آموزش های عمومیوبمستران

آشنایی با انواع سطح RAID هارد

آشنایی با انواع سطح RAID هارد
آشنایی با انواع سطح RAID هارد
آشنایی با انواع سطح RAID هارد

با مطلب آشنایی با انواع سطح RAID هارد از وبلاگ نایس استار و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی انواع RAID هارد و level های مختلف RAID دیسک بپردازیم.

در ادامه با مطلب آشنایی با انواع سطح RAID هارد همراه نایس استار باشید.

آشنایی با انواع سطح RAID هارد

برای اینکه با روش های ایجاد RAID هارد و ویژگی های سطوح مختلف RAID آشنا شوید ابتدا نیاز است تا بدانید که مفهوم رید هارد چیست و با RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری آشنا شوید.

پس از آشنایی با این دو مورد به سراغ آشنایی با انواع سطح RAID هارد می رویم.

RAID هارد چیست؟

RAID مخفف شده Redundant Array Of Independent Disks می باشد که تکنولوژیی برای تعریف چند هارد دیسک مجزا و مستقل از هم به شکل یک هارد یکپارچه برای سیستم به صورت مجازی سازی شده ، می باشد.

هر گاه صحبت از RAID باشد به این معنا است که داریم از دو یا تعداد بیشتری از هارد صحبت می کنیم که یکپارچه سازی شده اند به دو هدف متفاوت که یک هدف برای بهبود عملکرد و کارایی سیستم و سرور می باشد و هدف دیگر نیز افزایش خطا پذیری و امنیت اطلاعات می باشد. همچنین با توجه به نوع و سطح RAID انتخابی می توان تلفیقی از این دو مورد را نیز به دست آورد.

یعنی RAID از طرفی می تواند با بهتر شدن کارایی و عملکرد سیستم یا سرور که افزایش سرعت Read & Write است ، شود و از طرفی نیز می تواند با قرار دادن اطلاعات بر روی دو یا چند هارد مختلف مانع از دست رفتن اطلاعات و داده ها در صورت از بین رفتن اطلاعات روی یک هارد شود.

برای آشنایی بیشتر با RAID می توانید مطلب معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه بفرمایید.

معرفی RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری

RAID هارد دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری دارد ( با انواع سطح و Level های RAID متفاوت هستند ) که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و می توان متناسب با نیاز ، بودجه و سیستم یکی از این دو نوع را انتخاب کرد.

به طور کلی RAID های سخت افزاری نیازمند سخت افزاری جانبی هستند که همین مورد باعث تحمیل هزینه برای استفاده از RAID سخت افزاری می شود اما این نوع RAID کارایی و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد.

RAID های نرم افزاری نیز بهترین مزیتی که دارند هزینه پایین آنها است اما به هیچ عنوان عملکرد و کارایی RAID های سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار نمی دهند.

برای آشنایی بیشترا با RAID های سخت افزاری و نرم افزاری و مزایا و معایب هر کدام ، پیشنهاد می کنیم مطلب تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری را مطالعه کنید.

معرفی Level های RAID

استفاده از Level ها و سطوح مختلف RAID به چندین عامل مهم مربوط به است که اولین مورد نیاز کاربر برای انجام RAID می باشد.

سطوح مختلف RAID می توانند یا باعث بهبود کارایی و عملکرد در سیستم ، یا باعث افزایش خطا پذیری و امنیت اطلاعات و یا تلفیقی از این دو را برای کاربر به همراه داشته باشد.

مورد دیگر بستگی به نوع RAID دارد که RAID سخت افزاری باشد یا RAID نرم افزاری و این نکته که بعضی از سطح های RAID تنها بر روی نوع سخت افزاری RAID قابل پیاده سازی و اجرا هستند و تعداد معدودی نیز قابلیت اجرایی بر روی نوع نرم افزاری RAID را دارا می باشند.

برای تنظیم و پیاده سازی RAID از نرم افزار هایی مثل ACU ,SSA و ORCA استفاده می شود و باید توجه داشت که سطوح RAID شامل سطوح استاندار و سطوح غیر استاندارد می شود که هر کدام ویژگی ها ، مزایا و معایب خود را دارند.

RAID سطح 0

RAID 0 که Strip یا Disk Striping نامیده می شود اطلاعات را به صورت نواری و قطعه های کوچیک بر روی حداقل 2 هارد یا تعداد بیشتری هارد ذخیره سازی می کند و نتیجه آن نیز ( فقط ) افزایش سرعت و بهبود کارایی متناسب با تعداد هارد های استفاده شده به دلیل تقسیم اطلاعات بین هارد ها است. به طور مثال اگر شما از 4 هارد در این سطح استفاده کنید سرعت 4 برابر بیشتر می شود.

در سطح RAID 0 امکان بازیابی اطلاعات و داده ها در صورت از دست رفتن وجود ندارد و با خراب شدن یکی از هارد ها تمام اطلاعات از دست می روند و استفاده از این سطح برای اطلاعات حساس به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود مگر اینکه از اطلاعات بک آپ گیری کنید.

مزایا و معایب RAID 0

بهبود کارایی و افزایش سرعت Read & Write

امکان از دست رفتن تمام اطلاعات با خراب شدن یک هارد

RAID سطح 1

RAID 1 که Mirror یا Disk Mirroring نیز نامیده می شود تمام اطلاعات را به طور همزمان بر روی حداقل 2 هارد یا تعداد بیشتری هارد ( تعداد هارد زوج ) ذخیره سازی می کند و نتیجه آن نیز افزایش امنیت اطلاعات و داده ها به دلیل کپی شدن اطلاعات بر روی تمام هارد های موجود است. البته در این سطح امکان استفاده از نصف فضای هارد های موجود است.

در این سطح از RAID تحمل خرابی برابر است با نصف تعداد هارد های استفاده شده و سرعت نوشتن با کند ترین هارد برابر بوده و سرعت خواندن نیز مساوی است با جمع سرعت تمام هارد های استفاده شده و بسیار مناسب برای اطلاعات حساس است.

مزایا و معایب RAID 1

امکان بازیابی اطلاعات در صورت از دست رفتن یکی از هارد ها

تحمل خرابی بالا ( برابر با نصف تعداد هارد ها )

هزینه زیاد

RAID سطح 5

RAID 5 که Disk Striping With Parity نیز نامیده می شود و برای پیاده سازی آن به حداقل 3 یا 5 هارد نیاز است و اگر بهبود کارایی و عملکرد مدنظر است پیشنهاد می شود از 5 هارد دیسک استفاده شود و همچنین تا حدودی خطا پذیری و امنیت اطلاعات نیز امکان پذیر است. در این سطح سرعت Read بسیار بالا است اما سرعت Write پایین می باشد.

در سطح 5 محاسبات انجام شده بر روی یکی از هارد ها به عنوان Parity ذخیره شده و سایر اطلاعات بر روی دو هارد دیگر ذخیره می شوند. ( 3 هارد )

در این سطح تحمل خرابی به اندازه یک هارد از هارد های موجود است و با خرابی هارد های بیشتر اطلاعات از دست می روند و در کنار موارد بیان شده ، حدود 60% از فضای کل هارد های موجود قابل استفاده است و با از دست رفتن یکی از هارد ها اطلاعات از روی سایر هارد ها خوانده می شود و می توان هارد را جایگزین کرد.

مزایا و معایب RAID 5

سرعت Read بالا

خرابی یک هارد تاثیری بر روی عملکرد ندارد

امکان جایگزینی هارد

طراحی پیچیده

RAID سطح 6

RAID 6 که Double Parity RAID نیز نامیده می شود از لحاظ عملکرد شبیه به RAID 5 می باشد اما با این تفاوت که نیاز به یک هارد بیشتر دارد و با اضافه شدن یک هارد بیشتر امکان خطاپذیری و حفاظت از اطلاعات افزایش پیدا می کند اما عملکرد و در نتیجه سرعت تا حدودی افت پیدا می کنند و برای پیاده سازی آن نیز به حداقل 4 هارد نیاز است.

در این سطح محاسبات به دو روش مختلف بر روی اطلاعات انجام شده و بر روی 2 هارد ذخیره می شوند و اطلاعات نیز بر روی 2 هارد دیگر ذخیره می شود ( 4 هارد ) و اگر 2 هارد نیز خراب شوند سایر هارد ها به عملکرد خود ادامه می دهند و می توان 2 هارد دیگر را جایگزین کرد.

مزایا و معایب RAID 6

بسیار مناسب اطلاعات حساس می باشد.

تحمل خرابی 2 هارد و امکان بازیابی اطلاعات با از دست رفتن 2 هارد

سرعت Write پایین است

طراحی بسیار پیچیده

RAID سطح 01

RAID 01 در حقیقت تلفیقی از RAID 0 با RAID 1 است و با نام Mirror and Stripping شناخته می شود که دو فرایند Mirroring و Stripping در این سطح با هم انجام می شوند. به این صورت که ابتدا اطلاعات بر روی تمام هارد ها کپی می شوند ( Mirroring RAID 1 ) و سپس اطلاعات به صورت نواری در هارد ها ذخیره می شوند. ( Stripping RAID 0 )

یعنی در این سطح شما هم بهبود عملکرد و کارایی ، و هم خطاپذیری و حفاظت از اطلاعات را نتیجه می گیرید و برای پیاده سازی آن نیاز به تعداد 4 هارد یا بیشتر است که حدود 50% فضای هارد های موجود نیز قابل استفاده می باشد.

RAID سطح 10

RAID 10 که در حقیت تلفیقی از RAID 1 با RAID 0 می باشد و با نام Striping and Mirror شناخته می شود که دو فرانید Stripping و Mirroring در این سطح با هم انجام می شوند. به این شکل که ابتدا داده ها به صورت نواری در هارد های موجود ذخیره می شوند ( Stripping RAID 0 ) و پس از آن داد ها بر روی تمام هارد های موجود کپی می شوند. ( Mirroring RAID 1 )

برای پیاده سازی آن نیاز به تعداد 4 هارد یا بیشتر است که حدود 50% فضای هارد های موجود نیز قابل استفاده می باشد.

RAID 01 و RAID 10 در ظاهر شبیه به هم هستند اما ساختاری متفاوت با یک دیگر دارند.

RAID سطح 50

RAID 50 ترکیبی از RAID 5 با RAID 0 است و برای پیاده سازی آن به حداقل 6 هارد نیاز است و اگر نیاز به Write زیاد بر روی هارد دارید استفاده از این سطح مناسب است. همچنین در این سطح خطا پذیری و حفاظت از اطلاعات بسیار بالا می باشد. حدود 60% از فضای هارد های موجود قابل استفاده است و تحمل خرابی نیز برابر است با 1 هارد در هر زیر آرایه.

در این سطح اطلاعات و داده ها ابتدا به شکل نواری بر روی هارد ها ذخیره می شود ( RAID 0 ) و پس از آن بر روی هارد ها به صورت مستقل ذخیره می شوند. ( RAID 5 )

RAID سطح 60

RAID 60 ترکیبی از RAID 0 و RAID 6 می باشد که DOUBLE PARITY STRIPE نیز نامیده می شود و برای پیاده سازی آن نیاز به حداقل 8 هارد است که هزینه زیادی دارد. تحمل خرابی در این سطح برابر است با 2 هارد در هر زیر آرایه و حدود 50% فضای هارد های موجود قابل استفاده می باشد.

در این سطح اطلاعات و داده ها به صورت نواری ( RAID 0 ) بر روی هادر های که RAID 6 هستند ذخیره می شوند.

امیدواریم مطلب آشنایی با انواع سطح RAID هارد مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) RAID چیست معرفی جامع RAID و آشنایی با
RAID چیست معرفی جامع RAID و آشنایی با انواع و روشهای RAID بلاگ


(2) انواع رید چیست معرفی تمام سطوح raid
انواع رید چیست معرفی تمام سطوح raid - پایگاه دانش میزبانفا


(3) معرفی کامل انواع سطوح RAID در هارد دیسک ها
معرفی کامل انواع سطوح RAID در هارد دیسک ها


(4) آشنایی با تکنولوژی RAID هر آنچه باید
آشنایی با تکنولوژی RAID هر آنچه باید درباره RAID بدانید خبرهای


(5) معرفی کامل انواع سطوح RAID در هارد دیسک ها
معرفی کامل انواع سطوح RAID در هارد دیسک ها . توسط حسین آخرین به روز رسانی ژوئن 9 2017. 0 1356. اشتراک گذاری. Huawei RH2288H V2 Rack Server. اگر تاکنون به دنبال خرید یک سرور سخت افزاری و یا تجهیزاتی مثل NAS یا SAN بوده اید حتما با واژه RAID


(6) raid چیستکاملترین تعریف raid و انواع آن ویدئو آموزشی
در بین انواع RAID تتنها RAID 0 میتواند سرعتی نزدیک به سرعت SSD در خواندن و نوشتن داشته باشد اما RAID 0 دارای محدودیت هایی است که به توان عملیاتی RAID Cnotroller و سرعت پردازشهای عمومی برمیگردد.


(7) معرفی کامل انواع سطوح RAID در هارد دیسک ها
RAID Level 2 بسیار شبیه به RAID Level 5 است با این تفاوت که به جای استفاده از تکنیک Striping با استفاده از Parity در این نوع RAID تکنیک Striping در سطح بیت یا Bit Level Striping انجام می شود. از این نوع RAID به ندرت در مصارف خاص استفاده می شود و هزینه پیاده


(8) هارد رید RAID چیست و انواع RAID
هارد رید RAID چیست و انواع RAID - بایت گیت


(9) تکنولوژی RAID چیست و آشنایی با انواع آن
تکنولوژی RAID چیست و آشنایی با انواع آن - بلاگ ایران هاست


(10) RAID چیست با انواع RAIDو مزایا و معایب
RAID چیست با انواع RAIDو مزایا و معایب هر کدام آشنا شوید - High

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا