آموزش های عمومیوبمستران

هاست چیست

هاست چیست
هاست چیست
هاست چیست

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که هاست چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟ در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل درباره سرویس هاست توضیح دهیم و همچنین شما را با انواع سرویس های میزبانی آشنا کنیم و جهت راهنمای خرید هاست به شما کمک کنیم.

در ادامه با مطلب هاست چیست همراه نایس استار باشید.

هاست چیست

برای شروع توضیح درباره سرویس های میزبانی و اینکه هاست چیست باید گفت که هاست یک نوع از سرویس های میزبانی وب است که به افراد و سازمان ها اجازه می دهد تا وب سایت خود را از طریق وب جهانی به اشتراک بگذارند. میزبان های وب یا هاستینگ شرکت هایی هستند که فضا را بر روی یک سرور اختصاصی یا اجاره ای به همراه اتصال به اینترنت و معمولا در یک مرکز داده به نام دیتاسنتر برای استفاده توسط مشتریان فراهم می کنند.

یک سایت جهت برپایی به هاست و دامنه نیاز دارد که ما در این مقاله صرفا به هاست و یا میزبانی وب می پردازیم.

برای میزبانی یک وب سایت در اینترنت، فرد یا شرکت به کامپیوتر یا سرور با اتصال پایدار به اینترنت نیاز دارد. همانطور که همه شرکت ها یا افراد بودجه یا تخصص برای انجام این کار را ندارند ، شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب شروع به ارائه هاست جهت میزبانی وبسایت کاربران در سرورهای خود کردند در نتیجه صاحبان وب سایتها ، همچنین مدیران وب می توانند بدون نیاز به داشتن زیرساخت لازم برای مدیریت وب سایت وبسایتی را ایجاد کنند که در سرویس میزبانی و یا همان هاست نگهداری و توسط سرویس میزبانی وب منتشر می شوند.

با افزایش تعداد کاربران در شبکه جهانی وب، فشار برای شرکت های بزرگ و کوچک برای حضور آنلاین افزایش یافت.

تعداد سرور در یک مرکز داده

وب سایت ها از مجموعه ای از فایل های مختلف مانند تصاویر، متن ها و فایل های برنامه نویسی شده به زبان های مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل می شوند که به منظور خاصی به صورت یکپارچه مرتبط می شوند. هر شخصی که نرم افزار لازم مثل مرورگر ها و دسترسی به این فایل ها داشته باشد می تواند از این سایت بازدید کند. در حال حاضر برای اینکه همه مردم دسترسی به فایل ها داشته باشند، لازم است که فایل ها در رایانه ای قرار بگیرند که همیشه به اینترنت متصل هستند و به این کامپیوتر ها “سرور” گفته می شود.

اما این سرورها باید دارای امکانات دیگری نیز باشند از جمله موارد زیر می توان اشاره کرد:

در صورتی که ترافیک قابل توجهی از بازدید کننده به سایت مراجعه شود باید امکان پاسخگویی به همه آنها وجود داشته باشد به همین خاطر نیاز به یک سرور قدرتمند از نظر مشخصات سخت افزاری می باشد.

نرم افزارهای لازم برای اجرا انواع فایل ها از نظر نوع برنامه نویسی.

نرم افزارهایی مورد نیاز برای مدیریت بخش های مختلف سایت و پست الکترونیک و … در اختیار وب سایت های صاحبان وب سایت بر روی هاست قرار می دهد.
هر کامپیوتری می تواند یک سرور باشد اما از آنجا که هزینه های مورد نیاز برای ارائه تجهیزات و نرم افزار لازم و یا نیروی پشتیبانی برای همه ی وب سایت ها بصرفه نیست بنابراین شرکت هایی این مسئولیت را پذیرفته و با ارائه سرویس های هاست در سطح وسیعی از بخش های دیسک سخت ، سرور خود را به صورت اجاره در اختیار درخواست کنندگان قرار می دهند. به این شرکتها که سرویس میزبانی وب یا هاست ارائه می دهند در اصطلاح “میزبان” یا “هاستینگ” می گویند.

سرویسهای میزبانی وب بر اساس نوع سیستم عامل نصب شده بر روی سرور و نرم افزارها و فایلهایی که پشتیبانی می کنند، دسته بندی می شوند. مانند هاست ویندوز یا هاست لینوکس و …

حجم دیسک

حجم دیسک به مقدار فضایی گفته می شود که شرکت میزبان از هارد دیسک سخت سرور خود را در اختیار شما قرار می دهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت براساس نیاز متفاوت است. حجم فایل های ارسال شده به سرور اجاره کننده باید کمتر یا برابر با اجاره فضا باشد. (البته این مقدار فضا در اکثر سرورها در هر زمان قابل تغییر است).

