ترفندخانهعمومیکاربردی

آموزش حذف کلمات تکراری در نوت پد Notepad

آموزش حذف کلمات تکراری در نوت پد Notepad
آموزش حذف کلمات تکراری در نوت پد Notepad

در مطالب گذشته نایس استار روش حذف کلمات تکراری متن سند در نرم افزار ورد را آموزش دادیم.

اما در برخی از اوقات شما فایل هایی با فرمت متنی ساده مانند txt دارید که باز کردن آن ها نیازی به نرم افزارهایی مانند ورد ندارد و استفاده از نرم افزارهای ساده موجود در ویندوز مانند Notepad می تواند نیاز شما را برای استفاده و ویرایش آن ها برطرف کند.

بعلاوه این فایل های متنی ساده در اکثر اوقات دارای اطلاعات و دیتابیس طولانی و سنگینی هستند که ویرایش آن ها معمولا توسط نرم افزار و نه به صورت دستی صورت می گیرد. مثلا ممکن است شما یک فایل متنی ساده شامل تعداد زیادی شما موبایل یا ایمیل داشته باشید و بخواهید برخی از شماره تلفن های موجود در آن را که تکرار شده اند حذف نمایید.

طبیعتا یافتن و حذف دستی عبارات تکراری در یک فایل متنی طولانی کار عاقلانه ای به نظر نمی آید. اما در این مطلب می خواهیم روشی را به شما آموزش دهیم تا با استفاده از آن شما بتوانید به راحتی و در یک لحظه به حذف کلمات تکراری فایل متنی خود در نرم افزار نوت پد (Notepad) بپردازید…

آموزش حذف کلمات تکراری فایل متنی در نوت پد (Notepad):

مسیر طی شده: Open text file in Notepad >> Edit >> Replace >> Find what >> Replace All >> Close Replace Windows >> Save

در ابتدا فایل متنی خود را با استفاده از نرم افزار Notepad باز کنید. این نرم افزار به صورت پیش فرض در همه نسخه های ویندوز وجود دارد و شما می توانید هر فایل متنی با هر فرمتی را که این نرم افزار پشتیبانی می کند شامل فایل های txt، فایل های دارای کدهای برنامه نویسی زبان های مختلف و … را توسط آن باز کنید.

در مطالب گذشته نایس استار روش 2جایگزین کردن کلمات تکراری داخل فایل متنی در نوت پد با کلمات جدید را آموزش دادیم. در این مطلب نیز می خواهیم ترفندی بزنیم تا با استفاده از همین روش بتوانیم به حذف کلمات تکراری فایل متنی در نوت پد بپردازیم.

برای این منظور از زبانه Edit در نوار بالای نوت پد، روی Replace کلیک کنید. همچنین برای راحتی بیشتر می توانید کلیدهای ترکیبی Ctrl H کیبورد را فشار دهید.

آموزش حذف کلمات تکراری در نوت پد (Notepad)

پس از آن پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما باز می شود که شامل دو کادر می باشد.

در کادر اول با عنوان Find what، عبارت مورد نظر خود را که تکراری می باشد و قصد حذف آن را در فایل متنی خود را دارید وارد کردید. به عنوان مثال ما می خواهیم عبارت “textnow” را که بسیار در فایل ما تکرار شده حذف نماییم.

آموزش ترفند حذف کلمات تکراری در نوت پد (Notepad)

با کلیک روی Find Next می توانید موارد تکراری بعدی از عبارت وارد شده در کادر اول را مشاهده کنید.

نمایش عبارات تکراری در فایل متنی نوت پد

آموزش حذف یکی یکی کلمات تکراری فایل متنی در نوت پد (Notepad):

حالا برای جایگزین کردن عبارت کادر اول با عبارت دلخواه، عبارت دلخواه را باید در کادر دوم با عنوان Replace with وارد کنید اما چون ما می خواهیم این کلمات تکراری را حذف کنیم، کادر دوم را بدون وارد کردن هیچ کاراکتری و به صورت خالی رها می کنیم.

پس از آن برای حذف یکی یکی عبارات تکراری روی Replace کلیک کنید.

آموزش حذف یکی یکی کلمات تکراری فایل متنی در نوت پد (Notepad)

همان طور که مشاهده می کنید، برای ما عبارت textnow انتخاب شده در تصویر بالا حذف شده است. برای حذف موارد بعدی تکراری نیز می توانید از گزینه Replace استفاده کنید.

آموزش حذف یکجای کلمات تکراری فایل متنی در نوت پد (Notepad):

اما اگر می خواهید تمامی عبارت تکراری به صورت یکجا حذف شوند، کافیست روی Replace All کلیک کنید.

آموزش حذف یکجای کلمات تکراری فایل متنی در نوت پد (Notepad)

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، برای ما تمامی عبارت textnow موجود در فایل متنی، حذف شده اند. حالا پنجره حذف عبارات تکراری را ببندید.

تمامی عبارات تکراری، به صورت یکجا حذف شده اند.

در نهایت نوبت به ذخیره سازی فایل متنی ویرایش شده می رسد که برای این منظور می توانید از زبانه File گزینه Save را انتخاب کنید یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl S کیبورد استفاده نمایید.

ذخیره فایل متنی ویرایش شده


(1) آموزش حذف کردن خطوط تکراری در notepad
آموزش حذف کردن خطوط تکراری در notepad


(2) آموزش کار با نرم افزار نوت پد Notepad
آموزش کار با نرم افزار نوت پد Notepad در ویندوز و نکاتی که شاید


(3) 4 ترفند جالب با Notepad ویندوز که شما
4 ترفند جالب با Notepad ویندوز که شما را حسابی سرگرم می کند


(4) مرتب کردن فضاهای خالی کدها در Notepad آموزش طراحی سایت
در نوت پد ساختار زیر را میخواهم تغیر بدهم aki آکی sad ساد به حالت پایین در بیاورم آیا امکانش هست aki آکی . sad ساد. یعنی علامتی که کنار کلمات هست بره یه خط پایین تر


(5) 3 ترفند در Notepad ویندوز که شما را حسابی سرگرم می کند
رسانه کلیک - یکی از برنامه های ویندوز که معمولا بسیاری از افراد کمتر با آن سر و کار دارند نوت پد است در این مطلب به معرفی چند ترفند در Notepad می پردازیم.


(6) حذف کردن خطوط زوج و فرد در یک فایل متنی با نوت پد
11.05.2020 در این آموزش کوتاه یاد میگیرید که چطور با استفاده از یک کد رجکس خطوط زوج و فرد را در یک فایل متنیبا استفاده از نرم افزار نوت پد notepad حذف کنید.


(7) آموزش کار با نرم افزار نوت پد Notepad در ویندوز و نکاتی
آموزش کار با نرم افزار نوت پد Notepad در ویندوز و نکاتی که شاید درباره Notepad ندانید . 13960602. کد مطلب 315 PDF . افزودن به لیست علاقه مندی ها . برنامه Notepad یکی از برنامه های خیلی قدیمی ویندوز است که از نسخه های اولیه آن تا امروز


(8) آموزش پاکسازی و آزاد کردن فضای رم RAM
آموزش پاکسازی و آزاد کردن فضای رم RAM کامپیوتر با نت پد ویندوز


(9) معرفی برخی از امکانات پیشرفته Notepad
معرفی برخی از امکانات پیشرفته Notepad که احتمالا نمیشناسید


(10) آموزش حذف کردن خطوط تکراری در notepad
26.02.2020 در این آموزش به شما دو روش حذف کردن خطوط تکراری با کمک نرم افزار نوت پد را یاد می دهم که بتوانید از شر خطوط مزاحم تکراری به سادگی خلاص شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا