عمومی

نگاهی به بازی موبایلی GTA San Andreas شاهکاری که پایانی ندارد

اگر به بازی‌های اکشن، ماجراجویی و به طور خاص جی‌‌تی‌ای علاقه دارید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید GTA: San Andreas همراه باشید.

برخی از شاهکار‌های دنیای بازی‌های ویدیویی حتی اگر سال‌ها از انتشارشان نیز گذشته باشد، همچنان جذابند و دیدنشان چندان هم خالی از لطف نیست. شاهکارهایی که به صنعت بازی‌سازی، رنگ و بویی جدید بخشیده‌ و فصلی جدید از بازی‌های ویدیویی را شروع کرده‌اند. متاسفانه با پیشرفت دنیای بازی‌سازی، عناوین کلاسیک شاهکار نیز به دست فراموشی سپرده شده‌اند و چندان سالی است که دیگر خبری از دنباله‌ای برای این بازی‌ها نیست و برای همیشه در سکوتی عمیق مدفون شده‌اند.

گاهی بد نیست که به این عناوین فراموش‌شده فرصتی دوباره دهیم و خودمان را مهمان تجربه این بازی‌های جذاب کنیم. از طرفی قرار نیست که همیشه خودمان را محدود به عناوین جدید و تازه‌ای کنیم که صرفا به دلیل تازه‌تر بودن در راس دیدگاه‌های مخاطبان قرار گرفته‌اند. گاهی می‌توان در جایی در همین نزدیکی، عناوینی را پیدا کرد که داستان‌هایشان تاریک‌ترین احساسات شما را دگرگون خواهد کرد و مکانیزم‌های جذابشان، قطعا می‌تواند سفری جذاب و دوست داشتنی به دل بازی‌های کلاسیکی که باشد که روزی برتخت پادشاهی دنیای بازی‌های ویدیویی تکیه داده بودند.

اجازه دهید که این‌بار، بیخیال پلتفرم‌های اصلی بازی‌سازی شویم و خودمان را مهمان پلتفرم موبایل کنیم. جادو از همین‌جا شروع می‌شود. جایی که مهم نیست طرفدار چه پلتفرم و یا چه سبک بازی‌هایی هستید، اینجا دقیقا همان‌جایی است که بازی‌های ویدیویی موبایلی راه خودشان را شروع می‌کنند و گاهی می‌توان در بین این بازی‌ها، عناوینی را پیدا کرد که به تنهایی توان رقابت با بازی‌هایی را دارند که به اصطلاح، خودشان را غول مرحله آخر پلتفرم موبایل معرفی می‌کنند. ساده بگویم، در این مطلب قصد نداریم که به معرفی بازی‌های کلیشه‌ای موبایلی بپردازیم و بجای آن؛ تصمیم داریم که خودمان را مسافر ماجرایی جذاب به سال‌ها قبل کنیم.


خرید دسته بازی باسئوس مخصوص موبایل

شاید اگر قرار بود که لیستی از بهترین فرنچایزهای تاریخ بازی‌های ویدیویی تهیه کنیم، قطعا فرنچایز GTA و بازی‌های راکستار در راس این لیست قرار می‌گرفتند. وقتی در سال 1997 فرنچایز GTA برای اولین بار توسط استودیوی راکستار انتشار پیدا کرد. بازی‌های ویدیویی دچار انقلابی بزرگ شدند و این برای اولین بار بود که مخاطبان دنیای ویدیوگیم، المان‌هایی را تجربه می‌کردند که تا بحال در هیچ بازی ویدیویی ندیده بودند. البته همه‌چیز به همین سادگی‌ها هم نبود! فرنچایز GTA علاوه بر موفقیت‌های بسیارش، مخالفان و منتقدان بسیاری نیز داشت. اما سرسختی استودیوی راکستار در ساخت عناوینی شاهکار، سبب شد تا این فرنچایز تبدیل به مجموعه‌ای شود که امروزه ما آن را به عنوان پادشاه بازی‌های ویدیویی می‌دانیم.

پس از موفقیت‌های بی‌شمار GTA III و نسخه GTA: Vice City در سال 2004 نوبت به معرفی شاهکاری دیگر برای تکمیل ماجراجویی‌های این سه‌گانه فوق‌العاده رسیده بود و در این سال بود که GTA: San Andreas معرفی شد. عنوانی خارق‌العاده که با گذشت بیش از 17 سال از انتشارش، همچنان جذاب است و مخاطبان خاص خودش را دارد. GTA: San Andreas برخلاف دنیای تاریک و خاکستری نسخه سوم بازی و دنیای رنگارنگ دهه 80 میلادی بازی GTA: Vice City؛ این‌بار شما را وارد محیطی جدید می‌کرد و پیشرفت راکستار در ساخت این بازی به وضوح قابل مشاهده بود.

 • بازگشت دوباره تامی به دنیای GTA Vice City روی موبایل

امتیاز متاکریتیک 95 و عملکرد فوق‌العاده GTA: San Andreas روی کنسول‌های نسل ششمی، زمینه‌سازی عالی برای راکستار بود تا به فکر پورت این بازی روی پلتفرم‌های دیگر باشد. کانسپتی که راکستار قبلا آن را با بازی‌هایی مانند مکس پین و بولی انجام داده بود و حالا نوبت به بازی GTA: San Andreas رسیده بود تا راه موفقیت آمیز برادرانش را ادامه دهد. پورت موبایلی بازی در سال 2013 راهی پلتفرم موبایل شد و این موضوع، فرصتی عالی برای پیرمرد داستان ما محسوب می‌شد تا دوباره به دوران اوجش بازگردد.

داستان بازی حول محور پروتاگونست اصلی، یعنی Carl Johnson یا همان CJ جریان دارد و اتفاقات آن مربوط به اوایل دهه 90 میلادی و شهر Los Santos می‌شود. CJ برخلاف دیگر کرکترهای بازی، شخصیتی منحصر به فرد دارد. او که چندان سالی است شهر را به دلیل دور بودن از مواد مخدر و گروه‌های خلافکاری، ترک کرده. با خبر کشته شدن مادرش رو به رو می‌شود و حالا باید تمام ارزش‌های اخلاقی خودش را زیر پا بگذارد و بار دیگر به شهر لوس سانتوس بازگردد تا بتواند از حقیقت این جنایت پرده برداری کند و انتقام قتل مادرش را بگیرد. اما این شهر بسیار کثیف‌تر از آن‌چیزی است که بتوانید تصورش را کنید! از طرفی، پلیس‌های فاسد شهر اصلا از برگشت شما و خوشحال نیستند و خانواده‌یتان نیز، بنظر نمی‌رسد که چندان روی خوشی به شما نشان دهند. حالا این CJ است و این چالشی بزرگ، که خودش باید کنترل آن را به دست بگیرد.

بازی موبایلی GTA: San Andreas یک عنوان کاملا آفلاین است

شاید یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های استودیوی راکستار ساخت عناوین باکیفیتی است که درکنار گیم‌پلی جذابشان، محیطی دوست داشتنی و جهانی باز را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و GTA: San Andreas نیز از این قاعده مستثنی نیست. تجربه عالی راکستار در طراحی و شبیه‌سازی محیط‌های مختلف در ساخت دو بازی قبلی این مجموعه، به آن‌ها کمک کرده است تا محیط GTA: San Andreas را به بهترین شکل ممکن طراحی کنند. این محیط عالی، درکنار طیف رنگی جذاب و مراحل متنوع؛ باعث شده است تا بازی GTA: San Andreas به یکی از پرجزئیات‌ترین بازی‌های راکستار تبدیل شود و هنوز هم به عنوان یکی از بهترین بازی‌های این فرنچایز شناخته می‌شود.

GTA: San Andreas فرمولی مشابه با دیگر بازی‌های این سری دارد. دنیایی در فساد و مردمی که درگیر مواد مخدر شده‌اند. شهری مرموز و خاکستری که ترس از باندهای مافیایی در همه‌جای آن سایه انداخته و انگار که هیچ امیدی در بازی نیست. GTA: San Andreas اساسا یک بازی جهان باز با محوریت المان‌های اکشن و گاها شوتری است که به خوبی تجربه بازی را لذت‌بخش‌تر کرده‌اند. از طرفی مراحل متنوع بازی، ابدا کسل کننده طراحی نشده‌اند و تجربه چندین باره این مراحل، همچنان تجربه بازی را جذاب کرده.

بیش از 212 نوع وسیله نقیله در کنار 38 نوع سلاح، سبب شده است که آزادی عمل بازیکن در بازی بیشتر شود. از طرفی، اگرچه از زمان انتشار بازی سال‌هاست می‌گذرد؛ اما نقشه GTA: San Andreas هنوز هم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقشه‌های دنیای ویدیوگیم شناخته می‌شد. نقشه‌ای که حدود 3 شهر بزرگ، روستا‌های بین شهری و بزرگراه‌های مختلفی را شامل می‌شود و این تنها بخشی از محتوای بازی است که راکستار در سال 2004 ماموریت ساخت آن را برعهده داشته.


خرید مبدل ماوس و کیبورد فلای دیجی مدل Q1 مخصوص موبایل

وقتی صحبت از عناوین جهان باز می‌شود، باید انتظارات بالایی از گرافیک بازی داشت و GTA: San Andreas نیز به خوبی از عهده این انتظارات برخواهد آمد. محیط‌های کویری، جنگل‌ها و کوه‌های متروکه، دریاها و کوچه پس کوچه شهری که سال‌هاست در فساد دست و پا می‌زند، همگی به بهترین شکل طراحی شده‌اند و بازی به لطف استفاده از پتانسیل‌های گرافیکی موبایل، جلوه‌های تصویری و گرافیکی به مراتب بهتر از کنسول‌های نسل ششمی دارد. تنوع خوب آب و هوایی و گردش شب و روز، المان‌های دیگری هستند که این بازی را تبدیل به شاهکاری جاودان کرده‌اند.

موسیقی و جلوه‌های صوتی بازی نیز عملکردی مشابه دارند و اگر موسیقی اولیه بازی را شنیده باشید، قطعا می‌توانید حدس بزنید که چه چیزی انتظارتان را می‌کشند. سیلی از موسیقی‌های لایسنس شده و سبک‌های جز و راک منتظر شما هستند! پس عجله کنید، نباید هیچ فرصتی را از دست بدهید.

پیشنهاد می‌شه!

موفقیت نسخه سوم فرنچایز GTA و عملکرد عالی GTA: Vice City راکستار را مجبور به ساخت دنباله این فرنچایز کرد و در سال 2004 بازی GTA: San Andreas متولد شد. بازی شاهکاری به تمام معنا بود و راکستار بدش نمی‌آمد که این بازی را روی پلتفرم عرضه کند. نهایتا در سال 2013، راکستار پورت موبایلی GTA: San Andreas را معرفی کرد و حالا دیگر شروع فصلی جدید فرا رسیده بود.

GTA: San Andreas

  GTA: San Andreas

 • سازنده
  Rockstar Games
 • سیستم عامل
  iOS اندروید
 • ژانراکشن-ماجراییجهان-باز
 • حجم: 2100 مگابایت


(1) بررسی بازی GTA San Andreas مروری بر خاطرات
بررسی بازی GTA San Andreas مروری بر خاطرات


(2) شکست فاجعهبار GTA San Andreas در سیستم عامل اندروید
شکست فاجعهبار GTA San Andreas در سیستم عامل اندروید


(3) نقد و بررسی GTA San Andreas - اندرویدکده
نقد و بررسی GTA San Andreas - اندرویدکده


(4) روزی روزگاری قطار 330 به مقصد لس سانتوس نقد و بررسی بازی Grand Theft Auto San Andreas - گیمفا
روزی روزگاری قطار 330 به مقصد لس سانتوس نقد و بررسی بازی Grand Theft Auto San Andreas - گیمفا


(5) لیست تروفیهای GTA San Andreas فارسی - گیمفا
لیست تروفیهای GTA San Andreas فارسی - گیمفا


(6) تصاویری جدید از نسخه Xbox 360 بازی GTA San Andreas منتشر شد خاطرات خود را زنده کنید - گیمفا
تصاویری جدید از نسخه Xbox 360 بازی GTA San Andreas منتشر شد خاطرات خود را زنده کنید - گیمفا


(7) 10 مأموریت حماسی برتر در بازی GTA V
10 مأموریت حماسی برتر در بازی GTA V


(8) 25 مرحله خاطره انگیز سری بازی GTA گیم شات
25 مرحله خاطره انگیز سری بازی GTA گیم شات


(9) 10 دلیلی که بازی Grand Theft Auto V بهترین بازی سری GTA است گیم شات
10 دلیلی که بازی Grand Theft Auto V بهترین بازی سری GTA است گیم شات


(10) نیم نگاهی به بازی خاطره انگیز Grand Theft Auto San Andreas اخبار GamingMaster
نیم نگاهی به بازی خاطره انگیز Grand Theft Auto San Andreas اخبار GamingMaster

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفده =

دکمه بازگشت به بالا