محدودیت انتقال داده ها

محدودیت و مقدار انتقال داده ها (به انگلیسی: Data Transfer) که به آن ترافیک ماهانه نیز گفته می شود میزان تبادل اطلاعات با سرور میزبان مشخص می شود. به این معنی که مقدار حجم فایل های دریافت شده یا ارسال شده به صورت ماهانه مشخص می شود و نباید از آن مقدار بیشتر باشد. نکته: در نظر داشتن هر بار که سایت توسط یک بازدید کننده باز می شود مقدار اطلاعات و فایل بین سرور میزبان و کامپیوتر بازدید می شود مبادله می شود به همین دلیل تعداد بازدید از یک سایت بالا باشد با توجه به حجم اطلاعات تبادل شده می تواند ترافیک زیادی مصرف شود.

تعداد دامنه هایی که امکان ایجاد آنها بر روی یک هاست وجود دارد، تعداد بانکهای اطلاعاتی و نوع و حجم آنها یا نوع پست الکترونیک و تعداد آنها و چند مورد مشخص کیفیت سرویسهای میزبانی و شرکتهای میزبان هستند که مالکان و مدیران سایت ها براساس نیاز سایت خود می توانند انتخاب کنند.

یک سایت پیشرفته خواستار یک بسته جامع است که پشتیبانی پایگاه داده و سیستم عامل های توسعه نرم افزار را فراهم می کند (به عنوان مثال ASP.NET، ColdFusion، Java EE، Perl / Plack، PHP یا Ruby on Rails). این امکانات مشتریان را قادر به نوشتن یا نصب اسکریپت برای برنامه های کاربردی مانند انجمن ها و مدیریت محتوا می کند. همچنین Layer Secure Sockets Layer (گواهی SSL) به طور معمول برای وبسایت هایی که مایل به حفظ امنیت داده ها هستند استفاده می شود.

انواع سرویس میزبانی

در ادامه مطلب هاست چیست قصد داریم تا به شما انواع سرویس هاست و سرویس های میزبانی را معرفی کنیم. شرکت های هاستینگ با توجه به نیاز های مختلف کابران و وبسایت ها سرویس های مختلفی را ارائه می دهند که متداول ترین سرویس های ارائه شده بصورت زیر است.

هاست اشتراکی

هر وب سایت در همان سرور همانند بسیاری از سایت های دیگر قرار می گیرد، از چند سایت تا صدها وب سایت به طور معمول، تمام دامنه ها ممکن است یک مشترک از منابع سرور، مانند RAM و CPU را به صورت مشترک در اختیار داشته باشند. ویژگی های موجود در این نوع خدمات می تواند بسیار ساده و غیر قابل انعطاف از نظر نرم افزار و به روز رسانی است.

اساسی ترین و مقرون بصرفه ترین سرویس ارائه شده در هر هاستینگ

محدودیت فضا و ترافیک ارائه شده

اشتراکی بودن منابع سرور Ram و Cpu

مناسب برای سایت هایی که بتازگی راه اندازی شده و یا بازدید کمی دارند.

هاست اختصاصی

کاربر خودش سرور می گیرد و کنترل کامل آن را بر عهده دارد (کاربر دارای دسترسی ریشه برای root دسترسی به لینوکس / Administrator مدیر برای ویندوز)؛ با این حال، کاربر به طور معمول سخت افزار سرور را ندارد و سرور را بصورت مجازی و یا اختصاصی اجاره می نماید. هاست اختصاصی می تواند به صورت مدیریت شده یا مدیریت نشده باشد در سرویس های هاست اختصاصی مدیریت شده همه امور فنی بر عهده شرکت میزبانی است اما در هاست اختصاصی مدیریت نشده همه امور بر عهده کاربر است یعنی مشتری مسئول امنیت و نگهداری سرور اختصاصی خود است.

سرور مجازی

سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی که از طریق نرم افزار های مجازی ساز ایجاد شده

دسترسی مدیریت سرور (یک سرور مجازی با امکان اجرا، نصب و قابلیت کنترل نرم افزارها مانند یک سرور واقعی)

فضا و منابع اختصاصی برای هر VPS/VDS

مجزا بودن منابع سخت افزاری

مناسب برای سایت هایی با بازدید متوسط

سرور اختصاصی

منعطف ترین و قوی ترین سرویس ارائه شده در هاستینگ با دسترسی کامل برای مدیریت سرور

مناسب برای سایت های سنگین یا پر بازدید

پهنای باند وسیع و سرعت بسیار بالا

بهترین انتخاب برای سایت هایی که نیاز به پیشنیازهای امنیتی و نرم افزاری خاص دارند

نمایندگی

کنترل پنل های قدرتمند با امکان ایجاد چندین دامنه/ ftp

امکان ایجاد چندین هاست بصورت مجزا

امکان ایجاد برند و ارائه خدمات حرفه ای میزبانی وب بدون نیاز به دانش فنی

مدیریت هاستینگ

میزبان همچنین می تواند رابط کاربری یا کنترل پنل برای مدیریت وب سرور و نصب اسکریپت ها، و همچنین سایر برنامه های کاربردی و سرویس های مانند ایمیل و کانفیگ های لازم آن ها را فراهم کند.

آپتایم

در دسترس بودن یک وب سایت با درصد سالی است که وبسایت از طریق اینترنت قابل دسترس باشد. این از اندازه گیری زمان آپدیت یک سیستم متفاوت است. زمان به روز رسانی اشاره به سیستم خود را آنلاین است. توافقنامه سطح خدمات ارائه دهنده خدمات میزبانی وب (SLA) ممکن است شامل مقدار مشخصی از خرابی برنامه ریزی شده در سال برای انجام تعمیر و نگهداری سرویس ها باشد. این خرابی برنامه ریزی شده اغلب از زمان بندی SLA حذف می شود و باید از زمان Total Time محاسبه شده در دسترس باشد. بسته به نوع SLA، اگر دسترسی به یک سیستم در حد SLA تضمین شده پایین آید، ارائه دهنده خدمات میزبانی وب اغلب باید یک بازپرداخت جزئی برای زمان از دست رفته را فراهم کند. بیشتر ارائه دهندگان میزبانی حداقل 99.9٪ آپتایم روزانه را تضمین می کنند.

راهنمای خرید هاست

در صورتی که نیاز به خرید هاست مناسب سایت خود را دارید میتوانید از صفحه راهنمای خرید هاست استفاده نمایید و یا با مشاوره رایگان نایس استار بهره مند شوید.

نایس استار ارائه دهنده انواع سرویس های میزبانی مناسب سایت های شخصی , شرکتی , سازمانی و فروشگاهی می باشد.

سرویس های میزبانی وب و ی هاست از نظر موقعیت مکانی سرور به دو دسته کلی هاست خارج و هاست ایران تقسیم بندی می شوند که با توجه به نوع سایت و کاربران خود میتوانید یکی از این موقعیت ها را انتخاب نمایید.

انواع سرویس های ارائه شده :

سرویس های هاست خارج

هاست لینوکس

هاست لینوکس نامحدود

هاست لینوکس ابری پیشرفته SSD

هاست دایرکت ادمین SSD

هاست پرسرعت NVMe

هاست دانلود

هاست ویندوز حرفه ای

سرویس های هاست ایران

هاست سی پنل ایران SSD

هاست وردپرس

هاست اختصاصی

پکیج ویژه (هاست پربازدید دامنه SSL )


(1) هاست چیست - میزبانی وب - Host هاستینگ
هاست چیست - میزبانی وب - Host هاستینگ چیست - وب رمز


(2) هاست چیست و نحوه انتخاب هاست خوب دیجی
هاست چیست و نحوه انتخاب هاست خوب دیجی وردپرس


(3) هاست چیست معرفی هاست و انواع آن به
هاست چیست معرفی هاست و انواع آن به زبان ساده نکات مهم ادمین سایت


(4) هاست چیست و چه کاربردی دارد - ویرگول
هاست چیست و چه کاربردی دارد - ویرگول


(5) هاست چیست آشنایی با انواع هاست و خرید
هاست چیست آشنایی با انواع هاست و خرید آن ها - آکادمی فرا ثروت


(6) هاست چیست - سنترال هاستینگ
هاست چیست هاست به زبان انگلیسی Host به معنی میزبان است و به محیط مجازی اطلاق می شود که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده شده استممکن است بر روی یک سرور 1 یا 10 و یا 500 سایت و حتی بیشتر میزبانی شود و تعداد سایت های روی یک


(7) هاست چیست - سرور ایران
هاست چیست - سرور ایران


(8) هاست چیست و چرا باید یک هاست خوب
هاست چیست و چرا باید یک هاست خوب بخریم فیلم آموزشی


(9) تعریف host هاست چیستمهمترین معیارها
تعریف host هاست چیستمهمترین معیارها و نکات کلیدی مهم در انتخاب


(10) هاست چیست بررسی بهترین هاست برای تهیه و استفاده همیار
هاست چیست هاست چیست میزبانی وب یا هاست سرویسی است که به سازمانها و افراد اجازه میدهد یک وبسایت یا صفحه وب را روی اینترنت منتشر کنند. میزبان وب و یا ارائهدهنده خدمات میزبانی وب یک کسبوکار است که فناوری و خدمات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا