آشپزیعمومیمطالب جالبویژه

خیارشور ترد خانگی طرز تهیه خیارشور خوشمزه به 3 روش مختلف

خیارشور

خیار شور ترد خانگی

روش های مختلف خیارشور درست کردن را در این مطلب بخوانید تا خیارشور خوشمزه و پرنمک را درست کنید.

طرز تهیه خیارشور

در این مطلب 3 روش برای تهیه خیارشور را به شما آموزش می دهیم که با توجه به شرایطتان میتوانید یکی از این روش ها را به کار ببرید.

روش اول: طرز تهیه خیار شور یک روزه

اگر می خواهید خیار شور را سریع مصرف کنید این روش را پیشنهاد میکنیم:

مواد لازم

 • خیار تازه: 2 کیلو
 • ترخون: 4 الی 5 ساقه
 • سیر : 5 حبه
 • آب جوشیده خنک: به مقدار لازم
 • نمک و فلفل : به مقدار لازم
 • سرکه : نصف لیوان

طرز تهیه خیارشور یک روزه

خیار را کاملا شسته و داخل شیشه های بزرگ می ریزیم.

سپس چند ساقه ترخون و 3 حبه سیر را در شیشه می ریزیم و بعد آب جوشیده خنک را با نمک و فلفل مخلوط کرده و به میزان دلخواه و نصف لیوان سرکه، بر روی خیارهای داخل شیشه می ریزیم.

آنگاه درب شیشه را محکم می بندیم.

سپس یک قابلمه برداشته و شیشه را در وسط آن قرار می دهیم و تا کمر قابمله را پر از آب می کنیم،و قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید.

توجه کنید پس از به جوش آمدن آب،به مدت 15 دقیقه روی حرارت باشد و بجوشد.
سپس شیشه را از قابلمه خارج کرده و می گذاریم تا خنک شود.
وقتی کاملا سرد شد آن را به مدت 24 ساعت درون یخچال می گذاریم تا قابل مصرف شود.

توجه:

این خیارشور شبیه همان خیارشور های شرکتی و با همان طعم و مزه می شود و مهم تر از همه اینکه بدون مواد نگهدارنده و خیلی تازه می باشد.

خیارشور

روش دوم: طرز تهیه خیار شور معمولی با نمک و سرکه

در این روش ممکن است خیار شورها بعد از چند هفته نرم شوند پس اگر تا چند هفته خیار شور را مصرف میکنید از این روش استفاده کنید:

مواد لازم:

 • خیار قلمی: 2 کیلو
 • نمک: 1 لیوان
 • برگ کرفس: 200 گرم
 • فلفل سبز تند: 5 عدد
 • ترخون: 300 گرم
 • شوید: 200گرم
 • سیر: 1 بوته
 • تخم گشنیز: 1 قاشق چایخوری
 • آب و سرکه: مقدار لازم

طرز تهیه خیارشور معمولی :

خیارها و سبزی ها را با آب سرد بشوئید و خوب خشک کنید تا کپک نزنند.

در ظرفی آب ، سرکه و نمک را به جوش اورید ( مقدار سرکه نصف آب است ) سپس از روی حرارت برداشته و بگذارید خنک شود.

درون شیشه ای تمیز مخلوطی از برگ کرفس خرد شده ، شوید ، فلفل سبز ، سیر ، تخم گشنیز و ترخون بهمراه خیارها بریزید سپس محلول اب و سرکه را روی مواد بریزید تا کاملا سطح خیارها با ان پوشیده شود سپس در شیشه را محکم ببندید و در دمای محیط به مدت 1 هفته قرار دهید ، پس از این مدت خیارشورهای اماده شده را درون یخچال بگذارید.

نکات مهم :

 • برای اینکه رنگ خیارشور تغییر نکند و سبز بماند در این یک هفته ان را در محیطی که سایه دارد قرار دهید و برعکس برای روشن شدن رنگ خیارشور ان را در نزدیکی پنجره یا محیطی که نور خورشید میتابد قرار دهید.
 • دمای آب و سرکه ای که روی خیار شور میریزید بسیار مهم است ، این آب باید گرم باشد یعنی وقتی انگشت خود را درون اب نمک میزنید گرمای ان را احساس کنید
 • مقدار نمک بستگی به خودتان دارد اما به طور معمول برای هر 15 لیوان آب 1 لیوان نمک مناسب میباشد ، برای ترد شدن خیار شور میتوانید از تکه کوچکی زاج سفید درون خیار شور استفاده کنید.

خیارشور

روش سوم: طرز تهیه خیار شور بدون سرکه با سنگ نمک و زاج ترشی

اگر میخواهید خیار شور را برای مدت زیادی نگه دارید این روش بهترین گزینه است:

مواد لازم:

 • خیار ریز قلمی : 2 کیلو
 • برگ کرفس: 200 گرم
 • شوید : 200 گرم
 • ترخون: یک کیلو
 • سنگ نمک: به میزان لازم
 • سیر: 4 حبه بزرگ
 • فلفل سبز تند: 4 عدد
 • زاج سفید: یک تکه کوچک (به بزرگی نخود )

طرز تهیه:

سبزی ها و خیار ها رو شسته و بگذارید خوب خشک شوند ( دقت کنید که اگر خوب خشک نشوند خیار شور شما کپک خواهد زد)
آب و نمک را بگذارید تا بجوشد ( تقریبا به ازای هر 15 لیوان آب یک لیوان سنگ نمک خرد شده به کار میرود ) در انتها زاج سفید را هم اضافه کنید و وقتی حل شد از روی گاز بردارید.
خیار و سبزیها را لایه لایه داخل ظرف ترشی ریخته و سیر و فلفل را هم لابه لای آنها قرار دهید

آب و نمک را روی مواد بریزید تا جائی که ظرف پر شود.

بعد درب آن را محکم بسته و بگذارید تا آماده شود.

نکات مهم :

 • مدت زمان آماده شدن خیار شور بستگی به دمای هوا دارد، هرچه هوا گرمتر باشد زمان هم کمتر خواهد شد.
 • دمای آب و سرکه ای که روی خیار شور میریزید بسیار مهم است ، این آب باید گرم باشد یعنی وقتی انگشت خود را درون اب نمک میزنید گرمای ان را احساس کنید
 • میتوانید لابلای مواد ، گوجه های رسیده سفت هم اضافه کنید تا همزمان شوری گوجه فرنگی خوشمزه هم داشته باشید

نوش جان …

توصیه‌های لازم برای تهیه خیارشور

از خیارهای ریز استفاده شود، چرا که خیارهای درشت دیرهضم بوده و به دلیل قند بالا نسبت به خیارهای ریز به زمان بیشتری برای تخمیر نیاز دارند.
هر چه غلظت نمک در ابتدا کمتر باشد، انواع بیشتری از باکتری‌های طبیعی خیار برای تخمیر فعال می‌شوند، در نتیجه باعث تولید اسید بیشتر و شور لذیذتر می‌شوند، اما باید دقت شود نمک از حد معینی کمتر نشود، چرا که موجبات فساد محصول فراهم می‌شود.
در صورتی که درصد نمک به کار رفته در شور زیاد باشد، آب داخل سلول‌های خیار به بیرون کشیده شده و در نهایت محصول چروکیده و توخالی می‌‌شود. گاهی نیز به دلیل جمع شدن گاز درون محفظه توخالی، خیارشور باد کرده و شناور می‌شود.
در صورتی که درصد نمک پایین باشد، محصول لیز، نرم و لزج شده و آب فراوانی را در خود جمع می‌کند. قابل ذکر است گل خیار بشدت به انواع کپک‌ها آلوده است. اگر بخوبی از خیار جدا نشود، می‌تواند عامل دیگری برای نرم و لزج شدن خیار باشد.

موارد احتیاط در مصرف خیارشور

این نکته را نباید فراموش کرد که‌این چاشنی لذیذ می‌تواند در افراد مستعد موجب افزایش فشار خون و همچنین تشدید بیماری‌های گوارشی شود. همچنین توصیه می‌شود هنگام مصرف انواع شورها ابتدا آنها را با کمی آب بشویید تا از مقدار نمکشان کاسته شود.

شرایط نگهداری خیارشور

میکروارگانیسم‌ها تحت هر شرایطی می‌توانند در انواع شورها رشد کرده و منجر به مسمومیت‌های جزئی در مصرف‌کننده شوند، لذا بهتر است‌این نوع محصولات را در جای تاریک، خنک و یا در سرمای یخچال نگهداری کنید. همچنین توصیه می‌شود از خرید شورهایی که به شکل فله‌ای عرضه می‌شوند و یا شورهایی که آب نمک آنها در شیشه تیره گشته و ذرات کپک روی آنها شناور است خودداری کرده و همواره از محصولات معتبری که دارای بسته‌بندی‌های بهداشتی، تاریخ مصرف و مجوز بهداشت و علامت استاندارد هستند، استفاده کنید.

جمله خواص مهم خیارشور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خواص خیارشور

داشتن فیبر

خیاز فیبر زیادی دارد که برای دستگاه گوارش ضروری و همس هستند. طی تحقیقات انجام شده مصرف فیبر می تواند میزان ریسک بیماری های قلبی و ابتلا به دیابت را کاهش دهد. ویتامین هایی مانند سی و کا هم در خیار موجود هستند که به همراه پتاسیم موجود در آن منبع خوبی از آهن هستند.

داشتن کالری پایین

خیارشور و به طور کل ترشیجات به دلیل کالری کمی که دارند باعث چاقی نمی شوند. می توانید خیارشور را به دلیل طعمی که دارد در انواع سالاد و ساندویچ استفاده کنید و حتی جایگزین سس کنید. کالری سس ها بالاست و خیارشور جایگزین خوبی برای سس است.

آنتی اکسیدانی قوی

خیارشور آنتی اکسیدان زیادی دارد. آنتی اکسیدان های خیارشور از آسب احتمالی به سلول های جلوگیری می کند. سرطان ها و بیماری های قلبی از جمله آسیب هایی هستند که با خیارشور می توانید از آنها پشگیری کنید.

منبع هفت گنج و زندگی آنلاین


(1) طرز تهیه خیارشور خانگی ترد و خوشمزه ستاره
در ادامه قصد داریم طرز تهیه خیارشور خانگی ترد و خوشمزهای را به شما آموزش دهیم که به سادهترین و سالمترین روش ممکن تهیه میشود و نه تنها شل نخواهد شد بلکه بسیار ترد و خوش عطر نیز هست.


(2) طرز تهیه خیارشور خوشمزه به 3 روش مختلف
طرز تهیه خیارشور. در این مطلب 3 روش برای تهیه خیارشور را به شما آموزش می دهیم که با توجه به شرایطتان میتوانید یکی از این روش ها را به کار ببرید. روش اول طرز تهیه خیار شور یک روزه


(3) طرز تهیه خیار شور خانگی به 3 روش نکات مهم
1682015 طرز تهیه ی قارچ سوخاری به 3 روش مختلف نکات مهم طرز تهیه نان شیرین بسیار خوشمزه خانگی نکات مهم علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن


(4) فرارو طرز تهیه خیارشور خانگی ترد و خوشمزه نکات کلیدی و
خیار شور یکی از خوشمزهترین دورچینهای غذا است مخصوصا در کنار انواع ساندویچ و کباب بسیار دلچسب است. خیار شور به دو روش سنتی و صنعتی تهیه میشود که مطمئنا روش سنتی آن بسیار خوشمزهتر است.


(5) طرز تهیه خیارشور خوشمزه درجه یک
طرز تهیه خیارشور فوریطرز تهیه خیارشور ترد و خوشمزهطرز تهیه خیارشور خانگیطرز تهیه خیارشورطرز تهیه خیار شور صنعتیطرز تهیه خیار شور سرکه ایطرز تهیه خیارشور با سرکهطرز تهیه خیارشور خوشمزهطرز تهیه خیارشور در منزلطرز


(6) خیارشور خانگی طرز تهیه به چند روش مختلف چند و چون
برای تهیه خیارشور چند فرمول مختلف را پیش رو خواهید داشت که هر یک به نوعی در آماده سازی خیارشور خانگی و خوشمزه کارآمد خواهند بود.


(7) طرز تهیه خیارشور طرز تهیه خیار شور روش دوم
خیارشور یک خوراکی از نوع شور است. برای تهیه خیار شور خیار قلمی را در یک بازه زمانی مشخص در آب شور و سرکه یا محلول های مشابه قرار می دهند. با ما همراه باشید تا طرز تهیه این خیارشور خوشمزه را به شما آموزش دهیم.


(8) طرز تهیه خیار شور خانگی به 3 روش نکات مهم دلگرم
392019 طرز تهیه لواشک گوجه سبز به دو روش آسان در منزل . آموزش انواع شربت خانگی خوشمزه و خوش رنگ برای مجالس و مهمانی ها . معرفی سبزی معطر برای تهیه خیارشور فیلم طرز تهیه خیارشور فوری .


(9) طرز تهیه خیارشور
طرز تهیه خیارشور برای طرز تهیه خیارشور ابتدا خیارهای بومی را بشویید و داخل پارچه قرار بدهید و آن را کاملا خشک کنید سپس سبزی های را پاک کرده و بشویید لازم نیست سبزی ها را خرد کنید اما بهتر است آن ها را 2 تکه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا