مروری بر مسابقات قهرمانی موتوجی‌پی 2015

مروری بر مسابقات قهرمانی موتوجی‌پی 2015

همان‌طور که حتماً خیلی از شما دوستداران و علاقه‌مندان مسابقات موتورسیکلت‌سواری در جریان هستید، یکی از مهیج‌ترین و حساس‌ترین سری مسابقات این رشته، MotoGP است که این روزها در مراحل میانی خود به سر می‌برد.

Valentino Rossi

MotoGp 2015: Valentino Rossi

امسال هم همانند دوره‌های قبل، این مسابقات در شهرها و کشورهای مختلف برگزار می‌گردد تا مردم بیشتری در جهان شانس تماشای این مسابقات را از نزدیک داشته باشند. تا کنون ده مرحله از مراحل هجده‌گانه آن نیز به‌پایان رسیده است. این دوره از مسابقات در سیزده کشور مختلف برگزار می‌شود که در ادامه نگاهی خلاصه‌وار خواهیم داشت به کشورها و شهرهای میزبان در کنار نام برندگان مراحل قبل:

 1. قطر : افتتاحیه مسابقات-10 فروردین 94- در همین نزدیکی کشور خودمان و در پیست لوسائیل شهر دوحه قطر انجام شد که در یک رقابت بسیار زیبا و دیدنی، والنتینو روسی از تیم یاماها که مسابقه را از خط هشتم آغاز کرده بود با پشت سر گذاشتن رقبای مطرح خود، توانست جایگاه نخست را از آن خود کرده و رقابت‌های سال ۲۰۱۵ را با قهرمانی آغاز کند.
 2. Valentino Rossi

  Valentino Rossi

 3. آمریکا : مرحله دوم در تاریخ 23 فروردین 94 در پیست اوستین ایالت تگزاس آمریکا برگزار گردید و مارک مارکز از تیم هوندا که مسابقه را از خط اول آغاز کرده بود ، با پشت سر گذاشتن تمام رقبا توانست جایگاه نخست را از آن خود کند.
 4. Marc Marquez

  Marc Marquez

 5. آرژانتین : در تاریخ 30 فروردین نیز شاهد برگزاری مرحله سوم این مسابقات در پیست اوتودرومو ریو هوندو شهر سانتیاگو دل استرو آرژانتین بودیم. که در این رقابت باز هم والنتینو روسی از تیم یاماها توانست جایگاه نخست را از آن خود کند.
 6. Valentino Rossi

  Valentino Rossi

 7. اسپانیا : مرحله چهارم در روز 13 اردیبهشت‌ماه و در پیست خه‌رس واقع در شهر جرز د لا فرونترا کشور اسپانیا برگزار گردید. که در یک رقابت جذاب خورخه لورنزو از تیم یاماها توانست اولین قهرمانی خود و سومین قهرمانی یاماها را رقم بزند.
 8. jorge lorenzo

  jorge lorenzo

 9. فرانسه : روز 27 اردیبهشت و بعد از انجام مرحله چهارم در اسپانیا، مرحله پنجم نیز در قاره سبز و این بار در پیست بوگاتی شهر لومان کشور فرانسه برگزار گردید که در یک مسابقه نزدیک و زیبا خورخه لورنزو از تیم یاماها با پشت سر گذاشتن سایر رقبا توانست زودتر از آنها به خط پایان بگذرد و والنتینو روسی از تیم یاماها هم در مکان دوم ایستاد.
 10. Jorge Lorenzo

  Jorge Lorenzo

 11. ایتالیا : 10 خردادماه، وقتی که در کشورما تب امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها داغ بود، علاقه‌مندان به MotoGP در پیست موگلو کشور ایتالیا جمع شدند تا شاهد مرحله ششم این رقابت‌ها در سال 2015 باشند. رقابتی که در پایان آن خورخه لورنزو توانست سومین پیروزی پیاپی خود را جشن بگیرد.
 12. اسپانیا : موتورسواران در روز 24 خرداد مجدداً در اسپانیا، و این بار در پیست مونت ملو شهر بارسلونا با هم به رقابت پرداختند که در پایان این رقابت زیبا و دیدنی بازهم خورخه لورنزو با ثبت زمان 42:53:208 زودتر از سایر رقبا از خط پایان گذشت. والنتینو روسی و دنی پدروسا در رتبه‌های بعدی ایستادند.
 13. هلند : روز 7 تیر، پیست آسن شهر آسن در کشور هلند، میعادگاه موتورسواران برای نبرد هشتم بود؛ جایی که والنتینو روسی با زمان 40:54:037 قهرمانی را از آن خود کرد و مارک مارکز و خورخه لورنزو در رتبه‌های بعدی ایستادند.
 14. Valentino Rossi

  Valentino Rossi

 15. آلمان : مرحله نهم در روز 22 تیر ماه و در پیست ساخسنرینگ شهر هولشتاین ارنستال کشور آلمان برگزار گردید. در این رقابت دیدنی مارک مارکز از تیم هوندا در رتبه نخست و دنی پدروسا و والنتینو روسی هم در مکان‌های دوم و سوم ایستادند.
 16. Marc Marquez

  Marc Marquez

 17. آمریکا : اما در آخریم مرحله که از رقابت‌های امسال برگزار شده است، روز 18 مرداد، شرکت‌کنندگان به آمریکا بازگشتند تا مرحله دهم را در پیست ردبول شهر ایندیاناپلیس برگزار کنند که در این رقابت مارک مارکز از تیم هوندا با زمان 41:55:371 توانست زودتر از سایر رقبا از خط پایان بگذرد.

با توجه به مراحلی که مرور کردیم، نفرات برتر به ترتیب زیر در جدول رده‌بندی مسابقات قرار گرفته‌اند:
(در امتیاز دهی تمام رتبه‌های به‌دست آمده مورد توجه قرار می‌گیرند؛ اعم از قهرمانی، نایب‌قهرمانی، سومی و…)

 1. والنتینو روسی از تیم یاماها با 195 امتیاز و سه قهرمانی در صدر قرار دارد.
 2. خورخه لورنزو از تیم یاماها با 186 امتیاز و چهار قهرمانی، با اختلاف 9 امتیاز در تعقیب والنتینو روسی است.
 3. مارک مارکز از تیم هوندا هم با 139 امتیاز و سه قهرمانی در جایگاه سوم قرار دارد.
 4. آندرا لنون از تیم دوکاتی با 129 امتیاز.
 5. بردلی اسمیت از تیم یاماها با 97 امتیاز.
Bradley Smith

Bradley Smith

Bradley Smith

Bradley Smith

Andrea Iannone

Andrea Iannone

مرحله یازدهم در پیست ماساریک شهر برنو جمهوری چک برگزار خواهد شد.
نویسنده: بیژن دولت سرایی

برگرفته از : مروری بر مسابقات قهرمانی موتوجی‌پی 2015