عمومیهمسرداری و ازدواجویژه

باید شکست عشقی را تجربه کنید

باید شکست عشقی را تجربه کنید
باید شکست عشقی را تجربه کنید
باید شکست عشقی را تجربه کنید
باید شکست عشقی را تجربه کنید

شـما هم باید شکست عشقی بخورید!

بیشتر شکست‌های عشقی در روابطی رخ میدهد کـه از نوع اول هستند؛ یعنی عشق آتشین دوران نوجوانی کـه طرفین شکل آرمانی طرف مقابل را دوست دارند و وقتی با شکل واقعی او مواجه میشوند، رابطه را قطع می کنند

عشق‌هایی کـه بالغانه شروع میشوند، حتی اگر خوب ادامه پیدا کنند، می توانند بالغانه تمام شوند و این از نظر مـن شکست تلقی نمیشود. بیشتر شکست‌های عشقی در روابطی رخ میدهد کـه از نوع اول هستند؛ یعنی عشق آتشین دوران نوجوانی کـه طرفین شکل آرمانی طرف مقابل را دوست دارند و وقتی با شکل واقعی او مواجه می شوند، رابطه را قطع میکنند و دوره عزاداری شروع می شود کـه نام آن شکست عشقی اسـت.

باید شکست عشقی را تجربه کنید!
البته گاهی این اتفاق در روابط بالغانه هم می‌افتد، یعنی آدمی دیگری را واقعا بالغانه دوست دارد ولی طرف مقابل دیگر وی را دوست ندارد یا دلش جای دیگری اسـت. قطع چنین رابطه‌ای هم بطور طبیعی احساس شکست را در فرد ایجاد می کند. از نظر روان‌پزشکان اگر کسی بخواهد ازدواج کند، باید 3 مرحله بلوغ را طی کرده باشد؛ بلوغ جنسی، بلوغ فکری «کـه طبق معمول در 23-22 سالگی رخ می دهد» و بلوغ عاطفی «کـه در دنیای جدید در دختران در 27 سالگی ودر پسران بین 3?-?0 سالگی شکل می گیرد».

برای این کـه آدم‌ها بـه بلوغ عاطفی برسند، باید حتماً شکست عشقی را تجربه کنند. کسانی کـه این تجربه را نداشته‌اند، ممکن اسـت بـه بلوغ لازم برای زندگی نرسیده باشند. در قدیم سیستم سنتی چارچوبی را فراهم می کرد کـه تکلیف زن و شوهرها در آن معلوم بودو بر مبنای این چارچوب و نظام سنتی حرکت می کردند و خیلی در تکالیفشان ابهام وجود نداشت اما درسال‌های اخیر، مـا از چارچوب‌های سنتی فاصله گرفته‌ایم و دیگر تعریف واحدی وجود ندارد.

خیلی از کسانی کـه با این تجربه بـه روان‌پزشکان مراجعه می کنند، دنبال راه درمان می گردند ولی متاسفانه یا خوشبختانه هیچ راه‌حل و درمانی غیر از گذشت زمان ندارد چون واکنش کاملا طبیعی انسانی اسـت در مقابل چیزی کـه از دست داده اسـت. مـن این دوره رابه پوست انداختن تعبیر میکنم زیرا در آن هم درد وجوددارد و هم بزرگ شدن؛ دردی اسـت توام با بلوغ.

در نخستین شکست عاطفی طبق معمول دوره سوگ حتی تا 6 ماه هم ادامه پیدا میکند ولی بـه‌طور معمول 3-2ماهه بـه اتمام میرسد. نکته بسیار مهم این اسـت کـه تا بحال هیچ‌کس از این شکست عاطفی و سوگ پس ازآن نمرده اسـت اما خیلی از افرادی کـه میترسند وارد این دوره سوگ شوند و هر گونه رابطه‌ای را تحمل می کنند، این نکته را نمی دانند. حتی متوجه نیستند ورود بـه چنین دوره‌ای، فقط تخریب روان را در پی ندارد و منافع زیادی برای بلوغشان در آینده خواهدداشت.

ممنوعیت‌های سوگ عاطفی
این کـه دراین دوره چـه کارهایی انجام نشود خیلی مهم اسـت. خیلی اعتیادها ممکن اسـت در دوره سوگ شروع شود یا فرد نخواهد با درد آن مواجه شود و پناه ببرد بـه قرص‌های مخدر و آرام بخش‌ها. پیامد چنین رفتارهایی این اسـت؛ آدمی کـه باید صبر می کرد تا دوره طبیعی سوگ سپری شود، معتاد شده اسـت!

