آموزش های عمومیوبمستران

پروتکل SMTP چیست

پروتکل SMTP چیست
پروتکل SMTP چیست
پروتکل SMTP چیست

با آموزش پروتکل SMTP چیست از وبلاگ آموزشی نایس استار و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا در این مطلب به توضیح درباره پروتکل SMTP چیست بپردازیم و همچنین درباره نحوه عملکرد SMTP برای شما توضیح دهیم.

برای ارسال ایمیل ها می توان از پروتکل های SMTP ، POP3 و IMAP استفاده کرد که SMTP برای ارسال ایمیل ها و POP3 و IMAP برای دریافت ایمیل ها مورد استفاده قرار می گیرند. این پروتکل ها کمک می کنند که ایمیل های ارسالی بدون توجه به مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری منتقل شده و به دست دریافت کنندگان برسند.

در میان این پروتکل ها SMTP یکی از رایج ترین و محبوب ترین پروتکل ها برای ارسال ایمیل از طریق اینترنت است و یک پروتکل لایه کاربردی محسوب می شود و توسط نیرو های متخصص IETF ایجاد شده و نگهداری می شود.

در ادامه با آموزش پروتکل SMTP چیست همراه نایس استار باشید.

پروتکل SMTP چیست

SMTP در حقیقت مخفف شده جمله Simple Mail Transfer Protocol می باشد و پروتکلی است که برای ارسال ساده پست های الکترونیکی یا همان ایمیل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتکل SMTP به دلیل ویژگی های کاربردی و امکاناتی که در اختیار قرار می دهد جز مهم ترین پروتکل های اینترنت می باشد و جز پروتکل های TCP/IP محسوب می شود. این پروتکل تقریبا مثل یک واسط یا دستیار ایفای نقش می کند که ایمیل های ارسال شده توسط فرستنده ها را برای دریافت کنندگان منتقل می کند و از MTA یا همان Mail Transfer Agent بهره می برد.

پروتکل SMTP بسیار ساده می باشد و به همین دلیل دارای محدودیت هایی مثل عدم قابلیت دریافت ایمیل ، تبدیل تمام ایمیل ها به کد اسکی 7 بیتی و … اشاره کرد.

به دلیل محدودیتی که این پروتکل در نگهداری و ذخیره ایمیل ها دارد با یکی از پروتکل های دریافت کننده ایمیل (POP3 (Post Office Protocol3 یا (IMAP (Internet Message Access Protocol مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی در برنامه هایی مثل Gmail از POP3 یا IMAP در کنار SMTP به منظور ارسال و دریافت پست های الکترونیک استفاده می شود تا محدودیت های SMTP برای کاربران از بین برود و امکان ذخیره سازی و دانلود کردن ایمیل ها فراهم باشد.

پورتی که پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل ها از آن استفاده می کند پورت 25 اینترنت است.

به دلیل محدودیت هایی که SMTP به دلیل تبدیل تمام ایمیل ها به کد اسکی 7 بیتی و ارسال فایل هایی مانند عکس ، فیلم و … دارد ، امروزه از ESMTP به طور گسترده استفاده می شود که دیگر این محدودیت ها در این پروتکل وجود ندارد. پروتکل ESMTP در حقیقت همان پروتکل SMTP می باشد که گسترش پیدا کرده و امکان ارسال و دریافت فایل های چند رسانه ای مثل عکس را برای کاربران فراهم می کند و از پورت 587 استفاده می کند.

اگر SMTP از SSL برای امن سازی اتصالات خود بهره ببرد از SMTP به SMTPS تغییر پیدا می کند که در تنظیمات SMTP Server شما می توانید مشخص کنید اگر سرور شما دارای SSL می باشد ، SMTP نیز از SSL استفاده کند.

امروزه SMTP Server های فراوانی وجود دارند که رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و اقدام به دریافت ایمیل های کاربران و ارسال آنها برای دریافت کنندگان می کنند.

پروتکل SMTP چطور کار می کند؟

پروتکل SMTP معمولا در یک سرویس گیرنده ایمیل یکپارچه سازی شده و از چهار بخش اصلی که روند ارسال ایمیل را انجام می دهند تشکیل شده است.

  1. کاربر یا سرویس گیرنده که به عنوان عامل ایمیل شناخته می شود و به طور مخفف MUA شناخته می شود.
  2. سرور یا سرویس دهنده که به عنوان عامل ارسال ایمیل شناخته می شود و به طور مخفف MSA شناخته می شود.
  3. عامل انتقال ایمیل یا MTA
  4. عامل تحویل ایمیل یا MDA

کاربر فرستنده یک ایمیل را از طریق مرورگر یا نرم افزار های ایمیل ارسال به عنوان MUA ارسال می کند. سپس سرور SMTP با سرور DNS ارتباط برقرار می کند و به دنبال IP سرور SMTP هدف می گردد به عنوان MDA شناخته می شود.

پس از پیدا شدن آدرس مقصد ، سرور SMTP ایمیل را از طریق MTA به سرور SMTP هدف ارسال می کند و در نهایت نیز گیرنده یا MUA ایمیل را به کمک پروتکل های IMAP یا POP3 دریافت می کند.

برترین ارائه دهندگان SMTP

1. ارائه دهنده : Yahoo

آدرس SMTP سرور : http://SMTP.mail.yahoo.com

پورت : 465

2. ارائه دهنده : Gmail

آدرس SMTP سرور : http://SMTP.gmail.com

پورت : برای SSL پورت 465 و برای TLS/STARTTLS پورت 587

3. ارائه دهنده : Outlook

آدرس SMTP سرور : http://SMTP.live.com

پورت : 587

امیدواریم آموزش پروتکل SMTP چیست مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد.


(1) پروتکل SMTP چیست و هر آنچه که بایست در
پروتکل SMTP چیست و هر آنچه که بایست در مورد پروتکل smtp بدانید


(2) SMTP چیست
SMTP چیست


(3) SMTP or IMAP Whats the Difference
SMTP or IMAP Whats the Difference [Bonus What is POP3


(4) What is SMTP - smtp mail server
What is SMTP - smtp mail server - professional SMTP service provider


(5) پروتکل smtp چیست
پروتکل smtp چیست


(6) پروتکل SMTP چیست - تیک پلاس
پروتکل SMTP چیست SMTP مخفف Simple Mail Transfer Protocol به معنی لغوی قرارداد ساده نامه رسانی یک پروتکل ساده برای انتقال ایمیل Email است که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. SMTP فقط به نام کاربری و دامنه نیاز دارد


(7) تفاوت پروتکل های ایمیل POP3 و IMAP و SMTP
Simple mail transfer protocol بطور اختصار SMTP پروتکلی ساده و در عین حال مهم و اساسی برای انتقال ایمیل است. این اصطلاح از آن رو به کار میرود که نسبت به سایر پروتکلهای ایمیل قبلی بسیار ساده عمل میکند. SMTP فقط به نام کاربری و دامنه


(8) IMAP چیست - مرکز آموزش - ایران سرور
imap چیست پرینت این مقاله. آموزش شماره 665 پروتکل imap یکی از پروتکل های نسبتا جدید مورد استفاده در محیط وب اینترنت است . از این پروتکل برای انتقال و ارتباطات چند رسانه ای در وب بهره می گیرند . بطور مثال در سرویس های صندوق


(9) پروتکل SMTP چیست و هر آنچه که بایست در مورد پروتکل smtp
14.02.2012 پروتکل smtp چیست در دنیای اینترنت از پروتکل smtp برای ارسال ایمیل استفاده می شود. میل سرورهای جهانی از پروتکل smtp برای ارسال انبوه ایمیل استفاده می کنند


(10) Message submission agent - Wikipedia
Message submission agent - Wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا