directory را راه اندازی کنید.

توجه داشته باشید پس از نصب اکتیو دایرکتوری ممکن است نیاز به یک یوزر اکتیو دایرکتوری نیز داشته باشید که می توانید از لینک آموزش قرار گرفته استفاده کنید.

در اینجا به پایان آموزش کامل نصب و فعالسازی Active Directory در ویندوز سرور از وبلاگ نایس استار رسیدیم و امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اگر سوالی در رابطه با این آموزش دارید می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.


(1) Active Directory در ویندوز سرور
آموزش نصب و راه اندازی Active Directory در ویندوز سرور


(2) نصب ویندوز سرور 2019 و اکتیو دایرکتوری
نصب ویندوز سرور 2019 و اکتیو دایرکتوری 2019 - ADDS - خانه شیرپوینت


(3) آموزش نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز
آموزش نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2016 به صورت تصویری


(4) آموزش نصب و پیکربندی اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2016
نصب و پیکربندی اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2016. این آموزش از مجموعه آموزش های گام به گام ویندوز سرور 2016 است در آموزش قبل به نصب ویندوز سرور 2016 پرداختیم. اکنون میخواهیم آن سرور را اصطلاحا به اکتیو دایرکتوری ارتقا


(5) آموزش نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز
آموزش نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2019 - فیلم نصب Active


(6) نصب Active Directory در ویندوز سرور
نصب Active Directory در ویندوز سرور 2016-آموزش تصویری مشاور ارشد


(7) آموزش نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2019 - فیلم نصب
نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2019 بسیار ساده است در این مقاله نحوه نصب Active Directory به صورت تصویری و ویدیویی در Windows Server 2019 را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد همراه داتیس نتورک باشید.


(8) آموزش نصب اکتیو دایرکتوری بر روی سرور
آموزش نصب اکتیو دایرکتوری بر روی سرور ویندوز 2016 - گیک بوی GEEKBOY


(9) آموزش نصب Active Directory در ویندوز سرور 2012 کوشا شبکه
آموزش نصب Active Directory در ویندوز سرور 2012. آموزش نصب Active Directory در ویندوز سرور 2012ویندوز سرور 2012 جدیدترین نسخه ویندوز سرور می باشد که مورد استفاده قرار گرفته که ظاهر و نحوه کار با آن با نسخه قبلی یعنی 2008 تفاوت زیادی دارد.


(10) Active Directory Certificate Services
آموزش Active Directory Certificate Services در ویندوز سرور 2016-قسمت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا