آموزش های عمومیوبمستران

بلاک چین چیست

بلاک چین چیست
بلاک چین چیست
بلاک چین چیست

بلاک چین چیست؟ قرن 21 را به حق باید قرن انفجار پیشرفت در زمینه فناوری و تکنولوژی های نو دانست. قرنی که هر لحظه از آن باید منتظر ابداع و ساخت سیستم ها و وسایل نوآورانه در سرتاسر این کره خاکی بود. در قرن 21 فناوری های انقلابی زیادی معرفی شدند که باعث تغییر و تحول های فراوانی در حوضه های مختلف شده اند.

یکی از فناوری هایی که اخیرا بحث در مورد آن بسیار فروان شده هست فناوری بلاک چین می باشد که به آن زنجیره بلوکی نیز گفته می شود. البته پیدایش و کار بر روی زنجیره بلوکی چند دهه قبل و در سال 1991 توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا توصیف شد. در این پست نیز ما قصد داریم بیش از این بلاک چین بپردازیم و همچنین به سوال بلاک چین چیست یک پاسخ مناسب دهیم.

در ادامه با نایس استار همراه باشید تا با مطلب بلاک چین چیست؟ از دسته آموزش های عمومی این مطلب را به پایان ببریم.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک فناوری جدید و غیر متمرکز در زمینه رایانش ایمن می باشد ( یعنی به یک پایگاه داده متکی نیست ) که توانایی ایجاد تحولی عظیم در زمینه دیجیتال را دارد.

این فناوری می تواند تراکنش ها را با استفاده از خصوصیت تفاهم به اشتراک گذاشته شده به نحوی اجرا کند که دارایی های دیجیتالی در آینده نیز قابل شناسایی و اعتماد باشند.

فناوری بلاک چین اساساً یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده از اسناد و یا دفتر کل عمومی از همه تراکنش‌ها یا رویدادهای دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل دهنده اش به شکل مشترک اجرا می‌شود.

تمام اطلاعات بر رو این سیستم ثبت می شود و قابل بازبینی نیز می باشد که این امر مانع از دخالت و انجام کار های خلاف قانون توسط افراد مسئول و دارای جایگاه می شود.

برای مثال بسیاری از بلاک چین برای ارسال و دریافت پول استفاده می‌کنند . وقتی دو نفر قصد انتقال پول برای یک دیگر را داشته باشند باید یک درخواست ثبت کنند که جزئیات آن تراکنش را مشخص می‌کند.

این درخواست به صدها نفر از رایانه‌های دیگر که دارای یک کپی از درخواست هستند، ارسال می‌شود. این کامپیوترها تأیید می‌کنند که این معامله مجاز است و در نهایت آن‌ها قبل از تأیید درخواست ، موافقت یا مخالفت می‌کنند که همه چیز در مورد معامله، درست است. این کار باید با همه کپی‌های اطلاعات مطابقت داشته باشد.

اینگونه علاوه بر دو نفر ، افرادی دیگری نیز ناظر هستند که بین این دو شخص پول تبادل شده و همه آن‌ها موافقت کرده اند.

کاربرد بلاک چین چیست؟

کاربرد های فناوری بلاک چین همانطور که بالا توضیح داده شد در زمینه های مالی و غیر مالی می باشد و که علاوه بر دو طرف متکی به یک طرف سوم قابل اعتماد نیز می باشد که مانع از بروز مشکل و فرآیند های خلاف سیستم و قانون می شود.

استفاده از زنجیره بلوکی در زمینه های مالی مواردی مثل جابجای پول و خرید و فروش ارز های دیجیتال ، استفاده در بازار سهام ، امور بیمه و … اشاره کرد.

در زمینه غیر مالی کاربرد بلاک چین تا حدودی طیف وسیع تری را شامل می شود و می توانیم به اینترنت اشیا یا مواردی که در زیر توضیح می دهیم اشاره کنیم.

در زمینه اسناد رسمی نیاز به استعلام از مرجع مرکزی با شناسایی اعتبار اسناد توسط بلاک چین از بین می رود و برای اسناد در سه زمینه گواهی سند صادر کند: در اثبات مالکیت، اثبات وجود و اثبات اصالت سند. از آنجایی که این خدمات ضد جعل است و می تواند توسط طرف های ثالث اعتبارسنجی شود.

با استفاده از بلاک چین مدت زمان و هزینه انجام کار های اسنادی بسیار کاهش پیدا می کند.

در زمینه ذخیره غیر متمرکز اطلاعات نیز بللاک چین می تواند بسیار پیشرفتکند و با Storage جای فضا های ذخیره ساز ابری مثل دراپ باکس و گوگل درایو را بگیرد.

در ذخیره اطلاعات بر روی فضاهای ابری شما وابسته به قوانین یک شرکت و طرف دوم هستید ولی با استفاده از بلاک چین یک کاربر که دارای پهنای باند یا فضای ذخیره سازی بلااستفاده است می تواند در عوض پرداخت های مبتنی بر بیت کوین ، آن فضا را در اختیار افرادی که نیاز دارند بگذارد .

