عمومیهمسرداری و ازدواجویژه

غیرتمند بودن مردان خوب است یا بد

غیرتمند بودن مردان خوب است یا بد
غیرتمند بودن مردان خوب است یا بد
غیرتمند بودن مردان خوب است یا بد
غیرتمند بودن مردان خوب است یا بد؟

از قدیم الایام همه بر این باور بودند که یک مرد خوب باید نسبت به زن و فرزندانش غیرتمند باشد. به همین دلیل غیرت یکی از مهمترین ویژگی های مردان برای ازدواج محسوب می شد. امروزه نیز بسیاری از دختران و خانواده هایشان معتقدند که زندگی با مرد بی غیرت و لاابالی نه تنها سخت بلکه غیرممکن است.

بله غیرتمند بودن یکی از ویژگی های مردان برای ازدواج محسوب می شود اما غیرتی که در حد تعادل باشد و از آن خارج نگردد. به همان میزان که زندگی با مرد بی غیرت سخت و گاه غیر ممکن است زندگی با مردی که به بهانه غیرت در همه چیز افراط کرده و همسر و فرزندانش را تحت شدیدترین فشارها قرار می دهد نیز غیر ممکن است. به همین دلایل است که توجه به وجود این ویژگی در حد تعادل در فرد مقابل قبل از ازدواج و در جریان مراسم خواستگاری لازم و ضروری می باشد.

در واقع در دین مبین اسلام تأکید بر غیرت در دایره محرمات و واجبات است و نه بیشتر. غیرتِ مرد در جایی که خدای متعال غیرت به خرج نداده است نه تنها حُسنی ندارد بلکه عین زشتی و بی ادبی است. مگر می‌شود انسان از خدای خود غیرت‌مندتر باشد؟! اگر واقعاً این رفتار مشکلی داشت یقیناً خدای غیور آن را حرام می ‌نمودند.

راههای شناخت غیرت بی جا در مردان

– توجه به نحوه سوالات و پاسخ های فرد مقابل: گاه فرد مقابل غیرت بی جای خود را در قالب سوالاتی که می پرسد یا پاسخ هایی که برای پرسش های شما دارد، نشان می دهد. مثلاً می پرسد: نحوه برخورد شما با محارم از جمله پدر یا برادرتان به چه گونه است؟،‌ من معتقد به حجاب کامل حتی در مقابل با محارم هستم؟ و …‌

– توجه به رفتارها در دوران نامزدی‌(قبل از عقد): در این دوران نیز بسیاری از رفتارها و برخوردهای فرد مقابل نشان دهنده میزان غیرت وی می باشد. مثلاً زمانی که با هم بیرون می روند مدام با نگاه های معنی دار و یا چشم غُره به خانم می فهماند که فلان کارت اشتباه است حواست را جمع کن. در حالیکه بلواقع کار اشتباهی از وی سر نزده است. یا مثلاً بر روی ارتباط خانم با محارمش حساس است. چرا با پدرت یا دایی یا عمویت روبوسی کردی؟ و …

غیرتِ مرد در جایی که خدای متعال غیرت به خرج نداده است نه تنها حُسنی ندارد بلکه عین زشتی و بی ادبی است. مگر می‌شود انسان از خدای خود غیرت‌مندتر باشد؟!

– استفاده از تحقیقات محلی: پرس و جو از دوستان و آشنایان و همسایگان فرد مقابل و کسب اطلاعات از آنها روش مناسب دیگری برای شناخت ویژگی های فرد می باشد.

– مشورت با بزرگان یا متخصصین: اگر پس از گذراندن مراحل بالا به برخی از رفتارهای فرد مقابل شک کردید حتماً در این رابطه با یکی از بزرگان یا فرد متخصصی چون مشاوران ازدواج صحبت و مشورت نمایید. حتی در صورت لزوم با فرد مقابل به مشاور مراجعه نمایید. گاه متخصصین از برخی از رفتارهای خاص و ریز افراد متوجه برخی از امور می شوند که دیگران قادر به درک آنها نیستند. به همین دلیل مشاوره با آنها در زمینه ازدواج به نوعی تضمین کننده موفقیت در زندگی آینده می باشد.

منبع:تبیان
(1) شوهر غیرتی خوب است یا بد - مستا
شوهر غیرتی خوب است یا بد - مستا


(2) غیرت منفی
غیرت منفی


(3) غیرت و مردانگی
غیرت و مردانگی


(4) نشانه های غیرت در مردان غیرت یا نوعی
نشانه های غیرت در مردان غیرت یا نوعی مشکل


(5) علت غیرتی بودن شوهر نسبت به زن مزایا
علت غیرتی بودن شوهر نسبت به زن مزایا و معایب


(6) غیرت مردان و بی غیرتی به عشق ظهور به
غیرت مردان و بی غیرتی به عشق ظهور به شرط بصیرت به امید شهادت


(7) عکس نوشته درباره غیرت - تــــــــوپ
عکس نوشته درباره غیرت - تــــــــوپ تـــــــــاپ


(8) آیا زن ناموس مرد و غیرت لازمه
آیا زن ناموس مرد و غیرت لازمه مردانگی است


(9) غیرت ضعف است - ویرگول
غیرت ضعف است - ویرگول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا