آموزش های عمومیوبمستران

معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد
معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد
معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

با مطلب معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد از وبلاگ نایس استار و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد RAID هارد صحبت کنیم و پس از آشنایی با RAID هارد ، کاربرد های RAID هارد دیسک ها را برای شما بیان کنیم.

در ادامه با معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد همراه نایس استار باشید.

معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

برای اینکه متوجه بشویم RAID دیسک چه کاربرد و کارایی دارد ابتدا باید با RAID و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

RAID چیست؟

تکنولوژی Redundant Array Of Independent Disks که به اختصار RAID نامیده می شود اولین بار در دهه 90 به صورت سخت افزاری مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل محدودیت هایی که داشت امکان استفاده از آن در تمام سیستم ها نبود اما به طور کل استفاده از RAID معمولا در سرور ها کاربرد بیشتری دارد.

معنای Redundant Array Of Independent Disks ، آرایه‌ پشتیبان دیسک‌‌ های مستقل است و عملکرد RAID به این صورت است که چند هارد دیسک جدا از هم را مجازی سازی و یکپارچه می کند تا به این شکل کارایی سیستم بیشتر شود و عملکرد آن نیز بهبود یابد. همچنین برای افزایش خطا پذیری و امنیت داده نیز می توان از RAID استفاده کرد.

به طور واضح تر می توان گفت که شما به کمک RAID می توانید چند هارد دیسک که مجزا هستند را به عنوان یک هارد دیسک واحد در سیستم معرفی کنید که یا باعث بهبود عملکرد می شود یا خطاپذیری ( Fault Tolerance) را افزایش می دهد.

توضیح بیشتر : منظور از افزایش خطاپذیری این است که در صورت به وجود آمدن مشکل یا خطا در یکی از هارد ها ، عملکرد سیستم و اطلاعات دچار مشکل نشوند و ایمنی سرور های سخت افزاری را بهبود ببخشند.

RAID ها دو نوع مختلف دارند که معروف به RAID های سخت افزاری و RAID های نرم افزاری هستند ، اما در این مطلب قصد نداریم به توضیح در مورد انواع RAID ها بپردازیم و در مطلبی جدا در کنار معرفی RAID های سخت افزاری و نرم افزاری ، مزایا و معایب هر کدام را نیز بیان می کنیم.

همانطور که گفتیم RAID ها دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری دارند که متناسب با انتخاب هر کدام از این دو نوع شما می توانید بهبود عملکرد یا Performance یا افزایش خطا پذیری و امنیت داده ها و یا تلفیقی از این دو را به دست آورید.

ظرفیت و عملکرد کل آرائه یا سیستم ارتباط مستقیمی با Level یا سطح RAID و همچنین تعداد دیسک های موجود دارد.

توضیح بیشتر : RAID ها علاوه بر دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری دارای سطح ها یا Level های مختلفی هستند که هر کدام از این سطح ها نقاط قوت و ضعف ، تاثیر متفاوت بر روی عملکرد و سرعت Read & Write و بهره گیری از ظرفیت را دارا می باشند و منظور از سطح های مختلف ، شیوه هایی است که در ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود.

پس همانطور که گفتیم انتخاب هر نوع و سطحی از RAID می تواند باعث بهبود عملکرد یکی از شاخص ها یا هر دو شاخص ها شود.

کاربرد RAID چیست؟

به کمک RAID شما می توانید هارد ها را به شکلی تنظیم کنید که اطلاعات سیستم بر روی تمام هارد ها وجود داشته باشد و با این کار دیگر نگران از دست رفتن اطلاعات و داده های موجود بر روی یک هارد نخواهید بود چون محتوای آن بر روی سایر هارد ها نیز در دسترس است.

همچنین شما می توانید با استفاده از RAID ، اطلاعات را بر روی تمام هارد ها پخش کنید و با این کار علاوه بر اینکه عملکرد یا Performance بهتر می شود دیگر تمام فشار بر روی یک هارد نیست.

پس می توان نتیجه گرفت که کاربرد RAID دو مورد اساسی است.

  1. افزایش خطاپذیری و امنیت اطلاعات
  2. بهبود عملکرد Read & Write و Performance

بیان این نکته الزامی است که متناسب با نوع و سطح RAID انتخابی شما ، می توان هر دو موردی که بالا بیان شد را به دست آورد.

امیدورایم مطلب معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) تعریف RAID RAID چیست و چه کاربردی در
تعریف RAID RAID چیست و چه کاربردی در ذخیره سازی اطلاعات دارد


(2) هارد رید RAID چیست و انواع RAID
هارد رید RAID چیست و انواع RAID - بایت گیت


(3) RAID چیست و چه کاربردی دارد - hpused
RAID چیست و چه کاربردی دارد - hpused


(4) معنی هارد - دیکشنری آنلاین آبادیس
آبادیس - معنی هارد هارد . اخ بیشه پردرختی در آلمان که از طرف شمال تا وژ امتداد می یابد و 680 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. هارد . ا نام روز بیست و پنجم از ماههای فارسی. از فرهنگ شعوری ج 2 ص 426.


(5) RAID چیست و چگونه کار میکند و چه کاربردی در ذخیره سازی دارد
کاربرد raid در سیستم های ذخیره سازی و توضیح سطح های مختلف آن و مزیت و معایب هر کدام در حالات مختلف قابلیت RAID میتواند عملکرد و اطمینان ذخیره سازی اطلاعات را بهبود بخشد.


(6) باکس هارد یا قاب هارد HDD Enclosure چیست و چه کاربردی دارد
قاب یا باکس هارد یک محفظه ویژه طراحی شده برای نگهداری و انرژی رسانی به هارد دیسک است که در خود یک مکانیزم برقراری ارتباط و انتقال دیتا بین هارد و یک کامپیوتر لپ تاپ یا دیگر وسایل مشابه را نیز ارائه میکند.


(7) هارد RAID و انواع RAID چیست - پایگاه
هارد RAID و انواع RAID چیست - پایگاه مقالات آموزشی و وبلاگ رهام تک


(8) NAS Storage یا NAS Server چیست و چه کاربردی در ذخیره سازی دارد
Swappable درایوهایی که به طور دائم داخل یونیت NAS نبوده و قابل جابهجایی و تعویض هستند به این معنی که شما میتوانید آنها را با درایوهای دیگر بر اساس نیاز خود تعویض کنید. تمام درایوها با محفظههای NAS سازگار نیستند. وبسایت سازنده را برای سازگاری بررسی کنید.


(9) تکنولوژی RAID چیست و چه کاربردی دارد
تکنولوژی RAID چیست و چه کاربردی دارد - Mimtechmagazine


(10) تکنیک RAID چیست و چه کاربردی دارد
تکنیک raid چیست و چه کاربردی دارد تاریخ انتشار 26 آوریل 2020. دسته بندی. آموزش آموزش طراحی سایت آموزش نگهداری سایت تکنولوژی مقالات آموزشی وب وبلاگ تکنیکraid برای افرادی که کانفیگ سرور انجام می دهند و یا اطلاعات خود را بر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 16 =

دکمه بازگشت به بالا