آموزش های عمومیوبمستران

دیتاسنتر چیست

دیتاسنتر چیست
دیتاسنتر چیست
دیتاسنتر چیست

دیتاسنتر چیست ؟ این سوالی است که اگر با اینترنت و فضای وب سرکار داشته باشید احتمال زیاد تا به حال حداقل برای یک بار در ذهنتان نقش بسته باشد.

در همین ابتدا به صورت خلاصه برای شما باید بگوییم دیتاسنتر (Data Center) که برگردان فارسی آن مرکز داده می شود، در حقیقت متشکل از مجموعه ای از سخت افزار ها و نرم افزار های الکترونیکی ،امنیتی ،ارتباطی و … است که بستر مورد نیاز سرویس های تحت شبکه مثل وب سایت ها، نرم افزار ها اینترنتی را فراهم می سازد.

تمام افراد و شرکت های مختلف این توانایی را دارند تا با استفاده از سرویس هایی که توسط دیتاسنتر یا همان مرکز داده به عموم ارائه می شوند سرویس های تحت شبکه خود مثل سایت، اپلیکیشن و … را راه اندازی و مدیریت کنند.

در ادامه با توضیحات بیشتر از دیتاسنتر چیست همراه نایس استار باشید تا به طور کامل شما را با دیتاسنتر و کاربرد هایی که در دنیای امروز دارد آشنا کنیم و با هم این مطلب را به پایان برسانیم.

دیتاسنتر چیست

اینترنت که در اواسط دهه 1990 به عنوان یک شبکه عمومی و همگانی در دسترس مردم قرار گرفت باعث به وجود آمدن سرویس ها و امکانات زیادی تا به امروز شده که تمام این سرویس ها حیات خود را وابسته به اینترنت می بینند و تمام این سرویس ها و امکانات نیازمند بستری و تجهیزاتی هستند تا کاربران به راحتی بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند و به استفاده از آن ها بپردازند.

فراهم کردن این بستر و تجهیزات مورد نیاز علاوه بر اینکه هزینه های بسیار سنگینی دارد نیازمند حضور افراد متخصص و ماهر به صورت شبانه روز است که مسلما این موارد در توان هر فرد و شرکتی نمی باشد که به طور مثال برای راه اندازی یک سایت اختصاصی برای محصولات خود بخواهند این تجهیزات راه فراهم کنند.

به همین منظور برای پاسخگویی به نیاز افراد و شرکت ها و سازمان های مختلف که قصد حضور و ارائه خدمات در بستر اینترنت را داشتند مراکز خاصی ایجاد شد که با عنوان Data Center نام گذاری شدند.

این دیتاسنتر ها ممکن است کاربرد های مختلف مثل مرکز پردازشی، مرکز ذخیره اطلاعات و داده ها، مرکز جمع‌آوری داده و اطلاعات یا تمام این موارد را داشته باشد.

شاید جالب باشد که بدانید دیتاسنتر ها علاوه بر پرداخت هزینه های سنگین برای تجهیزات و استخدام نیرو های متخصص باید به طور مداوم به خطوط پر سرعت اینترنت و شبکه تامین برق قوی متصل باشد تا مانع از قطع شدن ارتباط انبوهی از کاربران با دیتاسنتر شود و همین مورد باعث می شود تا مصرف برق یک دیتاسنتر به اندازه یک شهر کوچک باشد.

به طور کلی دیتاسنتر یک ساختمان بزرگ است که محل قرار گیری رک های سرور ها می شود و در سازه دیتاسنتر باید تاسیسات، شبکه برق رسانی، خطوط پرسرعت اینترنت، تجهیزات امنیتی و … تعبیه شود.

ساختار دیتاسنتر ها به چه شکل است؟

به طور کلی ساختار یک دیتاسنتر باید ویژگی هایی مثل توسعه و دسترسی آسان، امنیت و اطمینان بالا، مدیریت آسان و … را دارا باشد که در ادامه به طور کامل تر در این زمینه توضیحاتی را بیان می کنیم.

به دلیل سرمایه گذاری انبوه و همچنین وجود چندین هزار گیگابایت اطلاعات مهم، در دیتاسنتر ها باید از به روز ترین و پیشرفته ترین تجهیزات امنیتی و مقابله با حوادث طبیعی مثل آتش سوزی، سیل، زلزله و … استفاده شود.

ساختار ساختمان دیتاسنتر باید در عین مقاوم بودن به راحتی قابلیت گسترش را داشته باشد تا در هر زمان که نیاز بود بتوان فضای دیتاسنتر را افزایش داد و سرور های بیشتری را در دیتاسنتر نصب کرد. همچنین این ساختمان باید دارای ابعاد مناسبی مثل ارتفاع زیاد باشد تا امکان جایگذاری رک های سرور ایستاده (متناسب با کاربرد دیتاسنتر) را داشته باشد.

در عین حال همانطور که توضیح دادیم دیتاسنتر ها باید قابلیت مقابله سریع با حوادثی مثل آتش سوزی را داشته باشند به همین دلیل تمام دیتاسنتر ها به سیستم های اتفا حریق پیشرفته مجهز هستند تا در کمترین زمان ممکن بتوان جلوی پیشرفت آتش و ضرر به تاسیسات و سرور ها را گرفت.

مورد دیگری که در یک دیتاسنتر بسیار حائز اهمیت است بحث خنک سازی و سیستم تهویه دیتاسنتر است که باید توانایی کنترل دما و در صورت نیاز کاهش دمای دستگاه و محیط سرور ها در کمترین زمان ممکن را داشته باشد تا داغ شدن سیستم ها باعث افت عملکرد و آسیب نشود.

امنیت نیز یکی از موارد مهم در دیتاسنتر به شمار می رود که این امنیت هم امنیت فیزیکی و هم امنیت اطلاعات را شامل می شود. این موارد جز الزامات یک دیتاسنتر به شمار می روند که به وسیله آنها امنیت سیستم ها و سخت افزار ها و همچنین امنیت اطلاعات برای مقابله با نفوذ ها، تامین می شود.

مدل های سروری که دیتاسنتر ها استفاده می کنند Rackmoun و Desktop است که هر کدام از این دو مدل معایب و محاسن خود را دارند. به طور مثال سرور های Rackmoun از نظر فضا جای کمی را می گیرند اما به این دلیل که هزینه آن زیاد است و قابلیت ارتقا آن کمتر از سرور های Desktop است زیاد به کار گرفته نمی شوند اما بر خلاف مدل Rackmoun سرور های Desktop فضای زیادی را اشغال می کنند.

به همین دلیل است که ساختمان دیتاسنتر ها معمولا بسیار بزرگ و مرتفع ساخته می شوند تا امکان قرار گرفتن سرور های با تعداد بیشتر در دیتاسنتر ها فراهم باشد و همچنین معماری و ساخت یک دیتاسنتر باید به گونه ای باشد که به راحتی بتوان امکانات آن را توسعه و افزایش داد.

کابرد دیتاسنتر چیست؟

با رشد روز افزون استفاده از اینترنت در سر تا سر جهان تعداد دیتاسنتر ها نیز در حال افزایش می باشد تا بتوان نیاز های کاربران را در هر نقطه جغرافیایی به راحتی جواب داد. دیتاسنتر ها به عنوان زیر ساخت های شبکه و از ارکان اصلی آن به حساب می آیند زیرا عملا تمام اطلاعاتی که در فضای اینترنت در دسترس ما قرار دارد بر روی فضای دیتاسنتر های سراسر دنیا میزبانی می شود.

به طور کلی امروزه دیتاسنتر ها دارای کاربرد های ارائه سرویس میزبانی وب، ارائه سرویس‌های پست الکترونیک، ارائه سرویس برنامه‌های کاربردی، ارائه سرویس‌های بازی در شبکه و … می باشند و ممکن است یک دیتاسنتر تمام این کاربرد ها را به صورت همزمان داشته باشد.

همانطور که گفته شد دیتاسنتر ها برای پاسخگویی به نیاز های افراد، شرکت ها و سازمان های مختلف با کمترین هزینه ممکن ایجاد شد و هر شخص یا شرکتی که نیاز به بستری برای راه اندازی سرویس موردنظر خود داشته باشد می تواند با اجاره فضا و بستر مورد نیاز خود اقدام به ارائه سرویس ها و خدمات خود به کاربران در بستر اینترنت کنند.

هزینه صرف شده برای اجاره یک سرور و بستر مورد نیاز به عواملی مانند دیتاسنتر خارجی یا داخلی، سخت افزار مورد نیاز مثل RAM و CPU و فضای هارد، میزان ترافیک ماهانه و … بستگی دارد که کاهش یا افزایش هر کدام از این عوامل می تواند هزینه یک سرور را افزایش دهد.

بر روی هر سرور نیز می توان یک محیط مجازی که هاست نامیده می شود ایجاد کرد که بستر مورد نیاز برای سرویس های اینترنتی مثل سایت ها را با هزینه های پایین فراهم کند یا با استفاده از مجازی ساز هایی مثل vmware یا kvm اقدام به ساخت سرور مجازی بر روی سرور های اختصاصی کرد که هر کدام از این سرویس ها دارای ویژگی ها و مزایای مختص به خود هستند که کاربران می توانند متناسب با کارکرد مورد نیاز خود اقدام به تهیه سرور اختصاصی ، سرور مجازی یا هاست کنند.

در اینجا به پایان این مطلب آموزشی رسیدیم و امیدواریم توانسته باشیم شما را با مراکز داده یا همان دیتاسنتر ها آشنا کرده باشیم و نحوه کار و عملکرد آنها را طور دقیق برای شما توضیح دهیم.


(1) دیتاسنتر چیست - سرور ایران
دیتاسنتر چیست - سرور ایران


(2) دیتاسنتر Data Center چیست
دیتاسنتر Data Center چیست راهکارهای سازمانی پارس آنلاین


(3) Data Center یا مرکز داده چیست دیتاسنتر
Data Center یا مرکز داده چیست دیتاسنتر چیست تصا.یر دیتاسنتر


(4) مرکزداده Data center دیتاسنتر چیست و
مرکزداده Data center دیتاسنتر چیست و چه ویژگی ها و کاربردهایی


(5) دیتاسنتر چیست کاربرد دیتاسنتر انواع
دیتاسنتر چیست کاربرد دیتاسنتر انواع دیتاسنتر Data Center


(6) دیتاسنتر چیست هر آنچه باید درباره
دیتاسنتر چیست هر آنچه باید درباره دیتاسنتر بدانید فناوران


(7) دیتاسنتر چیست آشنایی با خدمات
دیتاسنتر چیست آشنایی با خدمات دیتاسنترها - فراسو


(8) دیتاسنتر چیست دیتا سنتر یا مرکز داده Data Center به
دیتاسنتر چیست دیتا سنتر یا مرکز داده Data Center به مجموعهای از سرویس گرها زیرساختهای


(9) سرور چیست دیتاسنتر چیست سرور ایران - تفاوت سرور ایران
آموزش سرور - سرور چیست سرور ها کجا نگهداری میشوند آموزش های دیتاسنتر و سرور دیتاسنتر کجاست دیتا سنتر های ایرانی server iran


(10) تفاوت اتاق سرور و دیتاسنتر چیست آیا
تفاوت اتاق سرور و دیتاسنتر چیست آیا میدانید بیش از 10 تفاوت عمده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یازده =

دکمه بازگشت به بالا