عمومیهمسرداری و ازدواجویژه

زنان و مشاغل

زنان و مشاغل
زنان و مشاغل
زنان و مشاغل
زنان و مشاغل

در سه دهه گذشته، درآمد متوسط زنان شاغل 63 درصد افزایش یافته است. در حال حاضر بیش از یک سوم زنان بیشتر از همسران خود پول در می آورند. زمانی زنان تمایل چندانی به دنبال کردن تحصیلات عالیه نداشتند، اما امروزه در کسب مدارک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس از مردان پیشی می گیرند. با توجه به این واقعیت ها، بهترین و پولسازترین مشاغل برای زنان چه شغل هایی هستند؟

این روزها زنان بیش از پیش، عهده دار مشاغل تخصصی با درآمد بالا می شوند و فاصله با مردان را کمتر می کنند. محققان آمریکایی با بررسی آمارهای مربوط به مشاغل گوناگون به نتایج جالبی دست یافته اند. بر این اساس، مشاغلی که به تحصیلات دانشگاهی نیاز دارند و عمدتا در حوزه سلامت و بهداشت، علم و تکنولوژی و کسب وکار متمرکز شده اند، مناسب ترین شغل ها برای زنان شناخته می شوند. مشاغل آکادمیک و به طور کلی تدریس، آن هم در مقاطع بالای آموزشی، بهترین شغل برای زنان است. گزارش ها حاکی از آن هستند که میزان رضایت زنان از این شغل بسیار بالا است و در عین حال، درآمد سالانه ای بین 59 هزار دلار تا 94 هزار دلار برای آنان به همراه دارد. این میزان درآمد برای زنان مناسب است و به غیر از آن، معلمی پرستیژ و احساس استقلال به زنان می دهد و محیط شغلی هیجان انگیزی برای آنان دارد. تحقیقات نشان می دهند زنان بیش از مردان به موقعیت و فضای کاری خود اهمیت می دهند.

زنان از قدیم وظیفه نگهداری از اعضای خانواده را بر عهده داشته اند. شاید به همین دلیل، مشاغلی که در آنها امنیت و آرامش وجود دارد، می توانند مناسب زنان باشند؛ مشاغلی در حوزه های انسان شناسی، اقیانوس شناسی یا مدیریت علوم طبیعی. در واقع، بررسی ها نشان می دهند زنان به امنیت در کار، بیش از حقوق و فرصت پیشرفت، اهمیت می دهند. همچنین زنان نسبت به مردان، برای نقشی که شغلشان در اجتماع دارد، اهمیت بیشتری قائل هستند. بنابراین مشاغل حوزه های بهداشت و درمان، مانند دندانپزشکی، چشم پزشکی و پزشکی که خدمات ارزنده ای به جامعه می رسانند مطلوب زنان هستند.

در مقابل، زنان کمترین رضایت را از مشاغلی مانند خدمات و تهیه غذا، فروشندگی، کارگری در خط تولید و منشی گری و دستیار اداری دارند.

از طرف دیگر، پردرآمدترین شغل برای زنان، داروسازی است. این شغل به طور متوسط در هفته 1898 دلار یا تقریبا 99 هزار دلار در سال درآمدزایی دارد. زنان بیش از نصف داروخانه ها (56 درصد) را در دست دارند و در این شغل به اندازه مردان پول در می آورند. داروسازی شغلی است که بلافاصله پس از فارغ التحصیلی می توان از آن پول درآورد و به نسبت پول و زمانی که شما برای تحصیل در این رشته صرف می کنید، بازگشت سرمایه خوبی دارد.

برای دریافت مدرک لیسانس داروسازی، باید فقط 4 سال دوره تخصصی این رشته را در دانشگاه بگذرانید، اما پزشکان و جراحان، علاوه بر 4 سال تحصیل در رشته پزشکی، 3 تا 8 سال دوره انترنی و رزیدنتی را باید بگذرانند. با این حال، پزشکی بعد از داروسازی، وکالت و مدیریت سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتری، چهارمین شغل پردرآمد برای زنان است. پزشکی در آمریکا درآمدی معادل 1527 دلار در هفته یا حدود 79 هزار دلار در سال برای زنان به همراه دارد که 21 درصد کمتر از پزشکان مرد است. دلیل این امر آن است که پزشکان مرد بیشتر در رشته های پرریسک و در عین حال پردرآمدی مانند جراحی پلاستیک و جراحی مغز و اعصاب تخصص می گیرند، در حالی که پزشکان زن، به تخصص های کم درآمدتر مانند پزشکی عمومی یا اطفال روی می آورند. به هر حال، مشاغل مربوط به حوزه های پزشکی و بهداشت، بیشترین درآمدها را برای زنان به همراه دارند.

پرستاران زن (رتبه 6 پردرآمدترین شغل) در آمریکا به طور متوسط هزار و 1432 درآمد در هفته دارند و 85 درصد پرستاران زن هستند. همچنین اکثریت روانشناسان (رتبه 10)، فیزیوتراپ ها (رتبه 12) و مدیران خدمات درمانی (رتبه 16) را زنان تشکیل می دهند. زنان در همه این مشاغل بیش از 60 هزار دلار در سال درآمد دارند. حوزه های علم، تکنولوژی و مهندسی نیز درآمدهای بالایی برای زنان دارند و اختلاف دستمزد در این مشاغل با مردان کمتر است. اما زنان کمتر علاقه ای به این مشاغل نشان می دهند. طراحان نرم افزار زن (رتبه 7) به طور متوسط هفته ای 1388 دلار درآمد دارند. اما تنها 18 درصد این مشاغل را زنان تشکیل می دهند.

مشاغل مدیریتی را بیشتر مردان در اختیار گرفته اند. مدیرعاملی پنجمین شغل پردرآمد برای زنان است. اما زنان تنها 25 درصد مشاغل مدیریتی را به خود اختصاص می دهند و 31 درصد کمتر از مدیران مرد درآمد دارند. با این حال، زنان در این حوزه در حال پیشرفت هستند. در سال 2010 زنان 44 درصد کل مدارک تحصیلی رشته مدیریت را دریافت کرده اند که افزایش 75 درصدی را از سال 2000 نشان می دهد. در ضمن، 40 درصد کل شرکت های خصوصی را زنان راه اندازی می کنند.

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد
(1) بهترین شغلها برای زنان در ایران
بهترین شغلها برای زنان در ایران


(2) زنان بیشتر به چه مشاغلی گرایش دارند
زنان بیشتر به چه مشاغلی گرایش دارند نمودار - مشرق نیوز


(3) شغل های مناسب برای زنان 7 توصیه مهم
شغل های مناسب برای زنان 7 توصیه مهم به زنان شاغل


(4) ورود زنان به مشاغل سخت موافقان و
ورود زنان به مشاغل سخت موافقان و مخالفان - اسکان نیوز


(5) مشاغل مستثنی از ممنوعیت بکارگیری زنان
مشاغل مستثنی از ممنوعیت بکارگیری زنان در مشاغل سخت و زیانآور - زنان خبر


(6) زنان در مشاغل غیررسمی
یک شاغل از هر 9 زن در سن کارفعالیت نیمی از زنان در مشاغل غیررسمی - خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان Mehr News Agency


(7) شغل های جدید زنان در کشور - جهان نیوز
شغل های جدید زنان در کشور - جهان نیوز


(8) مشاغل ممنوعه برای مشارکت زنان در ایران
مشاغل ممنوعه برای مشارکت زنان در ایران را بشناسید هم سنجی


(9) مشاغل سخت موجب ایجاد تعارض شخصیتی در
مشاغل سخت موجب ایجاد تعارض شخصیتی در میان زنان میشودخرد شدن لطافت زنانه زیر پای شغل های مردانه


(10) با پردرآمدترین مشاغل حال حاضر برای
با پردرآمدترین مشاغل حال حاضر برای زنان ایرانی آشنا شوید - دیجی رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا