آموزش های دایرکت ادمینوبمستران

آموزش استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین

آموزش استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین

آدرس IP یا آی پی اینترنتی یک آدرس عددی است که در فضای وب به هر دستگاهی از جمله کامپیوتر ها ، مودم ها ، چاپگر ها ، تلفن های همراه و وسایلی از این دست که جزئی از شبکه TCP/IP هستند اختصاص داده می شود و راهی برای شناسایی دستگاه در شبکه اینترنت شناخته می شود که باعث اتصال شبکه جهانی وب به یک دیگر است. امروزه به دلیل رواج استفاده از اینترنت و گسترش تعداد آی پی ها ، IPv6 در حال گرفتن جای IPv4 است و به همین دلیل قصد داریم در آموزش استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین از وبلاگ نایس استار نحوه استفاده از IP ورژن 6 را در دایرکت ادمین آموزش دهیم و به شما بگوییم که چگونه IPv6 را به سرور دایرکت ادمین اضافه کرده و با استفاده از این نوع IP به سرور خود متصل شوید.

در ادامه آموزش استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین همراه نایس استار باشید.

آموزش استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین

در اولین مرحله برای استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین شما باید آن در دایرکت ادمین دستوراتی را اجرا کنید تا سیستم به جای استفاده از IPv4 از IPv6 برای ارتباط استفاده کند. شما می توانید این کار را یا از طریق دسترسی به ssh سرور دایرکت ادمین انجام دهید یا اینکه از طریق کنترل پنل دایرکت ادمین IP را اضافه کنید.

آموزش اضافه کردن IPv6 در دایرکت ادمین

برای فعال کردن IPv6 در سرور دایرکت ادمین و اضافه کردن آن به سرور ابتدا با استفاده از ssh با دسترسی root یا دسترسی کاربر sudo به سرور خود متصل شوید.

با استفاده از دستور زیر فایل کانفیگ دایرکت ادمین را باز کنید. شما می توانید برای اجرا این دستور از ویرایشگر هایی مثل nano نیز استفاده کنید.

vi /usr/local/DirectAdmin/conf/DirectAdmin.conf

سپس در این فایل خط IPv6 را پیدا کنید. در مقابل IPv6 مقدار 0 وارد شده که شما باید این مقدار را به 1 تغییر دهید.

IPv6=1

سپس فایل کانفیگ را ذخیره کنید تا تغییرات اعمال شوند و در نهایت با استفاده از دستور زیر سرویس دایرکت ادمین را یک بار مجددا راه اندازی کنید.

service DirectAdmin restart

برای اضافه کردن IPv6 از طریق کنترل پنل دایرکت ادمین ابتدا با دسترسی Admin وارد کنترل پنل سرور شوید.

اضافه کردن IPv6 در کنترل پنل شبیه اضافه کردن IPv4 است که برای این منظور گزینه Admin Tools را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه IP management کلیک کنید.

در این قسمت شما می توانید در کادر مربوط به IP ، آی پی مورد نظر خود را وارد کنید.

از نت ماسک 255.255.255.0 فقط برای IPv4 استفاده می شود اما برای IPv6 این مورد را نادیده بگیرید زیرا به طور پیش فرض در آدرس های IPv6 از نت ماسک /64 استفاده می شود اما به دلیل عدم پشتیبانی از آن ، برای اضافه کردن IPv6 در دایرکت ادمین باید از فرم های کوتاه کننده آدرس IP استفاده کرد.

در نهایت تغییرات را ذخیره کنید.

دسترسی به دایرکت ادمین با IPv6

با استفاده از ssh با دسترسی root یا دسترسی کاربر sudo به سرور خود متصل شوید.

در محیط سرور دستور زیر را اجرا کنید.

/sbin/sysctl net.inet6.ip6.v6only=0

در آدرس و فایل /etc/rc.conf باید مقدار زیر را تنظیم کنید و سپس با دستور sockstat آن را تایید کنید.

IPv6_ipv4mapping=”YES”

در صورتی که پس از اجرا دستور sockstat تنظیمات درست عمل کند باید خروجی زیر نمایش داده شود.

freebsd7-64# sockstat -l | grep direct | head -n1
nobody directadmi 50362 0 tcp46 *:2222 *:*

اما اگر به درستی کار نکند خروجی زیر نمایش داده می شود.

freebsd7-64# sockstat -l | grep direct | head -n1
nobody directadmi 50362 0 tcp6 *:2222 *:*

توجه داشته باشید که وجود tcp46 در خروجی نشان دهنده فعال بودن IPv6 است و سرور ریستارت می شود اما خروجی tcp6 نشان می دهد که IPv6 در سرور فعال نیست.

در صورتی که از وب سرور و سرویس Apache در سرور خود استفاده می کنید باید بدانید که به طور پیش فرض از IPv6 پشتیبانی می کند اما نیاز به تغییر در Exim و dovecot است زیرا Exim به طور پیش فرض از IPv6 پشتیبانی نمی کند.

برای Exim دستور زیر را اجرا کنید.

/usr/sbin/exim -bV | grep Support

خروجی زیر نمایش داده می شود.

Support for: crypteq IPv6 Perl OpenSSL move_frozen_messages Content_Scanning Old_Demime DKIM DNSSEC Event OCSP PRDR

اگر شما در خروجی سرور خود IPv6 را مشاهده نمی کنید با استفاده از rpms باید Exim را دوباره compile کنید. آخرین Makefiles باید HAVE_IPv6=YES باشد.

برای dovecot باید فایل پیکربندی را ویرایش کنید.

vi /etc/dovecot.conf

در این فایل باید قسمت زیر را پیدا کنید.

#IPv4
listen = *
#IPv4 and IPv6:
#listen = *, ::

سپس این خط را به شکل زیر تغییر دهید.

#IPv4
#listen = *
#IPv4 and IPv6:
listen = *, ::

برای نسخه های قدیمی تر از dovecot می توانید دستورات زیر را اجرا کنید.

vi /etc/dovecot.conf
Add the following line.
listen = “*, [::]”

حال سرویس dovecot را ریستارت کنید.

service dovecot restart

در نهایت قابل ذکر است که در زمان انشار این مطلب استفاده از IPv6 فراگیر نشده و به نوعی این IP در ابتدا راه خود قرار دارد اما با گذشت زمان و محدود تر شدن تعداد IPv4 ها در جهان ، استفاده از IPv6 دیگر به یک نیاز تبدیل خواهد شد.

در اینجا به پایان آموزش استفاده از IPv6 در دایرکت ادمین رسیدیم و امیدواریم که این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) آموزش مدیریت هاست با دایرکت ادمین DirectAdmin - فرادرس
آموزش تصویری مدیریت هاست با دایرکت ادمین DirectAdmin به صورت عملی و گام به گام به همراه آموزش ابزارهای و با تدریس مهندس سید رضا هاشمیان


(2) آموزش نصب وردپرس در هاست دایرکت ادمین - DirectAdmin جلسه 6
آموزش نصب وردپرس در هاست دایرکت ادمین DirectAdmin با جلسه 6 از دوره جامع ویدیویی آموزش وردپرس در خدمت شما همراهان گرانقدر آکادمی کسب و کار اینترنتی وبکیما هستیم. توی این جلسه می خواهیم نصب وردپرس در هاست دایرکت ادمین را به


(3) آموزش کار با دایرکت ادمین بخش مدیریت - فراسو
22.01.2018 همانطوری که در بخش قبل هنگام ایجاد هاست توضیح داده شد برای ایجاد ریسلری میبایست ابتدا با استفاده از این گزینه در بخش ادمین پکیچ نمایندگی را ایجاد کنید تا بتوانید روی سرور دایرکت ادمین خود نمایندگی ایجاد کنید. بعد از


(4) آموزش کار با دایرکت ادمین
پس از اینکه نمایندگی هاست دایرکت ادمین را تهیه کردید و مشخصات ورود را گرفتید با وارد کردن آی پی سرور خود و پورت 2222 وارد محیط ریسلری خود شوید.


(5) آموزش تصویری نحوه ورود به دایرکت ادمین DirectAdmin
در این مقاله ما چگونگی ورود به دایرکت ادمین رو به شما آموزش میدیم تا شما بتونید از این کنرتل پنل استفاده لازم رو ببرید. پس با ما همراه باشید


(6) آموزش ورود به دایرکت ادمین - لاگین به DirectAdmin
در صورتی که هاستی که برای میزبانی وبسایتتان انتخاب کرده اید لینوکس بوده و از دایرکت ادمین استفاده میکند ولی هنوز نمیدانید که به چه شکل میتوانید به کنترل پنل هاستتان دسترسی داشته باشید این آموزش مخصوص شما نوشته شده است.


(7) افزودن ip در دایرکت ادمین - سرور مجازی و اختصاصی فاما
با مقاله افزودن ip در دایرکت ادمین در خدمت شما هستیم از وبلاگ فاما سرور و دسته آموزش های دایرکت ادمین قصد داریم در مورد مدیریت آیپی در دایرکت ادمین و اختصاص آیپی در دایرکت ادمین نوشته بنویسیم که مورد استفاده شما عزیزان باشد.


(8) آموزش تنظیمات سرور دایرکت ادمین نحوه
آموزش تنظیمات سرور دایرکت ادمین نحوه تنظیمات سرور روی دایرکت


(9) آموزش نصب دایرکت ادمین DirectAdmin
نصب دایرکت ادمین به پایان رسید در صورت بروز مشکل در قسمت نظرات مطرح کنید . در آموزش های بعدی نحوه کانفیگ صحیح و اصولی دایرکت ادمین را قرار می دهیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد .


(10) نصب وردپرس روی دایرکت ادمین به همراه آموزش ویدئویی آموزش
در مقالههای قبلی همیار وردپرس به آموزش نصب وردپرس روی سی پنل پرداختیم و در این مقاله با آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین در خدمت شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا