عمومیهمسرداری و ازدواجویژه

شرط بهتر از مهریه سنگین

شرط بهتر از مهریه سنگین
شرط بهتر از مهریه سنگین
شرط بهتر از مهریه سنگین
شرط بهتر از مهریه سنگین

شروط ضمن عقد بسیار ارزشمند است و بهتر است خانم‌ها به جای مهریه‌های سنگین، شروط ضمن عقد محکمی برای همسران‌شان بگذارند تا در طول زندگی به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابری با همسر خود داشته باشند.

ازدواج یک قرارداد است که حقوق و تکالیفی را بر دوش مرد و زن قرار می‌دهد، اما رسوم حاکم بر جامعه باعث شده ما کمتر به این مساله توجه کنیم همه افراد اوایل ازدواج توجه‌شان به حاشیه‌های ازدواج است، خواستگاری و مراسم عروسی، جهیزیه و… ،توجه نمی‌کنند که پای یک قرارداد و عقد را دارند امضا می‌کنند و باید متوجه این مساله باشند که به موجب این قرارداد چه تعهداتی نسبت به طرف مقابل دارند.

متاسفانه در کشور ما بیشتر مردم عادت دارند نخوانده پای قراردادها را امضا کنند، این مساله در ازدواج بیشتر هم اتفاق می افتد و بیشتر اوقات دختر و پسری که می‌روند برای ازدواج، همان موقع که سند ازدواج‌شان می‌خواهد امضا شود، سند نکاحیه را که شرایط در آن نوشته شده برای اولین بار می‌بینند و امضا می‌کنند و در آن موقع هم زیاد از مفاد سند ازدواج سر در نمی‌آورند، چون از طرفی اصطلاحات فنی و حقوقی است و از طرف دیگر آن موقع دو طرف در حال و هوای دیگری هستند.

یک وکیل دادگستری با بیان این که براساس قوانین مدنی ایران حقوق و تکالیف به صورت برابر بین زن و شوهر تقسیم نمی‌شود، عنوان کرد: زن به موجب عقد ازدواج بسیاری از حقوق مدنی و معنوی خود همچون حق سفر، اشتغال، انتخاب مسکن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر را از دست می‌دهد و در قبال آن حقوق مادی مانند مهریه و نفقه را به دست می‌آورد که در بسیاری از موارد دستیابی به این حقوق مادی هم با مشکل همراه است.

برای رفع نابرابری میان زن و مرد و برای اینکه یک تعادلی بین این حقوق و تکالیف برقرار شود، می‌توانیم از شروط ضمن عقد استفاده کنیم.

شروط ضمن عقد متاسفانه در جامعه ما رایج نشده است و حتی بسیاری از افراد تحصیل‌کرده هم از آن استفاده نمی‌کنند چون اولا، همه جامعه از این شروط آگاه نیستند و نمی‌دانند که چنین شروطی را می‌توانند بگذارند، دوما هم اینکه ما می‌گوییم از این شروط استفاده کنید بسیاری می‌گویند اصلا زندگی که بخواهد با این شرط و شروط باشد بهتر است که شروع نشود.

هر 12 موردی که زن و مرد برای عقد امضا می‌کنند. شروطی است که مرد به زن وکالت می‌دهد با اثبات آن شرایط برای طلاق وکالت داشته باشد، یعنی آن 12 مورد را برای ازدواج امضاء نمی‌کنیم بلکه برای طلاق امضاء می‌کنیم.

این شروط شامل حق مسکن، کار، تحصیل، طلاق، تقسیم دارایی‌های مشترک در هنگام جدایی و حضانت فرزندان است، باید در هنگام عقد نکاح در دفتر خانه ثبت اسناد رسمی در قباله ازدواج ثبت شود.

با استناد به ماده 1119 قانون مدنی طرفین می‌توانند تمامی شروطی را که مخالف مقتضای ذات عقد نباشد برای یکدیگر بگذارند.

البته شروط نباید مخالف مقتضای ذات باشد بنابراین اگر زنی حین عقد شرط کند که از همسرش تمکین نکند شرط هم باطل است و هم عقد را باطل می‌کند.

منبع:ایسنا

(1) شروط ضمن عقد بهتر از مهریه سنگین
شروط ضمن عقد بهتر از مهریه سنگین


(2) شرایط پرداخت نکردن مهریه و نحوه ی ارسال
شرایط پرداخت نکردن مهریه و نحوه ی ارسال اظهار نامه از سوی زن به شوهر - یاسا


(3) روز عقد و عروسی
همه چیز در مورد مهریهقوانین مهریه - روز عقد و عروسی همه در کنار یکدیگر مراسم


(4) شروط ضمن عقد بهتر از مهریه سنگین
شروط ضمن عقد بهتر از مهریه سنگین Bairami law blog


(5) شروط ضمن عقد بهتر است یا مهریه زیاد
شروط ضمن عقد بهتر است یا مهریه زیاد


(6) دختر خانم ها بجای مهریه سنگین این شرط
دختر خانم ها بجای مهریه سنگین این شرط را بگذارند 24 آنلاین


(7) خانمها بجای مهریه سنگین شرط بگذارند
خانمها بجای مهریه سنگین شرط بگذارند


(8) خانم ها بجای مهریه سنگین این شرط را
خانم ها بجای مهریه سنگین این شرط را بگذارید - سفره عقد و دفتر عقد و ازدواج


(9) مهریه بیشتر از 110 سکه وصول میشود
مهریه بیشتر از 110 سکه وصول میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا