شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران

شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران

امسال (سال 2015 میلادی) مصادف است با پنجاه و چهارمین سالگرد پرواز اولین هلیکوپتر شینوک (Chinoock)، هلیکوپتری که با گذشت بیش از نیم قرن همچنان هم در آسمان یکه‌تازی می‌کند. به همین مناسبت ما هم به سراغ این هلیکوپتر غول‌پیکر و خارق‌العاده رفتیم تا ماجرای آن را از بدو تولد برای شما بازگو کنیم البته داستان کامل شینوک در یک کتاب چند جلدی هم نمی‌گنجد و ما هم از خیلی از جزئیات می‌گذریم تا خلاصه و اصل مطلب را برای شما بگوییم.

Boeing CH-47 Chinook

Boeing CH-47 Chinook

ماجرا از کجا شروع شد؟
در سال 1943 فِرانک پیازِکی (Frank Piasecki) از پیشاهنگان صنعت هلیکوپتر آمریکا، اقدام به تأسیس یک شرکت هواپیمایی نمود. شرکتی که در سال 1946 رسماً شرکت هواپیماسازی پیازِکی (Vertol Aircraft Corporation) نام‌گذاری گردید و ده سال بعدازآن هم (در سال 1956) نام شرکت به هواپیماسازی وِرتُول تغییر داده شد اما سرانجام در سال 1960 شرکت بوئینگ این شرکت را خرید و نام آن را به بوئینگ وِرتُول (Boeing Vertol) تغییر داد.

Boeing CH-47 Chinook

Boeing CH-47 Chinook

اما در حقیقت آغاز داستان شینوک مربوط به سال‌های میانی دهه شصت قرن بیستم میلادی برمی‌گردد. در سال 1955 بود که نیروی زمین ایالات‌متحده آمریکا تصمیمی مبنی بر استفاده از هلیکوپتر بجای هواپیماهای پرواز و فرود کوتاه (Stol) که قدرت مانور کمتری نسبت به بالگرد داشتند، گرفت. فرماندهان ارتش ایلات متحده بر این عقیده بودند که می‌توانند به‌وسیله بالگرد و توسط یگان‌های هوانیروز این کشور، به خوبی از پس پشتیبانی از واحدهای ارتشی بر آیند. در همین راستا و بعد از بررسی‌هایی که کارشناسان خبره نظامی انجام دادند، تنها یک سال بعد از احساس نیاز اولیه و در سال 1936 نیروی زمینی آمریکا تمام نیازها و خواسته‌های خود از یک هلیکوپتر تمام عیار و کامل را تعیین کرد. درست در همین زمان شرکت هواپیماسازی پیازِکی مطالعه و تحقیقات وسیعی را در مورد طراحی نوعی از هلیکوپتر که قابلیت و توانایی پاسخگویی به نیازهای ترابری و نظامی را داشته باشد آغاز کرده بود. فرانک پیازِکی (بنیان‌گذار این شرکت) که همواره به طرح ملخ‌های پشت سر هم علاقه خاصی نشان می‌داد و همیشه دوست داشت تا هلیکوپترهایی با این ویژگی را طراحی و تولید نماید، در مِی 1957 طرح مدل اولیه خود را بر مبنای به‌کارگیری از موتور توربینی و استفاده از ملخ و سیستم انتقال نیروی هلیکوپتر H-21 آماده نمود و آن را با نام Model 107 ارائه کرد.

Frank-Piasecki-
تقریباً یک سال بعد و در تاریخ در 22 آوریل 1958 (دوم اردیبهشت 1337) طرح‌های اولیه شکل و رنگ واقعیت به خود گرفتند و فرانک پیازِکی شاهد پرواز اولین نمونه تولیدی مدل 107 بود؛ پروازی که هیچ‌گاه از صفحات تاریخ صنعت هوایی محو نخواهد شد، چراکه در حقیقت نوید یک انقلاب بزرگ در زمینه تولید هلیکوپترهای ترابری را می‌داد، انقلابی که تنها به فاصله چند سال بعد از این پرواز، چشم‌ها را به خود خیره کرد و منافع استراتژیک زیادی را برای ایالات‌متحده به ارمغان آورد.

ZA684-Royal-Air-Force-Boeing-CH-47-Chinook_PlanespottersNet_306454
تا زمان اولین پرواز مدل 107 که حالا دیگر کمپانی سازنده نام آن را به Vertol 107 تغییر داده بود تا این هلیکوپتر اسم کمپانی را به دوش بکشد، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا جزئیات بیشتری از مشخصات مورد نظر خود را برای یک هلیکوپتر ایده آل در کلاس ترابری- تهاجمی متوسط (Medium Assault Transport) منتشر کرده بود و از شرکت‌های مختلف دعوت به عمل آورد تا طرح‌های پیشنهادی خود را هرچه زودتر و به‌صورت کامل به ارتش این کشور ارائه نمایند. با این دعوت و طرح‌هایی که بعدازآن از سوی کمپانی‌های مختلف ارائه گردید، در سال 1958 دو نیروی زمینی و دریایی ایالت متحده آمریکا به این جمع‌بندی رسیدند که نیازهای هردوی آنها قابل پاسخگویی در قالب یک طرح مشترک با مشخصات زیر است:

 • وزن ناخالص 14240 کیلوگرم
 • استفاده از سه دستگاه موتور توربوشفت T-55

نیروی زمینی ایلات متحده آمریکا در ژوئن 1958 (تیر 1337) ساخت پیش نمونه‌هایی از مدل 107 را با عنوان «YHC-1 A» به‌عنوان هلیکوپتر ترابری سبک احتمالی سفارش داد تا ضمن تست شدن این نمونه‌ها توسط خلبانان و کارشناسان ارتش، تجربه کار با موتورهای توربینی نیز کسب گردد.

سرانجام در سپتامبر 1958 (شهریور 1337) طرح پیشنهادی شرکت وِرتُول، از سوی کارشناسان ارتش آمریکا به‌عنوان بهترین و مناسب‌ترین طرح پیشنهادی انتخاب شد اما ازآنجایی‌که هزینه تمام شده برای اجرای این طرح خیلی به‌صرفه نبود، موجب گردید تا به منظوره کاستن از هزینه‌ها، تغییراتی در طرح پیشنهادی به وجود بیاید و بر استفاده از دو موتور در ضمن رعایت مقدورات عملیاتی تأکید گردید. با تغییراتی که به وجود آمد مدل 107، نام جدید هلیکوپتر وِرتُول 114 را به خود گرفت و در ژوئن 1959 (خرداد 1338) نیروی زمینی ایالات‌متحده قراردادی را برای ساخت پنج فروند نمونه آزمایشی از این هلیکوپتر را با کمپانی وِرتُول به امضا رساند. وقتی‌که مدل 114 سفارش داده شد، «YHC-1 B» نام‌گذاری گردید.