این آدم‌ها فکر میکنند عاشق هستند ولی مجبور کردن طرف مقابل بـه چیزی کـه دلش نمیخواهد، فرسنگ‌ها با عشق فاصله دارد. واکنش دیگری کـه دراین سالها می بینیم و نوعی نابهنجاری محسوب می شود، پدیده‌هایی مثل برخورد خشونت‌آمیز بعد از شکست عاطفی یا حتی اسیدپاشی اسـت.

کسانی کـه حتی چنین چیزی از ذهن شان می‌گذرد، یقینا باید بدانند فقط عاشق خودشان هستند و هیچ عشقی بطرف مقابل ندارند. در هیچ عشقی، هیچ عاشقی حتی یک ثانیه بـه این فکر نمیکند کـه میتواند بـه معشوقش آسیب بزند؛ چـه برسد بـه این کـه با اقدامی سال‌‌ها وی را از زندگی عادی محروم کند.

تولد دوباره
فردی کـه سوگ را می‌پذیرد، دردش را تحمل میکند و بـه صورت طبیعی دوره شکست عاطفی را طی میکند، با انچه قبلا بوده خیلی تفاوت دارد، در اغلب موارد انگار موجود جدیدی متولد شده؛ انسانی با بینش و تفکر جدید و بلوغ بسیار زیادی کـه طی این چند ماه، هم از درد کشیدن کسب کرده و هم از فکر کردن درباره رفتارهای خودش و چیزهایی کـه دوست داشته در رابطه‌اش باشد و نبوده و چیزهایی کـه دوست نداشته. پس الزاماً شکست عشقی چیز بدی نیست ودر بسیاری موارد باعث بزرگ تر شدن آدم‌ها میشود. مهم این اسـت کـه چـه رفتاری بعد از شکست عشقی و دوره سوگ پس ازآن داشته باشیم.

سوگ طولانی
اگر کسی نتوانست بـه صورت طبیعی این دوره را بگذراند و دوره سوگش بیش از 6 ماه طول کشید، باید حتماً بـه روانکاو مراجعه کند چون این نوع سوگ‌های طول کشیده خیلی وقت‌ها فقط سوگ نیستند و حس‌های دیگری هم وجود دارند کـه یا باعث می شوند این سوگ طولانی شود یا ناخودآگاه فرد ناکامی‌ها و سختی‌های دیگر زندگی رابه این سوگ چسبانده اسـت. گاهی هم اشتغال‌ ذهنی طولانی مدت با یک فرد یا رابطه از دست رفته، یک واکنش دفاعی اسـت و فرد ازآن استفاده میکند تا بـه چیزهای دردناک مهم‌تر زندگی‌اش مثل شکست تحصیلی فکر نکند. چنین افرادی ناخودآگاه ذهن خودرا با این سوگ مشغول می کنند چون دردش کمتر از چیزهای دیگر مثل مسوولیت نپذیرفتن در زندگی، کار نکردن، تحصیل نکردن و زیر بار تعهدات نرفتن اسـت. آن ها ناخودآگاه ترجیح میدهند ذهن شان را مدت طولانی درگیر دختر یا پسری کنند تا بـه موضوعات مهم و اساسی بپردازند و چنین اشخاصی حتماً باید بـه روان‌دکتر مراجعه کنند تا ریشه‌های مشکلشان پیدا شود.


(1) باید شکست عشقی را تجربه کنید
باید شکست عشقی را تجربه کنید


(2) باید شکست عشقی را تجربه کنید
باید شکست عشقی را تجربه کنید


(3) کنار آمدن با شکست عشقیمشاوره شکست عشقی
کنار آمدن با شکست عشقیمشاوره شکست عشقی و ضربه عشقی - رادیو عشق


(4) چطور باید از شکست عشقی پیشگیری کرد
چطور باید از شکست عشقی پیشگیری کرد یک سوم دانشجویان شکست عشقی را تجربه میکنند - خبرآنلاین


(5) مراحل شکست عشقی مدت زمان لازم برای
مراحل شکست عشقی مدت زمان لازم برای پشت سر گذاشتن شکست عشقی


(6) قانون جذب پس از شکست عشقی چگونه میتواند
قانون جذب پس از شکست عشقی چگونه میتواند به افراد کمک کند - ویرگول


(7) شکست عشقی اولی ها بخوانند و برایشان
شکست عشقی اولی ها بخوانند و برایشان بخوانید - شاد زیستی و مهارت زندگی


(8) مشاوره شکست عشقی چگونه با جدایی و
مشاوره شکست عشقی چگونه با جدایی و تمام کردن رابطه کنار بیاییم


(9) اگر شکست عشقی خورده اید
اگر شکست عشقی خورده اید


(10) افسردگی شکست عشقی 22 روش برای درمان
افسردگی شکست عشقی 22 روش برای درمان افسردگی ناشی از شکست عشقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا