آموزش های عمومیوبمستران

Wildcard SSL چیست

Wildcard SSL چیست
Wildcard SSL چیست
Wildcard SSL چیست

احتمالا اگر قصد خرید گواهی SSL را داشته اید با انواع نام های گواهی SSL برخورد کرده اید که یکی از این نام ها بدون شک گواهی SSL Wildcard بوده و برای شما سوال به وجود آمده که Wildcard SSL چیست؟ و دقیقا چه تفاوتی با سایر گواهینامه های امنیتی SSL دارد؟ گواهی SSL از نوع Wildcard یکی از انواع گواهینامه های امنیتی است که امکان فعالسازی SSL بر روی ساب دامنه های دامنه اصلی را فراهم می کند. در این مطلب آموزشی از وبلاگ نایس استار قصد داریم تا با توضیح درباره گواهی SSL Wildcard ، شما را با این نوع از گواهی های SSL آشنا کنیم تا در هنگام خرید گواهی SSL بتوانید به راحتی تفاوت SSL ها را تشخیص دهید و مناسب ترین گواهی امنیتی را خریداری کنید.

در صورتی که شما اقدام به خرید گواهی SSL Wildcard کرده اید می توانید در صورت نیاز نحوه نصب و فعالسازی این نوع از گواهی SSL را در کنترل پنل های مختلف را از طریق لینک های زیر دنبال کنید.

راهنمای فعال کردن WildCard در سی پنل

راهنمای فعال کردن Wildcard در دایرکت ادمین

آموزش فعالسازی Wildcard در Plesk

برای پاسخ به این سوال که Wildcard SSL چیست؟ باید توضیح دهیم که می توان توضیحات و تعریف های زیادی بیان کرد و همینطور Wildcard نیز خود اسم های مختلفی مانند Wildcard subdomains یا Wildcard DNS و … دارد.

در ادامه قصد داریم تا با توضیح کلی درباره SSL Wildcard شما را با این سرویس کاربردی بیشتر آشنا کنیم.

Wildcard SSL چیست؟

گواهی های SSL معمولی مثل انواع گواهینامه های DV SSL و EV SSL تنها امکان نصب و فعالسازی بر روی یک دامنه را دارند که حال این دامنه می تواند دامنه اصلی از یک سایت باشد و یا اینکه یک ساب دامین از دامنه اصلی سایت باشد که در هر صورت فقط و فقط امکان فعالسازی و امن کردن یک آدرس دامنه را دارد و در به طور معمول بسیاری از سایت های شخصی و یا شرکتی نیز از همین گواهینامه های SSL استفاده می کنند.

اما برخی از سایت ها علاوه بر دامنه اصلی سایت خود ، دارای تعدادی ساب دامین نیز هستند مثل سایت های سازمانی یا سایت های پربازدیدی مثل ورزش 3 و ممکن است تمام این ساب دامنه ها دارای بازدید بالایی باشند و ایمن نبودن تبادل اطلاعات در آنها هم می تواند مشکل ساز باشد و هم اینکه باعث کاهش اعتماد کاربران شود. چنین سایت هایی اگر قصد داشته باشند برای دامنه اصلی و تک تک ساب دامین های دامنه اصلی گواهی SSL خریداری کنند هزینه زیادی را متحمل می شوند و همینطور فرایند فعالسازی و مدیریت آنها نیز پیچیده و سخت می شود.

در چنین حالتی برای کاهش هزینه ها و همینطور مدیریت آسان تر می توان از گواهی SSL از نوع Wildcard استفاده کرد. این نوع از گواهی SSL علاوه بر دامنه اصلی سایت قابلیت ایمن سازی ساب دامین ها را نیز فراهم می کند و می توان بر روی هر تعداد از ساب دامین (با توجه به نوع Wildcard SSL) کواهی SSL نصب و فعال کرد و زمینه برقراری ارتباطات امن را فراهم کرد.

البته این نوع از گواهی SSL در کنار اینکه می تواند فواید مثبتی مثل کاهش هزینه ها و مدیریت آسان تر را در پیش داشته باشد اما باید توجه داشت که اگر SSL یکی از ساب دامین دچار مشکل شود می تواند بر روی سایر ساب دامین ها نیز تاثیرگذار باشد.

برای درک بهتر با مثال برای شما توضیح می دهیم.

گواهی SSL معمولی : قابلیت نصب و فعالسازی بر روی آدرس که می تواند دامنه اصلی nicestar.ir یا ساب دامین nicestar.ir باشد.

گواهی SSL Wildcard : قابلیت نصب و فعالسازی بر روی آدرس دامنه اصلی nicestar.ir و تمام ساب دامین های آن مثل nicestar.ir و ssl.nicestar.ir.

برای نصب و فعالسازی این نوع از SSL معمولا آدرس های ساب دامین را به صورت تک تک تعریف نمی کنند بلکه پیش از آدرس دامنه اصلی دات ستاره قرار می دهند مثل nicestar.ir.*

در اینجا به پایان مطلب Wildcard SSL چیست؟ رسیدیم و امیدواریم که توانسته باشیم تا با توضیحی ساده شما را گواهی SSL Wildcard آشنا کنیم.


(1) SSL Wildcard چیست servervds
SSL Wildcard چیست servervds


(2) گواهی نامه Wildcard SSL چیست میهن اس
گواهی نامه Wildcard SSL چیست میهن اس اس ال


(3) گواهینامه اس اس ال Wildcard چیست
گواهینامه اس اس ال Wildcard چیست - پایگاه مقالات آموزشی و وبلاگ


(4) خرید SSL - صدور گواهینامه SSL و HTTPS سایت - ایران هاست
گواهی Wildcard SSL گواهی های معمولی تنها برای یک دامنه با آدرس مشخص و واحد فعال می شوند اما گواهی های از نوع Wildcard در کنار عملکرد مشابه گواهی های معمولی این امکان را فراهم می کنند تا بتوانید به همراه دامنه اصلی خود تمامی زیر


(5) Wildcard certificate - Wikipedia
Wildcard certificate - Wikipedia


(6) گواهینامه اس اس ال Wildcard چیست
گواهینامه اس اس ال Wildcard چیست - بلاگ ایران هاست


(7) گواهینامه امنیتی SSL چیست - Abbas
گواهینامه امنیتی SSL چیست - Abbas Sadeghi - Medium


(8) خرید ssl برای دامنه های IR چگونه است
خرید ssl برای دامنه های IR چگونه است - ویرگول


(9) What is a Wildcard Certificate - SSL.com
With a wildcard certificate from SSL.com you can set up as many subdomains of your domain name as you want and theyll all be secured by a single SSL certificate. For example a wildcard certificate issued for .ssl.com would cover multiple subdomains like www.ssl.com info.ssl.com and lookoutforthatfallingpiano.ssl.com .


(10) صفحه اصلی - مرکز صدور انواع گواهینامه امنیت SSL
خرید گواهینامه Wildcard SSL بسیار کم هزینه تر از تهیه گواهینامه ای مجزا برای تمامی زیر دامنه های وب سایت شما خواهد بود و اطلاعات رد و بدل شده بر روی دامنه شما به همراه تمامی زیر دامنه هایش امن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + ده =

دکمه بازگشت به بالا