عمومی

نگاهی به سریال در کنار پروانهها لوتیگری معنوی

سریال در کنار پروانه‌ها یکی از جدیدترین سریال‌های سیمای ملی است که اگرچه تلاش می‌کند تا به عنوانی متفاوت و معنوی تبدیل شود اما به لطف بازیگرانی نابلد و داستانی بی‌ریشه که در پرداختن به شخصیت‌ها هم ناامیدکننده ظاهر می‌شود به یکی دیگر از سریال‌های تلویزیونی ضعیف سال 1400 بدل می‌گردد. با برای بررسی سریال این روزهای شبکه دو سیما همراه باشید.

فقر عناوین به‌یادماندنی

صدا و سیما در آستانه ایام محرم سال‌های نه‌چندان دور با پخش سریال‌های مناسبتی تلاش می‌کرد تا تماشاگران ویژه‌‌ای که تماشای این عناوین را دوست دارند، راضی نگاه دارد. مخاطبان این عناوین اما از یک دورانی به بعد از تکراری‌شدن این سریال‌های تلویزیونی ناامید شدند. برای مثال سریال شب دهم یک عنوان متفاوت به نظر می‌رسید و سریال مختارنامه سریالی تاریخی و حماسی بود. سریال سفر سبز برای مدت‌ها در خاطره‌ها باقی ماند و سریال پریدخت هم متفاوت از معیارهای صدا و سیما به نظر می‌رسید. اما در سال‌های اخیر عناوینی مناسبتی برای محرم آماده نشده‌اند که حس و حال این سریال‌های ارزشمند را زنده کنند.

یکی از دلایل این بحران را باید مشکلات بودجه‌ای صدا و سیما دانست. اگرچه این سازمان هر سال میلیاردها میلیارد تومان بودجه دریافت می‌کند اما بخش قابل توجهی از این سرمایه تنها به پرداخت حقوق هزاران کارمند این مجموعه اختصاص می‌یابد و به همین دلیل سیمای ملی مثل سال‌های گذشته توان ساخت عناوین به‌یادماندنی ندارد. از سوی دیگر صدا و سیما در سال‌های اخیر نه‌تنها نیرویی تربیت نکرده که توانایی کارگردانی و تولید سریال‌های باکیفیت را داشته باشد بلکه به لطف رفتاری قهرآمیز با کارگردان‌هایی که روزگاری حاضر به همکاری با سیمای ملی بودند، بیشتر از همیشه تنها به نظر می‌رسد.

بنابراین طبیعی است که سیمای ملی در سال‌های اخیر توانایی تولید عناوین به‌یادماندنی را نداشته باشد. بازپخش چندباره سریال مختارنامه هم به حدی رسیده که حتی با اعتراض هواداران این سریال روبرو می‌شود. پس در چنین شرایطی تلویزیون مجبور می‌شود از کارت‌های خلاقیت خود یاری بگیرد تا عناوینی متفاوت را خلق کند. اما نه‌تنها کارت‌های خلاقیت سیمای ملی به خوبی کار نمی‌کنند بلکه اساسا خلاقیتی وجود ندارد.

مسیری که متفاوت طی می‌شود

سریال‌های صدا و سیما در سال‌های اخیر روش جالبی را آغاز کرده‌اند که اندکی خلاقانه به نظر می‌رسد. در این روش جدید داستان‌سرایی، فیلم‌نامه با شخصیت‌های مشخصی آغاز می‌شود اما در ادامه به لطف تغییراتی که در داستان شکل می‌گیرد، نوبت به شخصیت‌های جدید با روایت‌هایی جدیدتر می‌شود که می‌خواهند داستان دیگری را دنبال کنند. سریال در کنار پروانه‌ها یکی از همین عناوین نسبتا خلاقانه است که اگرچه در ابتدا داستان مشخصی را دنبال می‌کند اما در ادامه تغییر مسیر می‌دهد.

این روش در یکی دیگر از سریال‌های این روزهای صدا و سیما یعنی سریال افرا [بررسی این سریال را در بخوانید] هم امتحان شده و تا حدودی نتیجه داده اما خلوص آن در سریال در کنار پروانه‌ها بیشتر است. از آن‌جایی که سریال در کنار پروانه‌ها در حقیقت سریال مناسبتی شبکه دو لقب می‌گیرد، باید هم تغییر اساسی‌تری در داستان ایجاد کند. بنابراین در شرایطی که اپیزودهای ابتدایی سریال در کنار پروانه‌ها داستان خاصی را دنبال می‌کند، نیمه دوم سریال با تغییری اساسی مواجه می‌شود.

داستان سریال در کنار پروانه‌ها حول محور شخصیت رهی محمودی [با هنرنمایی سامرند معروفی] است. رهی که از بیماری قلبی رنج می‌برد در زندگی شخصی هم با مشکلات بسیاری مواجه شده و از زمین و زمانه شکایت دارد. اما پس از آن که عامل شکل‌گیری یک تصادف مهیب می‌شود از صحنه تصادف فرار می‌کند. مدتی بعد اما دست تقدیر زمانه باعث می‌شود که قلب مردی که رهی با او تصادف کرده صاحب جدیدی پیدا کند. این صاحب جدید کسی نیست به جز رهی محمودی که عامل اصلی تصادف است.

قرارگرفتن قلب مردی که تقریبا توسط رهی کشته شده در اندام او در شرایطی شکل می‌گیرد که رهی از همه جزییات مخفی‌شده آگاه است اما از ترس از دست‌رفتن زندگی‌اش زبان نمی‌گشاید. در ادامه شرایطی فراهم می‌شود تا رهی همراه با مادر شخصی که با او تصادف کرده، راهی شمال می‌شود تا مدتی در آرامش باشد. اما در زندگی روستایی هم ویژگی‌های مثبت و منفی جذابی وجود دارد که رهی را به فکر فرو می‌برد.

داستان سریال در کنار پروانه‌ها بیش از حد کلیشه‌ای، شعاری، آرمانی، قابل پیش‌بینی و خسته‌کننده به نظر می‌رسد. اما در نهایت تلاش متفاوتی از سوی سیمای ملی لقب می‌گیرد. تلاشی که می‌توانست اندکی متفاوت‌تر هم باشد.

شمال؛ این لوکیشن تکرارنشدنی

تماشاگر نکته‌سنجی که سریال در کنار پروانه‌ها را تماشا می‌کند، با یک سوال بزرگ مواجه می‌شود؛ چرا این سریال در شمال فیلم‌برداری شده است؟ آیا اقلیم دیگری در کشور وجود نداشت که داستان سریال در کنار پروانه‌ها در آن دنبال شود؟ چرا بیشتر سریال‌های ایرانی روایت خود را در استان‌های سرسبز شمالی دنبال می‌کنند؟ این سوال‌ها اما دلایل واضحی دارند.

فیلم‌برداری سریالی که با بودجه هنگفت صدا و سیما ساخته شده بیشتر از آن‌که مسئولیت هنری برای عوامل به همراه داشته باشد، مسئولیت تفریحی دارد. به عبارت دیگر، تهیه‌کنندگان سریال تلاش می‌کنند تا از بودجه‌ای که دریافت کرده‌اند به بهترین شکل ممکن استفاده کنند و از آن‌جایی که استان‌های شمالی سرسبز و زیبا هستند و همیشه هم آب و هوای خوبی دارند، گزینه‌های جذابی به نظر می‌رسند.

بنابراین عوامل سریال در کنار پروانه‌ها با فیلم‌برداری در استان‌های شمالی با یک تیر به دو نشان زده‌اند؛ هم مجموعه‌ای از صحنه‌های جذاب را در محیط زیست دلنشین استان‌های شمالی ضبط کرده‌اند و هم لوکیشن جذابی برای بازیگران‌شان فراهم کرده‌اند تا از حضور در طبیعت بکر لذت ببرند. اتفاقی که احتمالا برای یک سریال شبکه نمایش خانگی رخ نمی‌داد. چون سرمایه‌گذار شبکه نمایش خانگی برای بخش عظیمی از پولی که خرج می‌کند، اهمیت قائل می‌شود.

سرشار از نام‌های تکراری

وقتی به نام‌هایی که در سریال در کنار پروانه‌ها هنرنمایی کرده‌اند هم توجه می‌کنید با اسامی تکراری و آشنا مواجه می‌شوید. برزو ارجمند [که یک بار دیگر با هنرنمایی در این سریال ثابت می‌کند که بازیگر بدی است]، پروانه معصومی، محمود جعفری، نگار عابدی، مهران رجبی [که این روزها در اکثر سریال‌های تلویزیون دیده می‌شود] و شهین تسلیمی از جمله بازیگران اصلی سریال در کنار پروانه‌ها هستند که نام‌هایی تکراری به نظر می‌رسند.

همه آن‌ها سابقه هنرنمایی‌های متعدد در سریال‌های تلویزیونی را دارند. واقعیت آن است که به نظر می‌رسد صدا و سیما در سال‌های اخیر به یک مجموعه مافیایی تبدیل شده که می‌تواند تصمیم‌های خاصی بگیرد. به همان شکل که مجری کارکشته پربیننده‌ترین برنامه صدا و سیما به دلایلی نامشخص کنار گذاشته می‌شود، نام‌های تکراری با بازی‌های خسته‌کننده هم قرار نیست از عناوین سیمای ملی کنار گذاشته شوند. چنین فضایی بدون هیچ تردیدی امکان رشد و پیشرفت را به نیروهای جدید نمی‌دهد. اگرچه نمونه‌های بسیاری از نسل جوان هم در سیمای ملی دیده می‌شوند که به لطف همین شبکه مافیایی وارد این سازمان عظیم شده‌اند.

بهترین فیلم‌های ترسناک از نگاه را بشناسید:

  • برترین فیلم‌های زامبی محور که احتمالاً با آن‌ها آشنا نیستید
  • بهترین فیلم‌های مهیج روان‌شناختی تمام دوران کدام است؟
  • معرفی ده فیلم برتر ترسناک با مضامین عرفانی
  • معرفی بهترین فیلم‌های ترسناک زیر 90 دقیقه
  • بهترین فیلم‌های کمدی ترسناک هالیوودی
  • بهترین فیلم‌های ترسناک فرانسوی تاریخ


(1) در کنار پروانه ها سریالی با موضوع تحول آدم ها قصه ای بر مبنای آیات قرآن خبرگزاری فارس
در کنار پروانه ها سریالی با موضوع تحول آدم ها قصه ای بر مبنای آیات قرآن خبرگزاری فارس


(2) نقد و نظری درباره سریال در کنار پروانه ها سریالی نه چندان جذاب
نقد و نظری درباره سریال در کنار پروانه ها سریالی نه چندان جذاب


(3) آشنایی با سریال در کنار پروانه ها اسامی بازیگران - سایت تیتربرتر
آشنایی با سریال در کنار پروانه ها اسامی بازیگران - سایت تیتربرتر


(4) معرفی و خلاصه داستان سریال در کنار پروانه ها زمان پخش و بازیگران
معرفی و خلاصه داستان سریال در کنار پروانه ها زمان پخش و بازیگران


(5) رونمایی از تیزر سریال هم بازی مجموعه نوروزی شبکه 2 فیلم - عصر ایران
رونمایی از تیزر سریال هم بازی مجموعه نوروزی شبکه 2 فیلم - عصر ایران


(6) داستان سریال در کنار پروانه ها جزییات
داستان سریال در کنار پروانه ها جزییات


(7) همه چیز درباره سریال درکنار پروانهها
همه چیز درباره سریال درکنار پروانهها


(8) معرفی سریال در کنار پروانه ها ، زمان پخش و اسامی بازیگران
معرفی سریال در کنار پروانه ها ، زمان پخش و اسامی بازیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا