آموزش های عمومیوبمستران

CDN چیست

CDN چیست
CDN چیست
CDN چیست

با مطلبی جدید از وبلاگ آموزشی نایس استار در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا به توضیح CDN چیست بپردازیم.

آموزش CDN چیست از دسته آموزش های عمومی نایس استار می باشد.

CDN چیست

Content Delivery Network یا شبکه تحویل محتوا که به اختصار آن را CDN می نامند توضیحی بین المللی است که برای شبکه های بهنیه شده برای انتقال و تحویل داده های دیجیتال به کار می رود.

CDN متشکل از تعدادی سرور در نقاط مختلف جهان و قاره های مختلف است که تعداد و گستردگی این سرور ها بستگی به شرکت و سرویس ارائه دهنده CDN دارد.

شرکت های خدمات دهنده در این زمینه اقدام به راه اندازی یک شبکه CDN می کنند که این شبکه دارای سرور های بهینه شده می باشد که در نقاط مختلف قرار دارند ، هر سایتی که از سرویس CDN استفاده کند در مدت زمان کمتری برای کاربران خود بارگذاری می شود و به نوعی سرعت لود آن سایت بهبود چشمگیری خواهد داشت.

کاربرد CDN چیست

همانطور که بالاتر توضیح دادیم CDN باعث افزایش سرعت یک سایت می شود و زمان لود سایت را کاهش می دهد.

این افزایش سرعت به این دلیل است که وقتی یک کاربر وارد سایتی می شود که از سرویس CDN استفاده می کند ، شبکه CDN با شناسایی موقعیت جغرافیایی کاربر که بر اساس IP و ISP صورت می گیرد محتوای سایت را از نزدیک ترین سرور به کاربر نمایش می دهد.

توجه داشته باشید منطور از نزدیک ترین سرور به کاربر آن سروری است که تحت شبکه CDN قرار دارد.

شاید با یک مثال درباره CDN بهتر بتونید نحوه عملکرد این سرویس را متوجه شوید.

شما در هر جایی از کره زمین قرار داشته باشید تنها با یک کلیک ساده و در کسری از ثانیه می توانید به گوگل دسترسی داشته باشید.

دلیل این مهم آن است که شرکت های بزرگی مثل گوگل دارای CDN های اختصاصی مربوط به خود هستند که باعث می شود کاربران در هر نقطه ای که قرار داشته باشند در کمترین زمان ممکن از طریق نزدیک ترین سرور CDN به موقیت مکانی خود به گوگل دسترسی داشته باشند.

یا تصور کنید شما در ایران قرار دارید و سرور اصلی گوگل در آمریکا قرار گرفته ، در حالت عادی درخواست ها باید از سمت که کاربر هستید به سرور گوگل که در آمریکا واقع شده ارسال شود و سپس داده ها برای نمایش سایت از سرور برای شما ارسال شود که این بعد مسافت می تواند باعث افزایش زمان لود سایت شود.

اما وقتی که شرکت گوگل از CDN استفاده کند اطلاعاتی که به روز رسانی نمی شوند مثل تصاویر ، فیلم ها ، کد های CSS و JS و … از روی سرور اصلی به صورت کش بر روی سرور های شبکه CDN که در نقاط مختلف دنیا قرار دارند بارگذاری می شوند.

حال اگر شما که در ایران قرار دارید وارد سایت گوگل شوید بر خلاف حالت اول ممکن است گوگل از طریق سروری که در امارات قرار داد و فاصله کمتری به شما نسبت به سرور اصلی دارد لود شود که این باعث کاهش بعد مسافتی کاربر با سرور و در نهایت کاهش زمان لود سایت می شود.

علاوه بر اینکه CDN باعث بهبود سرعت سایت می شود ، باعث افزایش امنیت سایت شما نیز می شود زیرا اگر افرادی بخواهند به سایت شما حملات DDOS انجام دهند به دلیل ارتباط غیر مستقیم با سرور اصلی این حملات به CDN انجام میگیره و برای حمله به سرور اصلی باید از CDN عبور کنند که تقریبا غیرممکن می باشد.

در تصویر زیر نحوه عملکرد CDN را بهتر متوجه خواهید شد.

CDN همچنین مانع از این می شود که فشار ورودی به سایت تنها بر روی یک سرور متمرکز باشه و به دلیل استفاده از چندین سرور در نقاط مختلف جهان هر سرور فقط کاربرانی که در نزدیک ترین محدوده جغرافیایی قرار دارند را پذیرش می کنه و همینطور باعث میشه که یک سایت همیشه در دسترس کاربران قرار داشته باشه.

نحوه عملکرد CDN

CDN با تهیه یک کپی از داده هایی که قابلیت دانلود دارند و مدام به روز رسانی نمی شوند این اطلاعات را در سرور های مختلف خود در سرار دنیا به صورت CACHE و شبکه ای ذخیره سازی می کند.

حال اگر یک کاربر وارد سایت شود و نیاز به دسترسی به این اطلاعات داشته باشد ، این اطلاعات از نزدیک ترین سرور CDN به کاربر بر اساس موقعیت جغرافیایی ارائه می شود که باعث اتصال غیر مستقیم بازدیدکننده به سرور یا هاست سایت شما می شود.

این امر باعث کاهش مصرف ترافیک سرور میشه زیرا اکثر کاربران از طریق سرور های CDN به سایت ما دسترسی خواهند داشت.

اطلاعاتی که به طور مداوم ممکن است به روز رسانی شوند و از طریق دیتابیس خوانده می شوند توانایی ذخیره سازی بر روی شبکه CDN را ندارند و باید از طریق سرور اصلی بارگذاری شوند.

اگر سرور سایت شما در داخل ایران باشد وجود سرویس CDN برای کاربران ایرانی فرقی ایجاد نمی کند اما اگر بازدید کننده خارجی دارید وجود CDN باعث می شود که کاربران خارجی نیز مانند کاربران ایرانی در کمترین زمان و با بیشترین سرعت به سایت شما دسترسی داشته باشند.

نحوه عملکرد CDN را با استفاده از GTmetrix می توانید بررسی کنید.

مزایا و معایب CDN چیست

  1. بهبود و افزایش سرعت سایت
  2. افزایش امنیت سایت
  3. کم شدن میزان مصرف ترافیک سرویس میزبانی
  4. بیشتر شدن پهنای باند
  5. بهبود سئو سایت در شاخصه های سرعت و امنیت
  6. مقابله ساده با حملات DDOS

و …

شاید یکی از معایب CDN که واقعا نیز عیب نیست رایگان نبودن تمام امکانات اون هست.

همچنین ممکن است افرادی که از سرویس های اشتراکی یا سرویس های دیگر استفاده می کنند با فعالسازی CDN دچار مشکلاتی شوند که نیاز است DNS های سرویس خود را بر روی دامنه تنظیم کنید تا مشکل رفع شود.


(1) cdn چیست چه کاربردی دارد معایب
cdn چیست چه کاربردی دارد معایب استفاده از cdn چیست - پایگاه


(2) CDN چیست چرا باید از CDN استفاده کرد
CDN چیست چرا باید از CDN استفاده کرد


(3) CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست - وبلاگ
CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست - وبلاگ سنترال هاستینگ


(4) CDN چیستو مزایای استفاده از آن - ویرگول
CDN چیستو مزایای استفاده از آن - ویرگول


(5) CDN یا شبکه تحویل محتوا چیست
CDN یا شبکه تحویل محتوا چیست


(6) Content delivery network - Wikipedia
Content delivery network - Wikipedia


(7) CDN چیست مزایا و معایب استفاده از CDN چیست ادمین سایت
12.03.2020 cdn چیست شبکههای تحویل محتوا یکی از روشهای افزایش سرعت و بهبود سئو وبسایت محسوب میشوند. برای بررسی مزایا و معایب آن همراه ما باشید.


(8) cdn چیست چه کاربردی دارد معایب استفاده از cdn چیست
16.05.2020 Cdn مخفف چیست کاربران بسیاری سوال می کندن که واژه CDN مخفف چیست همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد تکنولوژی cdn مخفف C ontent D elivery N etwork می باشد. در واقع CDN یک شبکه توزیع محتوا است. سرورهایی در نقاط


(9) CDN چیست و هر آنچه بایستی در مورد مزایای استفاده از
14.12.2011 cdn چیست cdn به معنای شبکه توزیع محتوا است که می تواند سرعت بارگذاری سایت را افزایش دهدومیتوان به راحتی تنها در چند دقیقه این امکان به سایت اضافه کرد.


(10) CDN چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم
CDN چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم مدرسه بیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + دو =

دکمه بازگشت به بالا