Boeing CH-47 Chinook
احتمالاً این تصور برای شما پیش بیاید که هردوی این هلیکوپترها نمونه‌هایی از یک طرح واحد هستند. ولی این تصور بسیار دور از واقعیت خواهد بود، چراکه در واقع این دو نمونه به‌جز طرح ملخ‌های پشت سر هم، شباهت سازه‌ای اندکی با یکدیگر داشتند و زمانی که وزارت دفاع ایلات متحده در ژوئن 1962 برنامه شماره‌گذاری مشترک را آغاز کرد، هلیکوپتر بزرگ‌تر، H-47 نام‌گذاری شد و این در حالی بود که نمونه کوچک‌تر که درواقع همان نمونه آزمایشی نیروی زمینی به شمار می‌رفت و نه چیزی بیشتر، توسط نیروی دریایی انتخاب شده و نام H-46 برای آن انتخاب شد.

ویژگی‌هایی که ارتش ایالات‌متحده برای نمونه هلیکوپتر ترابری جدید مدنظر داشت و تعیین نمود، شامل موارد زیر می‌شد:

 • توانایی حمل 2720 کیلوگرم بار به فاصله 185 کیلومتری از مبدأ و بازگشت با نیمی از همین مقدار بار، بدون نیاز به هرگونه سوخت‌گیری؛
 • توانایی حمل 7070 کیلوگرم بار به فاصله 37 کیلومتری از مبدأ با بازگشت بدون بار.
 • دارا بودن بُرد عبوری 1865 کیلومتر بود.

در خواسته‌های ارتش سرعت زیاد مطرح نشده و مورد نیاز نبود ولی قابلیت پرواز درجا، خارج از تأثیر Ground Effect (تشکیل هوای فشرده در زیر هلیکوپتر) در ارتفاع 1830 متر و در دمای 35 درجه سانتی‌گراد، از سخت‌ترین و مهم‌ترین ملزومات عملیاتی مدنظر ارتش به شمار می‌آمدند. دیگر نیازهای اجباری برای این هلیکوپتر عبارت بودند از:

 • توانایی حمل تمامی محموله‌های استاندارد قابل ترابری هوایی.
 • بارگیری از طریق در بزرگ عقب.
 • داشتن فضای کافی برای حمل 32 سرباز و یا 24 برانکارد.

مهم‌ترین مسئله برای تعیین ابعاد داخل کابین مدل 114، مشخصاتی بود که از جانب نیروی زمینی آمریکا برای محموله‌های موردنظر تعیین شده بود؛ که سرانجام این ابعاد را برای مدل 114 به همراه داشت:

 • طول: 9.15 متر.
 • پهنا: 2.28 متر.
 • ارتفاع: 1.98 متر.

ساخت موتورهای T-55 شینوک را شرکت لایکامینگ (Lycoming) بر عهده داشت و توانست موتوری طراحی کند که هرکدام از آنها در نمونه‌های آزمایشی 1940 اسب بخار قدرت داشته باشند. اما این پایان کار لایکامینگ نبود و این شرکت توانست قدرت موتورهای تولیدی خود را برای نمونه‌های عملیاتی در مدل A به 2200 اسب بخار افزایش دهد و در نمونه‌های بعدی نیز به افزایش توان موتورهای تولیدی خود ادامه داد.

در بیست و هشتم آوریل 1961 (هشتم اردیبهشت 1340) نخستین نمونه از پنج فروند «YHC-1 B» که توسط نیروی زمینی ایلات متحده سفارش داده شده بود و بعداً «YCH-47A» نام‌گذاری گردید، مراحل تولید خود را پشت سر گذاشت و برای آزمایشات زمینی مورد استفاده قرار گرفت که در تاریخ 21 سپتامبر (سی‌ام شهریور) همان سال و در پی این آزمایشات دومین نمونه شینوک هم اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

پس از مدت‌ها انتظار بالاخره در روز 16 اوت 1962 (۲۵ مرداد 1341) اولین نمونه تولیدی این هلیکوپتر به نیروی زمینی ایالات متحده تحویل گردید. اما اتفاقی که موجب شد تا ناگهان تولید این هلیکوپتر به دو برابر افزایش یابد، دخالت نظامی روز افزون آمریکا در ویتنام و به دنبال آن افزایش فعالیت‌های هوانیروز ایالات متحده در این کشور بود.

Boeing CH-47 Chinook
ویژگی‌های خاص در طراحی:
در این هلیکوپتر ملخ‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استقرار پره‌های ملخ در ارتفاع زیاد، سوار و پیاده کردن سربازان و یا بارگیری و تخلیه بار و تجهیزات با سهولت و ایمنی کاملی حتی در زمان کار کردن ملخ‌ها همراه خواهد بود. اما مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد طراحی شینوک وجود دارد این است که این هلیکوپتر دارای بزرگ‌ترین فضای داخلی در بین تمام هلیکوپترهای آمریکایی بوده و درعین‌حال دارای کوچک‌ترین بدنه موجود نسبت به فضای داخلی نیز می‌باشد. در حقیقت شینوک با طول 15.54 متر فقط 6.5 میلی‌متر طویل‌تر از هلیکوپتر بسیار سبک‌تر یو-اچاچ 60 به لک هاوک (UH-60 Black Hawk) است. دلیلی که این ویژگی خاص را پدید آورده، طراحی فوق‌العاده زیرکانه و جذاب آن با دو ملخ می‌باشد که با حذف ملخ و میله دُم، تقریباً امکان استفاده از تمامی طول بدنه را برای حمل بار به وجود آورده و نیز امکان نصب در بارگیری عقب را به مانند هواپیمای ترابری، برای این هلیکوپتر فراهم کرده است. ضمن آنکه با پایین آوردن در بارگیری عقب، می‌توان از خود در هم به عنوان بخشی از کف کابین هلیکوپتر، در صورت نیاز برای حمل بار استفاده کرد و به این ترتیب، فرایند بارگیری و تخلیه بار از طریق در عقب بسیار ساده شده است.

Boeing CH-47 Chinook
اولین شینوکهایی که عملیاتی شدند:
از اوایل سال 1960 میلادی (اواخر سال 1338) تولید مدل A آغاز شده و این هلیکوپتر در شانزدهم اوت (۲۵ مرداد 1341) وارد خدمت گردید. نخستین استفاده عملیاتی از این مدل هم کمک به سیل‌زدگان ایالت کالیفرنیای آمریکا بود که در این عملیات یک فروند شینوک به همراه ۱۸ فروند از دیگر هلیکوپترها به منطقه اعزام شدند و در طی این عملیات نیز شینوک CH-47A توانست با حمل 125346 کیلوگرم محموله، رکورد حمل 43.4 درصد از کله بار حمل شده توسط کل هلیکوپترها را به خود اختصاص دهد. وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا از اول اکتبر 1962 (۹ مهرماه 1341) نظام جدیدی را برای شماره‌گذاری هلیکوپترها آغاز کرد و اولین مدل تولیدی شینوک و نخستین هلیکوپتری که بر مبنای این نظام جدید شماره‌گذاری گردید CH-47A بود.

در فوریه 1965 (بهمن 1343) این هلیکوپتر توانست در یک پرواز بدون توقف مسافت 1856 کیلومتری را در مدت‌زمان هشت ساعت و پنجاه و نه دقیقه، در پهنه ایالات‌متحده آمریکا انجام دهد که در پایان این پرواز هنوز 575 لیتر از سوخت این هلیکوپتر باقی مانده بود و این‌گونه شینوک CH-47A ثابت کرد که توان و قابلیت پرواز از عرض اقیانوس اطلس را با دوبار توقف برای سوختگیری در «ایسلند» و «گرین لند» دارد، اتفاقی که رکورد دیگری را به نام CH-47A ثبت کرد.

همان‌طور که گفتیم نیروهای نظامی آمریکا دخالت روز در ویتنام داشت و همین امر سبب شده بود تا از سال 1966 شینوک‌ها بیش‌ازپیش در ویتنام مورد استفاده قرار بگیرند. و به دلایلی ازجمله قابل‌اعتماد بودن برای استفاده در شرایط نامساعد جوی، قابلیت حمل محموله‌های سنگین زیر آتش دشمن به رزمگاه، احترام زیادی را برای خود کسب کردند. اما طبیعی بود که حتی این عملکرد خوب هم باعث درجا زدن شینوک در مدل‌های اولیه نشود و خیلی زود این نمونه‌ها جای خود را به نمونه‌های پیشرفته‌تر و قوی‌تر شینوک دادند. تا قبل از تولید نمونه‌ای جدیدتر، در مجموع 250 فروند از مدل A این هلیکوپتر ساخته شد که علاوه بر ایالات‌متحده آمریکا، 29 فروند توسط ویتنام جنوبی و 4 فروند نیز توسط تایلند به خدمت گرفته شدند.

Boeing CH-47 Chinook
تنها مدل مسلح شینوک:
عملکرد CH-47A به‌اندازه‌ای مطلوب و عالی بود که فرماندهان و کارشناسان نظامی نیروی زمینی ایلات متحده را مجاب کرد تا در فوریه 1964 (بهمن 1342) نیازهای خود را برای یک هلیکوپتر توپدار به‌منظور استفاده در عملیات رزمی، تبیین کنند و به دلیل محبوبیت CH-47A قرار نبود تا مدل جدیدی ساخته شود پس به همین دلیل در ژوئن 1965 (خرداد 1344)، دستور ایجاد تغییرات و مسلح کردن چهار فروند از این هلیکوپتر را صادر نمود. و دست‌آخر هم در اکتبر (مهرماه) همان سال، دستورالعمل عملیاتی برای انواع هلیکوپتر توپدار منتشر شد.

تغییراتی که در این مدل به جهت مسلح شدن به وجود آمد شامل موارد زیر بود:

 • حذف کلیه امکانات حمل بار و نفرات (به‌جز برای پنج خدمه سلاح‌ها).
 • برداشتن عایق صدا از داخل کابین بار.
 • افزودن 907 کیلوگرم صفحات زرهی و مقرهای حمل صلاح در طرفین بدنه.

همچنین تسلیحات این نمونه عبارت بودند از:

 • دو توپ ثابت 20 میلی‌متری که به سمت جلو شلیک می‌کردند و بر روی مقرهای بیرونی طرفین بدنه مستقر بودند.
 • پنج تیربار کالیبر 50 هریک با چهار هزار تیر فشنگ، که از طریق چهار در جانبی جلو و عقب کابین و نیز در بارگیری عقب، تیراندازی می‌کردند.
 • دو راکت انداز 70 میلی‌متری، هر یک با 19 راکت.
 • یک نارنجک‌انداز خودکار 40 میلی‌متری در دماغه با 500 تیر که برای دو دقیقه شلیک مداوم کافی بود.

مجموعه وزن تمام این مهمات به حدود 1630 کیلوگرم می‌رسید.

در آن زمان ACH-47A تنها مدل مسلح شینوک به شمار می‌رفت و با توجه به اوج‌گیری جنگ ویتنام و تقاضای نیروی زمینی، شرکت بوئینگ چهار فروند CH-47A را به هلیکوپتر توپدار ACH-47A تبدیل کرد و در تاریخ ششم نوامبر 1965 (۱۵ آبان ماه 1344) نخستین نمونه از این هلیکوپتر اولین پرواز خود را انجام داد و بعد از آن هم در ژوئن 1966 (خرداد 1345) سه فروند از چهار فروند نمونه ساخته شده این هلیکوپتر به ویتنام اعزام شدند و مأموریت‌های متعددی را در زمینه پشتیبانی مستقیم آتش از سربازان آمریکایی و استرالیایی در ویتنام انجام دادند.

فرماندهان جبهه‌ای خواستار تولید 24 فروند دیگر از این هلیکوپتر بودند اما به دلیل ساخت هلیکوپتر بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر و درنتیجه ارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر AH-1 Cobra به‌عنوان هلیکوپتر توپدار نیروی زمینی و ازآنجایی‌که در آن زمان برنامه هلیکوپتر تهاجمی بسیار پیشرفته و قدرتمند ای اچ-56 شایِن نیز در دست اجرا بود، هلیکوپترهای مسلح شینوک غیرضروری تشخیص داده شده و برای همیشه بازنشسته شدند.

Chinook Cockpit
مدل‌های مختلف و کاربردی خیلی زیادی از این هلیکوپتر تولید شده و هنوز هم تولید می‌شوند که رسیدگی به تک‌تک آنها از حوصله این مقاله خارج است و احتمالاَ مدل‌های به‌روزتر از این هلیکوپتر را در آینده باهم در سایت پدال بررسی می‌کنیم.

خریداران شینوک چه کشورهایی هستند؟
فهرست خریداران شینوک در طی پنجاه سال گذشته، فهرستی بلندبالا و طولانی است بطوریکه درمجموع بیست کشور در زمره استفاده‌کنندگان از مدل‌های مختلف نظامی این هلیکوپتر قرار می‌گیرند؛ بعلاوه آنکه هفت کشور (شامل جمهوری خلق چین) نیز از انواع غیرنظامی آن سفارش دادند.

از مهم‌ترین این کشورها می‌توان به ایران، اسپانیا، کانادا، آرژانتین، ایتالیا، هلند، بریتانیا و کره جنوبی اشاره کرد.

Boeing CH-47 Chinook
شینوک در ایران:
داستان ورود این هلیکوپتر به کشورمان از ابتدای دهه 70 میلادی (50 شمسی) آغاز شد و در همین دهه نیز پایان یافت. با توجه به ارتباطات بسیار نزدیک میان دولت پیش از انقلاب ایران و دولت ایالات‌متحده، نیروی هوایی کشورمان بیست فروند هلیکوپتر CH-47 C ساخت شرکت ایتالیایی اِلیکوتِری مِریدیونالی (Elicotteri Meridionali) را که تحت امتیاز بوئینگ ساخته می‌شد، خریداری کرد. در پی آن، هوانیروز کشورمان هم در فاصله سال‌های 1972-76 (1351-55) اقدام به خرید 70 فروند شینوک نمود که همگی آنها پیش از انقلاب تحویل شدند. در اواخر سال 1987 (اواسط 1357) ایران پنجاه فروند دیگر از هلیکوپتر را به تولید کننده ایتالیایی سفارش داد ولی این قرارداد بعد از انقلاب لغو گردید.

Boeing CH-47 Chinook
در سال 1978 (1357) چهار فروند هلیکوپتر شینوک ایران حدوداً پانزده-بیست کیلومتر به درون حریم هوایی شوروی در جمهوری ترکمنستان نفوذ کردند و به دنبال آن، یک فروند میگ 23 آنها را ردگیری کرد که منجر به سقوط یکی از شینوک‌ها و کشته شدن تمامی هشت سرنشین آن و نیز فرود اجباری یک فروند دیگر در خاک این کشور شد. در طی هشت سال جنگ تحمیلی نیز ایران دست‌کم هشت فروند شینوک را در طی عملیات‌های مختلف از دست داد که در مهم‌ترین این موارد، یک فروند میراژ اف-1 عراقی در ۲۴ تیر 1362 سه فروند شینوک حامل سربازان به خط مقدم را مورد اصابت قرار داد.

شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران

شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران | کشکول

شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. امسال (سال 2015 میلادی) مصادف است با پنجاه و چهارمین سالگرد پرواز اولین هلیکوپتر شینوک (Chinoock)، …

صنایع هوایی | پدال، مجله خودرو و …

27 سپتامبر 2015 … فهرست محبوب. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. RQ170 جانور مرموزی که شکار شد.

وانت شوکا | پدال، مجله خودرو و …

وانت جديد LX زامياد با نام شوكا كه نامی است ايرانی با بدنه و قوای محركه جديد جانشین وانت زامیاد قدیمی Z24 خواهد شد. … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

صنایع هوایی | پدال، مجله خودرو و حمل و نقل – آخرین اخبار ایران و جهان

13 سپتامبر 2015 … صنایع هوایی. محبوب. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران · RQ170 جانور مرموزی که شکار …

شرکت بازرگانی واردات و صادرات – درباره ی ما

تحویل رایگان به سراسر ایران | پرداخت هزینه درب منزل پس از تحویل کالا …. مطالب مرتبط شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران 22 شهریور 1394 (26) نظر ادامه  …

آخرین قیمت محصولات رنو در ایران

price-list. گرانترین خودروی وارداتی رنو به ایران، لاگونای کوپه است و ارزانترین خودرو هم اسکالا می باشد. price-list …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

مجله پدال | راهنمای جامع خودرو ایران

13 سپتامبر 2015 … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. امسال (سال 2015 میلادی) مصادف است با پنجاه و چهارمین سالگرد پرواز اولین هلیکوپتر شینوک …

هواپیمای بوئینگ 90 مجله هوایی

شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. امسال (سال 2015 میلادی) مصادف است با پنجاه و چهارمین سالگرد پرواز اولین هلیکوپتر شینوک (Chinoock)، هلیکوپ .

طلسم شکنی پانیونیوس با حضور انصاریفرد – کاک حکمت

14 سپتامبر 2015 … طلسم شکنی پانیونیوس با حضور انصاریفرد طلسم شکنی پانیونیوس با … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران · ۴۳ هزار زائر ایرانی در …

کانسپت 2 و 4 هوندا – آخرين اخبار روز

13 سپتامبر 2015 … واقا هوندا یه خودروساز عالیه از ماشینای معمولی مثل سیویک گرفته تا لوکسش که اکورا هست تو … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

نسخه برابوس مرسدس‌ AMG GT S همراه با ۵۹۲ اسب بخار

14 سپتامبر 2015 … به لطف این تغییرات مرسدس-آ ام گ GT S برابوس ۰ تا ۱۰۰ را در ۳.۶ ثانیه پر می‌کند، ( ۰.۲ ثانیه …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

سایت گاز خودرو ایران – پدال، مجله خودرو و حمل و نقلراهنمای جامع خودرو ایران

13 سپتامبر 2015 … طراحی سایت شرکت گاز خودرو ایران – شرکت طراحی سایت نونگارتخت گاز وب سایت خرید و فروش …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

دیدگاه‌ها برای بهترین صندلی های فرست کلاس خطوط هوایی با مرتضی …

21 آگوست 2014 … حاضرم با خر و الاغ مسافرت کنم ولی با این هواپیما های به اصطلاح ایرانی مسافرت نکنم … پاسخ …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

مجله پدال | راهنمای جامع خودرو ایران – نسل آینده ایستگاه سفینه‌های فضایی

26 جولای 2015 … مجله پدال | راهنمای جامع خودرو ایران – … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران . 22 شهریور 1394. (26) نظر · ادامه مطلب.

کنجکاوی، سلفی می‌گیرد‎ – لینک‌های داغ

30 آگوست 2015 … و ما نه تنها ایرانی نمیخریم بلکه هیچ ماشینی نمیخریم مگر دسته دوم. ما نمیخریم تا …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. 22 شهریور 1394.

برترلینک | جدیدترین اخبار ایران و جهان

برترلینک – خبر خوان پارسی – اخبار لحظه به لحظه از سرتاسر ایران و جهان. … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. پربازدیدترین های هفته گذشته. دانلود آهنگ …

باراد بود و نبود airbus a330

ایرباس A330 NEO هواپیمایی قابل‌اعتماد و کارآمد است که می‌تواند تا سالیان دراز ویژگی‌ها و توانایی‌های خود را حفظ …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

دلایل خیانت همسران به یکدیگر – لیست مطالب

شما انگلیسی هاوایی رو بنویس خودم بفرستمت حداقل میگفتی بم تا نوشتنش راحت … مطالب مرتبط شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران 22 شهریور 1394 …

اولین پهپاد مافوق صوت جهان – fun2net

9 ژوئن 2014 … همونطوری که قبلا ایران یکی از هواپیمای بدون سرنشین آمریکا رو نشوند اینم می شونه … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. 22 شهریور …

مشخصات 206SD V2 – انواع پژو 206 صندوقدارپدال، مجله خودرو و حمل و نقل

11 سپتامبر 2015 … پژو 206 صندوقدار یا SD که طراحی آن توسط مهندسان ایرانی صورت … V1 با قیمت … شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. 22 شهریور 1394.