پلتفرم استورج بر اساس الگوریتم رقابتی است تا کاربران را برای مشارکت در این شبکه تشویق کند. از این طریق پلتفرم استورج می تواند به صورت دوره ای و رمزگذاری شده، صحت و در دسترس بودن فایل را نیز کنترل کند و پاداش های مستقیم به کسان یکه در ذخیره سازی و حفاظت فایل شرکت داشته اند ارائه دهد. در اینجا از پرداخت های بیت کوینی هم به عنوان مشوق و هم نوعی پرداخت استفاده شده و از یک زنجیره بلوکی جداگانه برای ذخیره سازی فایل قرار داده استفاده می شود.

در زمینه جعل نیز روش های ضد جعل مبتنی بر زنجیره بلوکی در حال گسترش است و بلاک وریفای روشی ضد جعل مبتنی بر زنجیره بلوکی است که کار پخش کالا برای فروشندگان را شفاف می کند.

جعل یکی از مشکلات روز افزون تجارت است که راه حل های مختلفی نیز برای آن ایجاد شده اما اکثر آن ها نیاز به اطمینان و مراجعه به یک مرجع ثالت دارد که بین تجار و مصرف کنندگان یک تفاوت سطح ایجاد کند.

می توان سناریویی را تصور کرد که در آن برندها، تجار و بازارهای تجاری همگی به عنوان بخشی از یک شبکه زنجیره بلوکی باشند و گره های این شبکه اطلاعاتی را ذخیره کنند تا اصل بودن کالاها قابل شناسایی باشد. با استفاده از این فناوری بخش تامین کالا در فروشگاه ها برای تشخیص و تایید اعتبار کالای خود دیگر به تکیه بر تایید یک مرجع مرکزی نیازی ندارند.

کارشناسان امنیت سایبری از همین حالا باور دارند که بلاک چین می تواند بسیار از مشکلات سایبری را حل کند و برای بهبود زیرساخت های امنیتی کاملا آماده است.

در بلاک چین شما با فرآیند ها و تغییرات مشکوک و غیرمعمول مواجه نخواهید شد زیرا بر اساس یک مدل اجماع کار می کند که باید 51 درصد از کاربران داخل یک بلاک چین برای انجام یک تراکنش یا ورود به سیستم به همان بلاک چین، تاییدیه بدهند تا آن ورود یا تراکنش انجام پذیرد.

بلاک چین ترکیب جذابی از حریم خصوصی و مسئولیت پذیری است که بسیار شفاف و باب میل کاربران می باشد و تهدیدی بزرگ برای مجرمان سایبری است زیرا برای مثال یک هکر برای از بین بردن صحت یک بلاک چین باید تعداد زیادی از کاربران و موجودیت های مستقل در بلاک چین را تغییر دهد که با مشاهده چنین مواردی در این سیستم سریعا آن را مسدود می کنند.


(1) بلاک چین چیست یک راهنمای کامل برای
بلاک چین چیست یک راهنمای کامل برای مبتدیان - کوین سرا


(2) بلاک چین چیست- اخبار اقتصادی - اخبار
بلاک چین چیست- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim


(3) بلاک چین چیست توضیح ساده با مثال
بلاک چین چیست توضیح ساده با مثال ویدئو - ارزدیجیتال


(4) بلاکچین به زبان ساده یعنی چه - ایسنا
بلاکچین به زبان ساده یعنی چه - ایسنا


(5) بلاک چین چیست همه چیز درمورد بلاک چین ویدیو - مرکز
کاربردهای بلاک چین چیست فورک fork چیست هش ریت Hash Rate به زبان ساده برچسب ها بیت کوین بلاک چین بلاکچین تکنولوژی بلاچین بلاک چین چیست بلاک چین چگونه کار میکند ارزهای دیجیتال انواع بلاک چین bitcoin ماینر. قبلی بعدی Rating


(6) بلاک چین چیست و چرا انقلابی در دنیای
بلاک چین چیست و چرا انقلابی در دنیای مجازی محسوب میشود


(7) بلاکچین چیست نمودار
بلاکچین چیست نمودار


(8) بلاک چین به زبان ساده - ویرگول
بلاک چین به زبان ساده - ویرگول


(9) تکنولوژی بلاکچین Blockchain چیست
تکنولوژی بلاکچین Blockchain چیست تصویر و مثال


(10) زنجیره بلوکی - ویکیپدیا دانشنامه آزاد
بلاک چین میتواند برای دنبال کردن حرکت کالاها مبدأ آنها تعداد و به کار رود. در نتیجه سطح جدیدی از شفافیت را برای اکوسیستم b2b به ارمغان میآورد. همچنین ساده کردن فرایندهایی مانند انتقال مالکیت بیمه فرایند تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا