اختصاصیعمومیمطالب جالبویژه

عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی

عکس های ثریا بختیاری دومین همسر شاه و بیوگرافی ثریا بختیاری

این بیوگرافی از سایت ویکی پدیای فارسی برگرفته شده است.

ثریا اسفندیاری بختیاری (زاده 1 تیر 1311 در اصفهان – درگذشته 4 آبان 1380 در پاریس بر اثر سکته مغزی) دومین همسر محمدرضا پهلوی و ملکه ایران بود.

ثریا بختیاری

تولد و دوران نوجوانی

ثریا دختر خلیل اسفندیاری و اوا کارل در اول تیرماه 1311 در یک خانواده سرشناس بختیاری در شهر اصفهان متولد شد. او یک برادر و خواهر کوچکتر به نامهای بیژن و لعـیا داشت. ثریا تا هشت ماهگی در ایرانبود و پس از آن خانواده‌اش او را با خود بهبرلین بردند.

وی کودکی را در برلین گذراند و در پاییز1316 به اتفاق خانواده‌اش به ایران بازگشـت. در اصفهان وارد مدرسهآلمانی‌های مقیم اصفهان شد و زبان فارسی را نزد معلم خصوصی فرا گرفت. تا 1320 در آن مدرسه به تحصیل پرداخت. ولی پس از اشغال ایران در جریان جنگ جهانی دوم مدارس آلمانها تعطیل شـد. او در1323 وارد مدرسه مُبلغ (میسیونر)های انگلیسی شد و تا پانزده سالگی در این مدرسه به تحصیلاتش ادامه داد تا اینکه در 1326 به همراه خانواده‌اش به سوئیس رفت. در آنجا زبان فرانسه آموخت و انگلیسی را نیز بعدها در مؤسسه‌ای در لندنتکمیل کرد.

ازدواج با محمدرضا پهلوی

انتخاب ثریا برای همسری محمدرضا به وسیله خواهر بزرگ‌تر شاه شمس انجام گرفت. شمس در یک مجلس مهمانی در سفارت ایراندر لندن که ثریا هم دعوت شده بود، در همان نظر اول او را پسندید و مسئله را با خلیل خان اسفندیاری در میان گذارد و ثریا با آمادگی قبلی برای روبرو شدن با شاه به تهران آمد. ثریا در خاطرات خود می‌نویسد که بزرگ‌ترین آرزوی او پیش از اینکه ملکه ایران بشود، هنرپیشگی سینما بوده و پیش از اینکه برای اولین دیدار با شاه به کاخ سلطنتی برود با پدرش شرط کرده بود که اگر شاه او را نپسندید یا او از شاه خوشش نیامد، او را به هالیوود بفرستد.

ثریا بختیاری

ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی

ولی شاه هم مثل خواهرش در اولین نظر او را پسندید و ثریا هم تمایل به این ازدواج پیدا کرد و مراسم نامزدی آنها روز 6 دی 1329 در نظر گرفته شد. امیدواری آنها این بود که مراسم ازدواج به زودی برگزار شود، ولی ثریا ناگهان دچار بیماری حصبه شد و روز به روز هم بیماریش شدت یافت و همه را دچار نگرانی کرد. ناگزیر مراسم ازدواج به تعویق افتاد. پس از طی دوران نقاهت، تشریفات عقد و ازدواج در نهایت سادگی در 23 بهمن برگزار شد.

محمدرضا هفت سال پس از آن‌که فوزیه وی را ترک کرد، با ثریا اسفندیاری بختیاری ازدواج کرد. ثریا زنی بود که محمدرضا واقعا عاشقش بود. با وجود آنکه شمس، ثریا را برای همسری شاه معرفی کرده بود، ولی ثریا نه به او، نه به مادر شاه و نه حتی به شهناز(دختر شاه از ازدواج قبلی) علاقه‌ای نداشت. به گفته غلامرضا افخمی، برخلاف شایعات بی‌اساس، رابطه ثریا با اشرف خوب بود. چرا که اشرف شاه را دوست داشت و می‌دانست که شاه عاشق ثریا است. به گفته اشرف:«شاه عاشق ثریا بود و اگر ثریا می‌توانست برای او جانشینی بیاورد، آنان هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شدند».

بعد از چند سال موضوع بچه‌دار شـدن آنها بسیار جدی در دربار مطرح شد و ملکه مادر مرتباً این مطلب را با پسرش در میان می‌گذاشت. شاه در مهر 1333 با پرنسس ثریا به آمریکا رفت و در آنجا آزمایش‌های دقیق پزشکی انجام پذیرفت و در مورد او هیچ چیز غیرطبیعی دیده نشد و سرپرست هیات پزشکی اعلام کردند شما هر دو در کمال سلامت هستید و فقط باید صبر کنید. چند سال بعد نیز روزولتیک پزشک متخصص آمریکایی برای انجام آزمایش‌های لازم از ثریا، به تهران فرستاد. پزشک مذکور نیز هیچ دلیلی برای حامله نشدن وی نیافت.

ثریا بختیاری و مادرش

جداشدن محمدرضا از ثریا

محمدرضا از ثریا خواست تا به سن مورتیز برود و روز 24 بهمن 1336 با تشریفات رسمی تهران را ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران باز نگشت. در روز 24 اسفند 1336 از وی جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید.

محمدرضا نیز متنی به این عنوان تهیه کرد و با ابراز کمال تأسف و تألم و با تذکر اینکه ثریا پهلوی در تمام مدت همسری محمدرضا پهلویاز هیچ گونه خدمت و عطوفت و خیرخواهی نسبت به ملت ایران خودداری نفرموده و از هر حیث شایستگی مقام شامخ خود را داشته‌اند و در این مورد نیز با کمال علاقه و محبتی که فی‌مابین وجود دارد، آمادگی خود را برای قبول هر نوع تصمیمی که از طرف ذات شاهانه اتخاذ شود اعلام فرمودند. با اظهار نظر هیأت مشورتی، موافقت و با صرف نظر از احساسات شخصی خود در برابر مصالح عالیه مهمی تصمیم خویش را به جدایی اتخاذ فرمودند. ثریا بعد از جدایی از شاه ایران مدتی به ایتالیا رفت. ثریا به دلیل اینکه به سینما و بازیگری عشق می‌ورزید سعی می‌کرد طعم تلخ طلاق را با گذراندن اوقات در مجالس بازیگران و کارگردانان معروف ایتالیایی که از قبل زمانی که ثریا ملکه ایران بودند وی را می‌شناختند سپری می‌کرد. در بین اینها کارگردانی ایتالیایی به نام فرانکو که پیش از این به ثریا پیشنهاد بازی در فیلمی را داده بود ولی ثریا به دلیل اینکه ممکن بود محمدرضا اجازه ندهد پیشنهاد وی را رد کرده بود اما این بار پیشنهاد فرانکو را می‌پذیرد و در فیلمی بنام سه چهره یک زن ایفای نقش می‌کند. بعدها با رفت و آمدهای با فرانکو این دو با هم ازدواج می‌کنند. و ثریا در ایتالیا همراه با همسر دومش زندگی جدید را آغاز می‌کند. اما چند وقت بعد فرانکو برای انجام یک کاری عازم سفر به کشوری دیگر می‌شود و ثریا هم تصمیم می‌گیرد به آلمان برود و به مادر و پدرش سری بزند. ولی چند ساعت بعد یکی از اقوام فرانکو به ثریا تماس می‌گیرد و خبر می‌دهد که هواپیمایی که فرانکو در آن بوده سقوط کرده و فرانکو فوت کرده. فرانکو همسر دوم ثریا در سن 39 سالگی از دنیا رفت و در جزیره سیلسیل در ایتالیا به خاک سپرده شد.

دومین زن محمدرضا پهلوی

مرگ

ثریا اسفندیاری در 4 آبان 1380 در سن 69 سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریسدرگذشت. مراسم تشیع جنازه وی در کلیسایی آمریکایی در پاریس برگزار شد. در این مراسم اشرف پهلوی و غلامرضا پهلوی نیز حضور داشتند. ثریا را در قبرستانی درمونیخ آلمان دفن کردند.

برادر کوچک‌ترش بیژن (1380 – 1316) نیز یک هفته پس از فوت ثریا درگذشت. وی گفته بود: «بعد از او، من هم صحبتی ندارم.»

عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی
عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی
عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی
عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی
عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی

(1) عکس های ثریا اسفندیاری همسر دوم vaharan.com
عکس های ثریا اسفندیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی که تا به حال ندیده اید - وهاران


(2) ثریا زن دوم شاه چرا مجبور به جدایی شد saednews.com
ثریا زن دوم شاه چرا مجبور به جدایی شد ساعدنیوز


(3) بالاترین عکس زیبایی از ثریا اسفندیاری balatarin.com
بالاترین عکس زیبایی از ثریا اسفندیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی


(4) جدایی محمدرضا از ثریا روزهای تلخ شاه tarikhirani.ir
جدایی محمدرضا از ثریا روزهای تلخ شاه در کاخ تنهایی


(5) بیوگرافی ثریا اسفندیاری همسر دوم محمدرضا شاه تصاویر
ثریا اسفندیاری از دی 1329 تا آخر اسفند 1336 همسر محمدرضا پهلوی بود. عکس های ثریا اسفندیاری همسر دوم محمدرضا شاه. ازدواج با محمدرضا پهلوی او یک برادر و خواهر کوچکتر به نامهای بیژن و لعیا داشت.


(6) عکسهای دیده نشده از ثریا همسر دوم bartarinha.ir
عکسهای دیده نشده از ثریا همسر دوم محمدرضاشاه


(7) عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی زندگینامه عکس
عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی زندگینامه. عکس های ثریا بختیاری دومین همسر شاه و بیوگرافی ثریا بختیاری این بیوگرافی از سایت ویکی پدیای فارسی برگرفته شده است.


(8) عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی زندگینامه
این بیوگرافی از سایت ویکی پدیای فارسی برگرفته شده است. ثریا اسفندیاری بختیاری زاده 1 تیر 1311 در اصفهان - درگذشته 4 آبان 1380 در پاریس بر اثر سکته مغزی دومین همسر محمدرضا پهلوی و ملکه ایران بود.. تولد و دوران نوجوانی


(9) بیوگرافی ثریا اسفندیاریcoca.ir
بیوگرافی ثریا اسفندیاری


(10) بیوگرافی و عکس های کامل از ثریا همسر دوم محمد رضا شاه
بیوگرافی و عکس های کامل از ثریا همسر دوم محمد رضا ازدواج با محمدرضا پهلوی. انتخاب ثریا برای همسری محمدرضا شاه به وسیله خواهر بزرگتر شاه شمس انجام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =

دکمه بازگشت به بالا