آموزش های عمومیوبمستران

آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد

آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد
آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد
آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد

با مطلب آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد از وبلاگ آموزشی نایس استار در خدمت شما کاربران گرامی هستیم و قصد داریم به توضیح درباره سرور ها پرداخته و انواع سرور معرفی کنیم. همچنین درباره کابرد های سرور و نحوه عملکرد آنها نیز توضیحاتی را بیان می کنیم.

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روز افزون و وابستگی به اینترنت ، نیاز به وجود منابع قدرتمند برای پاسخ دهی به نیاز کاربران هر روز بیشتر می شود که یکی از این عوامل و منابع سرور نام دارد.

سرور چیست؟

سرور (Server) که می توان آن را کامپیوتر یا سیستم سرویس دهنده نیز نامید در حقیقت کامپیوتری است که به طور مداوم در طول شبانه روز به خطوط پر سرعت اینترنت و جریان برق متصل است و دارای سخت افزار و نرم افزار های خاص می باشد و سرور ها معمولا به تعداد بالا در دیتاسنتر ها قرار دارند. هر سرور دارای یک نام و اطلاعات منحصر به خود است که به آن nameserver می گویند دقیقا مانند انسان هایی که بر روی زمین زندگی می کنند و هر کدام نام و اطلاعات شخصی مختص به خود را دارد.

در مطلب قبلی به توضیح درباره دیتاسنتر ها پرداختیم و توضیح دادیم که دیتاسنتر چیست و مشخصات ، ویژگی ها و تجهیزات مورد نیاز یک دیتاسنتر را بیان کردیم و حال قصد داریم تا در این مطلب (سرور چیست) به توضیح درباره سرور بپردازیم.

در ادامه با مطلب سرور چیست همراه نایس استار باشید تا به طور دقیق تر و تخصصی به توضیح درباره سرور ها بپردازیم.

آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد

سرور ها همانطور که بالاتر توضیح دادیم کامپیوتر های قدرتمند ، همیشه روشن و آنلاین با سخت افزار هایی مثل RAM ، CPU ، HDD ، SSD و … هستند که اطلاعات مورد نیاز کاربران را به آنها نمایش می دهند.

سرور یک سیستم کامپیوتری است که در مقیاس گسترده در دسترس کاربران و افرادی است که به اینترنت متصل هستند و در زمینه هاستینگ سرور ها به فضایی اطلاق داده می شوند که داده ها و اطلاعات سایت ها روی آنها قرار دارند و با ورود یک کاربر به سایت مورد نظر ، اطلاعات آن سایت از روی سرور به کاربر نمایش داده می شود.

سرور ها در دیتاسنتر ها در محفظه ها و اتاق ها با شرایط مخصوص نگهداری می شوند که به این محفظه ها رک ( rack ) یا کیج ( Cage ) گفته می شود.

سرور کامپیوتر سرویس دهنده ای است که از طریق اینترنت و شبکه به کاربر یا Client نامیدیم و در مقابل کاربر یا Client را نیز می توان کامپیوتری معرفی کرد که از طریق شبکه و اینترنت از سرور ها سرویس دریافت می کند.

در مواقعی که شما با استفاده از کامپیوتر یا موبایل خود از طریق مرورگر یا اپلیکیشن ها از خدمات و سرویس های اینترنتی استفاده می کنید یک کاربر و Client سرویس گیرنده به حساب می آیید که در حال دریافت اطلاعات از سرویس دهنده ( سرور ) می باشد.

این شبکه ای که کاربر و سرور در آن قرار دارند و به یک دیگر متصل هستند و به تبادل اطلاعات می پردازند را شبکه اینترنتی می نامند که وسعت آن بسیار گسترده است. شبکه دیگری نیز به نام شبکه محلی وجود دارد که گستردگی آن کم است و معمولا بین چند سیستم وجود دارد که تحت یک سیستم هستند از آن فرمان می گیرند.

در یک شبکه سرور نقش اصلی را بازی می کند و به عنوان اطلاعات حساس به حساب می آید که همین مورد باعث می شود تا از اطلاعات روی سرور به طور مداوم و منظم بک آپ گرفته شود تا مانع از دست رفتن اطلاعات سرور شد.

معرفی انواع سرور

انواع سرور شامل دو دسته اصلی می شوند که عبارت اند از:

  1. سرور اختصاصی یا Dedicate Server
  2. سرور مجازی یا Virtual Private Server

انتخاب هر کدام از این دو دسته به شرایط و عوامل مختلف مثل تعداد بازدید کننده سایت ، حجم اطلاعات سایت ، ترافیک سایت و … بستگی دارد. البته باید این نکته را نیز بیان کنیم که سرور های مجازی به دو دسته VPS و VDS تقسیم می شوند که دلیل تفاوت آنها در نوع تکنولوژی مجازی سازی می باشد و همین مورد باعث تفاوت هایی بین این دو مدل سرور می شود.

کاربرد سرور چیست؟

معمولا برای سایت های بزرگ و پر بازدید از سرور استفاده می شود و همانطور که بیان کردیم خرید سرور مجازی یا سرور اختصاصی کاملا به مواردی مثل میزان بازدید ، منابع مورد نیاز ، دانش فنی مدیریت سرور ، میزان بودجه و … بستگی دارد. کاربرانی به سمت تهیه سرور می روند که سرویس های هاست اشتراکی دیگر جوابگو میزان بازدید و نیاز آنها نیست ، به همین دلیل می توان در مرحله اول به سراغ سرور مجازی VPS/VDS رفت و در صورت رشد بیشتر میزان بازید به فکر تهیه سرور اختصاصی افتاد.

البته باید گفت که سرور مجازی بر روی سرور اختصاصی مجازی سازی می شود و به نوعی با استفاده از نرم افزار های مجازی ساز یک سرور اختصاصی را به سرور های کوچک تری تقسیم می کنیم که به آنها سرور مجازی گفته می شود. انواع سرور مجازی نیز شامل دو مدل VPS و VDS می شود که تفاوت آنها در تکنولوژی مجازی سازی آنها است و نتیجه آن نیز باعث ایجاد تفاوت در عملکرد و سطح منابع بین VPS و VDS می شود که در مطلب تفاوت سرور VPS و VDS چیست به این مورد اشاره کردیم.

با توجه به توضیحات باید گفت که برای سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند و ترافیک کمی دارند ، خرید هاست بهترین انتخاب ممکن است که هزینه زیادی را به کاربر تحمیل نمی کنند و متناسب با نیاز وی هستند. سرویس های هاست نیز طیف گسترده ای از انواع هاست را شامل می شود که خرید هاست مناسب نیز ابتدا ملزم دانستن پاسخ این سوال است که هاست چیست و دقیقا هاست چه کاربردی دارد؟

شرکت های هاستینگ که به عنوان میزبان وب شناخته می شوند اقدام به اجاره سرور که در توان اشخاص عادی نیست می کنند. بر روی یک سرور اختصاصی می توان سرویس های مختلفی مثل سرویس های میزبانی وب ، سرور مجازی و … ارائه کرد که این مورد کاملا به نوع استفاده هاستینگ مربوط می شود. هنگامی که یک سرور به بخش های مختلفی تقسیم می شود ، منابع آن سرور به صورت اشتراکی در اختیار کاربران حاضر بر روی سرور قرار می گیرد و هر سایت متناسب با نیاز و سطح مشخص شده از منابع سرور استفاده می کند.

در اینجا به پایان مطلب آموزشی آشنایی با سرور و کاربرد هایی که دارد رسیدیم و امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


(1) کار سرور چیست و چه کاربردی دارد - بلاگ
کار سرور چیست و چه کاربردی دارد - بلاگ ایران هاست


(2) متداول ترین کاربردهای سرور اختصاصی ویندوز
متداول ترین کاربردهای سرور اختصاصی ویندوز


(3) آیا می دانید سرور چیست و چه کارایی هایی
آیا می دانید سرور چیست و چه کارایی هایی دارد آشنایی با سرور


(4) dns چیست و چگونه تنظیم می شود آشنایی با کاربرد - پایگاه
11.01.2020 به سرور DNS هایی که یک دامنه ی خاص را مدیریت می کنند SOA یا S tart O f A uthority می گویند. با گذشت زمان نتایج جستجوی هاست ها در SOA در میان سرور های DNS دیگر نیز منتشر می گردد و در نهایت در سراسر اینترنت


(5) با انواع وب سرورهای لینوکسی آشنا شوید
با انواع وب سرورهای لینوکسی آشنا شوید - صفرویک


(6) معرفی سرور و انواع آن
معرفی سرور و انواع آن


(7) معرفی سرور و انواع آن
که به آنها سرور های اینترنتی گفته می شود و وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز بر روی پهنای اینترنت جستجو می کنید را برای ملاحظه شما در اختیار قرار دهند. بنابراین به دو دسته بندی کلی دست می یابیم سرور server


(8) سرور مجازی VPS چیست معرفی کامل نکات
سرور مجازی VPS چیست معرفی کامل نکات طلائی - پارسپک


(9) ویندوز سرور چیست آشنایی با کاربرد و انواع ویندوز سرور
ویندوز سرور 2019 سیستم عاملی است که در محیطهای محلی به Azure متصل میشود لایههای اضافی امنیتی را اضافه میکند و به شما کمک میکند تا برنامهها و زیرساختهای خود را مدرن سازی کنید.


(10) رک چیست آشنایی با کاربرد و انواع Rack در شبکه
با توجه به موارد فوق Rack ساخته شد یک محفظه فلزی که در آن فن های تهویه به کار رفته است و فیلتر های گرد و غبار دارد و همچنین امکان قفل کردن در آن هم وجود دارد خب این دقیقا همان چیزی است که برای نگه داری سرور و تجهیزات شبکه لازم داریم..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =

دکمه بازگشت به بالا