کام یو – ۲۰ نمونه از بهترین خودروهای فورد

17 مارس 2015 … پس از مدل‌های ۱۹۵۸ تا ‍۱۹۶۰ از کانتیننتال که همگی با ظاهری زشت و زننده بودند، مدل ۱۹۶۱ از این خودرو ….. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

هواپیمای غول‌پیکر جامبو پدال

3 ژوئن 2014 … حرفی برای گفتن ندارم ولی فکر کن 2 تا از اینا تو هوا به هم بخورن 3000 نفر هوا به هوا میشن. پاسخ …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

جنگنده آذرخش F35 شاه مهره برتری – جدید و جذاب – ایباس

نسل سوم و بعد از آن جنگنده های آمریکایی برتری دارن نمونه اش اف14 با سیستم … شده‌اند * مطالب مرتبط شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران 22 شهریور 1394 …

تاریخچه نیروی هوایی ایران از بدو تولد ! – تاریخ نیروی هوایی …

Page 1 of 2 – تاریخچه نیروی هوایی ایران از بدو تولد ! … تا کنون نشانه ای از وجود فکر استفاده از هواپیما در ارتش تا سال 1299 خورشیدی دیده نمی شود. … انگلیسیها که در جنوبایران حضور داشتن و از پیشروی قوای روسی به سمت تهران …… شکاری اف-14 اخرین هواپیمای جنگی امریکایی بود که به خدمت نیروی هوایی درامد .

مقایسه سه چینی در ایران | مجله پدال – jetlink.ir

21 ا کتبر 2012 … حال ما در این مقاله سه تا از بهترین ماشینای چینی که دارند تو بازار ایران جولان میدن رو بررسی ….. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

کام یو تازه های وب – ۱۰ نکته از موتور V-8 موستانگ در فورد شلبی GT350

18 ژوئن 2015 … ویژگی «پایین‌آمدنِ نرم» در بادامک‌ها باعث شده تا از نویز اضافی در موتور جلوگیری شود و همچنین در ….. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

مجله خودرو و حمل و نقل

اره رفع شده راحت دنده ها عوض سربالایی کم نمیاره دود نمیکنه تا فعلا که مشکلی نیست .25 ا کتبر 2009 . ….. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. 22 شهریور …

پنج راه ارزان‌قیمت برای افزایش توان خودروپدال، مجله خودرو و حمل و نقل

در سانتافه های 2010 تا 2012 یا از یک موتور 2.4 لیتری 4 سیلندر با قدرت 175 اسب بخار استفاده شده ….. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران. 22 شهریور …

لباس پرایور دیزاین برای مرسدس آ – clip show – Best-Fun.IR

19 سپتامبر 2015 … رفتار بد این بازیگر زن ایرانی کار دستش داد + تصاویر · متن زیبای فارسی … 12 روز مانده به عيد، يک ليوان گندم درون کاسه‌اي ريخته و به اندازه 2 تا 3 بند … صفر تا دویست مرسدس و آئودی; شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی .

مرسدس بنز | پدال، مجله خودرو و … – پاتوقی

14 سپتامبر 2015 … تست شتاب‌گیری صفر تا دویست مرسدس و آئودی …. تولد خروس‌جنگی مرسدس AMG C63 کوپه …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

خرید و فروش خودرو صفر و دست دوم – صفحه مورد نظر شما وجود ندارد

هند بدهی نفتی به ایران را تسویه می‌کند · تهران در قرق لشکر سفیدبالک ها · شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران · مسکو: به ارتش سوریه کمک می‌کنیم، چون …

غول‌پیکرترین بالگردهای جهان را بشناسیم + عکس – مشرق نیوز | آخرین …

22 ژوئن 2012 … ارتش شوروی سابق در آن زمان نیاز به حمل محموله هایی به وزن بین 15 تا 20 تن را در … این بالگرد بیش از دو برابر شینوک آمریکایی و نزدیک به دو سوم هواپیمای سی … D- 25V ” که هر کدام نیرویی در حدود 5500 اسب بخار تولد می کردند استفاده می کرد. … چند عدد Mil-26 مدتی در شرکت های خدمات بالگردی در ایران حضور داشتند .

مطالب قدیمی‌تر – بروزترین وبسایت هوانوردی و هوافضای پارسی

تمرین رژه برای تولد پادشاه … شبیه ساز بالگرد شینوک …. در پی انتشار خبری مبنی بر شلیک جنگنده ایرانی به سمت هواپیمای ناشناس و بدون … از تپانچه های سرپر قدیمی تا سلاح کمری امروزی که حتی قابلیت شلیک به … فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: حضور نظامی ضعیف و کمرنگ … آشنایی با 5 غول زرهی ناشناخته جهان.

پدال، مجله خودرو و حمل و نقل …: پدال، مجله

14 سپتامبر 2015 … تست شتاب‌گیری صفر تا دویست مرسدس و آئودی …. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران · کانسپت‌های هیبریدی و تکنولوژی‌‌های جدید …

دلاوران ایران (@delavarane_iran) | Instagram photos and videos

ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ١٣٥١ ﻛﻪ ﺍﻛﺮﻭﺟﺖ ﺑﺎ ﺍﻑ – ٥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻴﺸﺪ ﺗﺎ ﺳﺎﻝ ١٣٥٧ ﻋﻀﻮ ﺗﻴﻢ ﺍﻛﺮﻭﺟﺖ ﺗﺎﺝ ﻃﻼﻳﻰ ﺑﻮﺩﻧﺪ. … دوستانتان را تگ کنید #شینوک#آمریکا#ایتالیا#ایران #delavaran#Mustseeiran …. راست یکی از خلبانان شجاع هوانیروز در جمع ما و در تاربرگ دلاوران ایران حضور دارند . …. ﺍﻭ ﺑﺎ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎﯼ ﻏﻮﻝ ﭘﯿﮑﺮ ﺳﻮﭘﺮ ﺗﺎﻧﮑﺮ ﺳﻮﺧﺘﺮﺳﺎﻥ ﺑﻮﺋﯿﻨﮓ ۷۴۷ ﺩﺭ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﺣﻤﺎﺳﻪ ﻫﺎ ﺁﻓﺮﯾﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻫﯿﻮﻻﯼ ﺁﻫﻨﯽ ﺭﺍ ﺁﻧﭽﻨﺎﻥ …

عکس / “نهنگ سفید” عجیب ترین هواپیمای دنیا / خبرگزاری میزان

15 آگوست 2015 … هشدار آمریکا به سوئیس برای حفظ “تحریم‌ها” علیه ایران … هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … ابعاد توانایی حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد. … حضور”اکبر عبدی” بعد از دیالیز در”رسوایی2″/شریفی نیا:”رسوایی2″ سیاسی تر است+عکس.

تاریخچه نیروی هوایی ایران از بدو تولد ! | صفحه 2 – Parsiland Forums

… و نوع هواپیما به هواپیماهای غول پیکر سی-130 هرکولس تبدیل گردیده بود. … هوشیاری مقامات ایرانی باعث شد تا بیش از پیش به تقویت نیروی … با خبرگزاری المان(اوریل1967)تاکید کرد که ایران حضور ناصر رادر خلیج فارس تحمل نمیکند. …. و تدارکاتی دوازده هواپیمای اف-27 و پنجاه هلیکوپتر جنگی و امدادی دریایی …

اف ۱۴ ایرانی – انجمن پاتوق یو

اما F-14 با درایت و خواست ایرانی تا به امروز در نیروی دریایی ایالات متحده وظیفه حفاظت از … دماغه هواپیما طوری طراحی شده بود که توانایی حمل رادار غول پیکر پالس- داپلر … این قابلیتها در یک هواپیما، برای نخستین بار در دنیا منجر به تولد یک ابرجنگنده شد. …. عکس بالا ، یک شینوک CH-47 متعلق به نیروی هوایی ایران را در حال اسلینگ …

عکس / “نهنگ سفید” عجیب ترین هواپیمای دنیا

15 آگوست 2015 … این هواپیما در واقع ساخت چهار کشور اروپایی آلمان، بریتانیا، فرانسه و اسپانیا است … قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه‌های دهه ۱۹۹۰ بیشتر از طریق زمینی … هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … ابعاد توانایی حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد …

4ID.IR – دارای موتور سرعت هواپیما سوخت موشک نیروی هوایی … – netly

تایم: نیروی هوایی آمریکا آماده حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران … دامپتراک ها کامیون های غول پیکر معدنی هستند که قابلیت جابه جایی ۹۰ تا ۳۰۰ تن بار را دارند.

هواپیمای آمریکایی کمک به داعش سقوطید! – صفحه 2 – باشگاه جوانان …

چراکه وقتی شما کسانی را می‌خواهید که باید تا پای مرگ با حزب‌الله بجنگند، …. آمریکا والبته به تبع آن رژیم صهیونیستی از حضور ، فعالیت وقدرت گرفتن … 33 روزه خبر از آغاز تولد آن داده بود یک گام دیگر به سوی تحقق برداشته باشد. …. تل‌عفر، چهار هزار خانه توسط شبه نظامیان داعش به عنوان غنیمت جنگی تصرف شد.

هند 37 بالگرد آمریکایی خرید+عکس – آکا – روزنامه ،سلامت

مروری بر تاریخچه غول فناوری؛ اپل چگونه ارزشمند ترین برند دنیا شد . … بر اساس این قرارداد هندوستان می تواند تا 11 فروند آپاچی و 4 فروند شینوک دیگر نیز را …. سعید عباسی مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی با حضور در محل این تیم قادر رحیم‌زاده و علیرضا پژمان را به عنوان دو عضو ایرانی کادر فنی ….. فِراری به عنوان کادوی تولد + عکس …

هواپیمایی | عجیب ترین ایرباسی که تا کنون دیده اید(تصویری)

6 ژانويه 2011 … این هواپیما در واقع ساخت چهار کشور اروپایی آلمان ، بریتانیا ، فرانسه و اسپانیا است . … قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه های دهه 1990 بیشتر از طریق زمینی جابجا … ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … باری با این ابعاد توانایی حمل 2 هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون …

با انتشار اسناد داخلی سونی؛ تصاویر احتمالی – سونی؛ تصاویر

انتشار اسناد محرمانه نیروی هوایی آمریکا در مورد بشقاب پرنده . ….. فیلم The Blair Witch Project 1999 · شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران · دلیل تشکیل  …

ضربۀ مهلک به داعش؟ – تی نیوز

17 مه 2015 … وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد کشته شدن ابوسیاف «ضربه‌ای مهلک» به داعش بود. … ارتش آمریکا که جمعه شب با بالگردهای شاهین سیاه و هواپیمای ترابری شینوک … شده و با حضور گسترده مردم و مسئولین به سمت میدان بهارستان در حرکت است و … حواشی دومین بُرد والیبال ایران بر روسیه …. عکس/ غول 2015 آمریکایی در تهران.

همای رحمت(آرش) اسپیناد

28 فوریه 2015 … هیچگاه مثل امروز در شش دهه گذشته تا این حد از رژیم صهیونیستی انتقاد نمی شده و یا … منبع : همای رحمت(آرش)-ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی … شامگاه پنج شنبه در مراسم بزرگداشت شهدای حزب الله لبنان که با حضور طلاب خارجی جامعه …… این فیلم نشان می دهد که یک بالگرد شینوک آمریکا در ارتفاع کم بر فراز منطقه الآبار …

دایره المعارف بازیگران، کارگردانان، نویسندگان و… – تالار کافه کلاسیک

6 مه 2011 … مستی را برایم بنواز(تهران: یک بازی پلید، 1971) – آواره ی دشتهای مرتفع (1972) … از جمله شوهرهایش، مایکل وایلدینگ، هنرپیشه(1952 تا 1957)، مایکل تاد، تهیه … پاریس را دیدم(1954) – غول(1956) – رینتری کانتی(1957) – گربه روی شیروانی … اورسون ولز در پنجم ماه می سال 1915در ایالت ویسکانسین آمریکا متولد شد.

98 تاپ – دفاع مقدس

ایران و چین بزرگترین تهدیدهای موشکی علیه منافع آمریکا در خاورمیانه و خاوردور/ ایران، … به عبارت دیگر توانایی موشکی ایران تنها تا شعاع 500 کیلومتری عملیات هوایی … رسان، ارتباطی، شناسایی، بالگردها و هواپیماهای بدون سرنشین حضور داشتند و با … انارک اصفهان، شرایط برای تست مهمات جنگی در روز دوم و اصلی رزمایش محیا شد.

علمی،سرگرمی – مطالب pooya zand

یک سال بعد پدرش به ایران بازگشت و ازدواج کرد و دستور داد که همسرش گوهرشاد و … پزشکی ، ریاضیات و ستاره‌شناسی از دانشگاه آمریکایی بیروت فارغ‌التحصیل شد. … 2_ کمی آب گرم و چند قطره رنگ خوراکی به نمک اضافه کنید و آن را به هم بزنید تا نمک …. ساخت این کشتی در سال ۱۹۷۹ در ژاپن شروع شد و تاریخ تولد غول داستان ما ۱۹۸۱ …

حضور «سفینه فضایی» در داراب، شایعه یا واقعیت؟! – دنیای اینترنت

آن فقط گواهی‌نامه‌ای برای ایران است تا قدرت هسته‌ای خود را افزایش دهد. ….. چماق و هویج ایران در آستانه مذاکرات هسته ای / انهدام ناو هواپیمابر غول پیکر امریکایی فقط در 50 ثانیه. برگزاری رزمایش ….. بالگردهای رزمی و ترابری ۲۰۶،کبری، ۲۱۴ و شینوک در این رژه حضور داشتند. …… منبع : مجله خبری خلیج فارسمعجزه تولد کودکی بدون خون!

JameJamOnline.ir – جام جم

سخنگوی نظامیان امریکا در عراق به رویتر گفت : بالگرد شینوک به وسیله سلاحی … به گزارش رویتر از هانوی ، حادثه در منطقه سوک سون هنگام برگزاری جشن تولد مردی به نام نگوین وان وین ، رخ داد. … غول نرم افزاري جهان در تعقيب پرقدرت ترين موتور جستجو … شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، از مردم ایران اسلامی برای شرکت در یوم الله …

تاریخ ارتش – بلاگ, بلاگ ریدر, آرشیو وبلاگ های ایرانی

نقل است در زمان تولد فرزند محمد رضا شاه پهلوی در بیمارستان شهید اکبر …. پیش‌روی روایتی است از برهه‌ای دیگر از تاریخ آمریکا؛ سال‌های ۱۸۶۰ تا ۱۸۶۴ که آمریکا …… و تحکیم حضور نظامی خود در منطقه اقدام نمود، این نیرو به نیابت از ارتش آمریکا به عنوان …. وارد جنگ نمی شوند ، البته این سپاه دارای غول های بی شاخ و دمی هستند که تشنه خون

هواپیما و بالگرد [بایگانی] – تالار گفتمان نبض فردا

Heron 1 مرغ ماهيخوار باهوش · معرفی پهباد های ایرانی · انواع موتور هاي جت … بمب افکن توپولف Tu-22M، آتشی در زیر خاکستر جنگ سرد · جنگنده ي f16 از تولد تا حالا …

aerospace solar system – درباره ی ما

توان ایران برای اورهال هواپیما در خاورمیانه نظیر ندارد فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد …. بوئینگ B-29 با توانایی پرواز 5845 کیلومتر و سقف پرواز تا ارتفاع 31 هزار و 850 …. این بالگرد بیش از دو برابر شینوک آمریکایی و نزدیک به دو سوم هواپیمای سی 130 …. اف-100 به عنوان یک جنگنده بمب افکن در ویتنام حضور پیدا کرد و بعدها با …

.::اخبارچه::.دفاع مقدس

به عبارت دیگر توانایی موشکی ایران تنها تا شعاع 500 کیلومتری عملیات هوایی آمریکا را … موشکی ,آمریکا ,موشک ,هوایی ,خاورمیانه ,علیه ,هوایی آمریکا ,موشکی ایران , توان موشکی … آیت‌الله یزدی تصریح کرد: انسان اگر فقط از تولد تا مرگ باشد با همین خرد می‌تواند … وی با بیان اینکه مسئله برجام مسیر قانونی خود را طی می‌کند، به حضور …

اخبار اجتماعی بایگانی – صفحه 3 از 16 – آی مغان – رضا خانی

15 آگوست 2015 … رئیس جمهور با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند که قدرت ما در سایه … و قفقاز، حضور مردم لبنان و مقاومت در برابر صهیونیست‌ها، حرکت اسلامی در …. آن اقدام به پوشیدن دشدشه عربی و ظاهر مردانه کردند تا بتوانند این قانون عجیب و …. چرا زوج‌های جوانی که دو بچه می‌خواهند، پس از تولد نوزاد اول، بی‌خیال بچه دوم می‌شوند؟

سلاح های برتر ایران ودنیا

قیمت این سلاح در بازار آمریکا و کانادا بین 1800 تا 2200 دلار متغییر است. ….. همچنین آخرین دستاوردهای موشکی نیروهای مسلح صبح امروز با حضور فرمانده معظم کل …. ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک (AGM مخفف air-to-ground tactical missile) یک موشک جنگی هوا به ….. با استفاده از لاستیک‌های غول پیکر Cooper cobre به اندازه 275 میلی‌متر در عقب و …

نهنگ سفید؛ عجیب ترین هواپیمای دنیا +عکس-تیتر24

13 آگوست 2015 … مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir …. این هواپیما در واقع ساخت چهار کشور اروپایی آلمان، بریتانیا، فرانسه و اسپانیا است. … هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … با این ابعاد توانایی حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.

یونگ (مکتب زوریخ) – روانشناسی تحلیلی و اسطوره

او که از تولد خداى آتش و مرگ همسرش بسیار خشمگین بود، شمشیرش را بیرون …. همچنین در بعضی روایتهای اسطوره ای از داستانهای حماسی ایران نیز حضور مستقیم و … و خدابانوی ایرانی، یونانی و مصری است تا گوشه ای از پیوند کارکردهای اسطوره ای- …… مردوک خدای بزرگ، و تیامت غولی است که دنیا را بر هم می زند و همیشه بین این دو جنگ است.

فروند بالگرد-400-150-200-450 – صفحه اصلی

تعداد تامكتهای ایرانی، 80 فروند بود که هفتاد و نه و فروند از آنان به ایران تحویل داده شد. … مطابق اخباری که تا این لحظه درباره این حادثه منتشر شده؛ بالگرد سانحه دیده در ساعت 22 و … آراسته رئیس هیئت معارف جنگ آجا، امیر خرم طوسی مشاور فرماندهی کل آجا در حضور داشتند. …. ارتش مراکش 3 فروند بالگرد شینوک از آمریکا تحویل می گیرد.

سونیک شدو قهرمان – indexland.ir

28 آگوست 2015 … پیش نیامد تا این حالت فوق العاده سونيک را باز هم دید. …. پیکر بیت الله عباسپور قهرمان پرورش اندام ایران و جهان امروز با حضور مردم و مسئولان در ماهدشت استان البرز تشییع و به خاک سپرده شد. … اولین ایرانی که به رقابت های مستر المپیا راه یافت. …. شهید سرلشکر خلبان ضیاالدین ذاکر (سمت راست) هوانیروز (شینوک) …

فیدسرا – مطالب ارسال شده توسط feedsara

در این بررسی ضریب نفوذ اینترنت باند پهن در ایران ۴۲.۳۱ درصد تا پایان سال ۹۳ برآورد شده …. وی با بیان اینکه قطعا رعایت مبانی شهرسازی و معماری ایرانی اسلامی در محلی که … شهرداری تهران با حضور اساتید دانشگاه تشکیل شد، دوستان مجلس در این جلسات ….. و ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت.

محکومیت قضایی رژیم صهیونیستی در برابر ایران «خبر ممنوعه – 4

نیویورک‌تایمز: بی‌اعتمادی رهبر ایران به آمریکا بی‌دلیل نیست …. به نظر من، در مذاکرات، خوب است که مقامات آمریکایی، از رئیس‌جمهور گرفته تا مقامات …. روزهای حضور خود در آبهای آزاد و خلیج عدن توانست دو فروند نفتکش ایرانی را از ….. فیلم تک‌ تیرانداز آمریکا American Sniper محصول سال ۲۰۱۴ آمریکا در ژانر زندگی‌نامه‌ای- جنگی – درام به …

رها

تکرار انقلاب اسلامی ایران در کشور‌های منطقه، کابوس هر شب آنهاست و از تصور چنین رخدادی … در این نوشتار قصد داریم تا مروری کنیم بر اقدامات فنی، رزمی و عملیاتی صورت … در این رزمایش، پایگاه های هوایی شمال، شمال غرب، غرب، مرکز و جنوب کشور حضور … هواپیماهای ارتباطی، پهپادهای شناسایی و بالگرد های ترابری بل 214 و شینوک در …

قیمت روز خودروها پدال مجله www.pedal.ir – cat1

قیمت خودروهای سوزوکی (ایران خودرو) …. هیوندای i40; نسخه اروپایی سوناتا 2000cc; 174,995,000; 163,000,000 ….. شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران.

سایت تفریحیفیدسرا

در تمرین امروز عصر پرسپولیس چه گذشت؛ : حضور دختر دایی در تمرین . … دروازه‌بان تیم پارسه تهران امروز در تمرین پرسپولیس حاضر شد تا در . ….. پشتیبان رایگان وبلاگ های ایرانی – رئیس جمهور روسیه پیش نویس ل. ….. با پرداخت رشوه تاریخ تولد ذکرشده در شناسنامه این دختران را تغییر می‌دهند تا بتوانند قصد خود را محقق کنند.

هواپیماهای جنگی در ایران و جهان [آرشیو] – Asre Javan

در واقع می توان شفق را اولین هواپیمای جنگی استیلث ایرانی به حساب آورد. …. در طول جنگ هميشه حضور اف ـ۱۴ در منطقه باعث دوركردن هواپيماهاي مهاجم عراقي مي شده است. ….. از زمان تولد تامکت، یعنی سی سال پیش تا کنون، همواره سیل تعریف و تمجیدها به سوی …… براي ساخت این غول آهنی بسياري از شركت هاي توانمند و معتبر هواپيماسازي با …

MEYS4M – 2ost – دوست

آیا میدانستید که روز تولد شما حداقل با ۹ میلیون نفر دیگر یکی است ؟ آیا میدانستید …. مدتی است که در روم های فارسی زبان و ایرانی یاهو به جمله زیر زیاد بر می خورید: کارت شارژ می …. مسائل انضباطی با جریمه هایی روبه‌رو شده بود و بارها شانس حضور در تیم ملی و بازی …. روزی خداوند تصمیم می گیرد که بیاید روی زمین تا ببیند بندگانش

جت‌های جنگنده‌ی نسل ۶ در راه هستند – زومیت

30 ژانويه 2015 … از روز تولد مسرشمیت ME-262 که هم‌اکنون در موزه‌ی ملی آلمان قرار دارد، … پنتاگون در نظر دارد تا در ادامه‌ی نسل پنجم جت‌های جنگنده، نسل ششم را از سال ۲۰۳۰ میلادی وارد خدمت کند. … یقینا در نسل آتی هواپیماهای جنگنده شاهد حضور پررنگ هوش مصنوعی … چرا مگه هرچی آمریکا درست میکنه عالی و بدون عیب هرچی ایران درست کنه.

” ” ! ﯾﺎ ﺗﺼﺎﺣﺐ اﻧﺪوﺧﺘﻪ ﮐﺎرﮔﺮان ﻣﯿﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﭼﺘﺮ ﺗﺄ – سایت چریکهای فدایی خلق ایران

ﭼﺘﺮ ﺗﺄ. ﻣﯿﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ. ” ﯾﺎ ﺗﺼﺎﺣﺐ اﻧﺪوﺧﺘﻪ ﮐﺎرﮔﺮان ! ” در اوﺿﺎع و ا. ﺣﻮاﻟﯽ ﮐﻪ ﭼﻪ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﮔﺴﺘﺮش ﺑﺤﺮان در ﻧﻈﺎم ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ داری واﺑﺴﺘﻪ اﯾﺮان … ﺻﺪ و ﻫﺸﺘﺎد و ﺳﻮﻣﯿﻦ ﺳﺎﻟﺮوز ﺗﻮﻟﺪ ﻓﺮدرﯾﮏ اﻧﮕﻠﺲ …. ﺳﭙﺎس از ﻫﻤﻪ رﻓﻘﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺣﻀﻮر ﺷﺎن اﻣﮑﺎن ….. ﺗﺮﺟﻤﻪ و ﺗﻨﻈﯿﻢ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﭼﺮﯾﮑﻬﺎی ﻓﺪاﺋﯽ ﺧﻠﻖ اﯾﺮان در آﻣﺮﯾﮑﺎ …… ﻫﺎی ﺟﻨﮕﯽ ﻏﻮل .

آیا ایران سلاح های مورد نیاز برای آزادی گروگانها را در اختیار دارد؟

پس از واقعه تلخ گروگانگیری 5 مرزبان ایرانی در مرز سراوان، افکار عمومی کشور چشم به … چنین تجهیزاتی تا کنون در اعلام های رسمی نیروی مسلح معرفی نگردیده اند. … منطقه مورد نظر را فراهم سازد در حالی که هلیکوپتر های سنگین تر “شینوک” برای حمل …. ای داره و حضور نیروهای اطلاعاتی برون مرزی سپاه در کشورهای اطراف از سالها قبل بوده و …

380 فروند – دانلودزها

اشنایی با هلیکوپتر ترابری شینوک و و پایگاه مناقصه ها و مزایده های. اشنایی با … تصاویر هواپیمای غول پیکر در و و جنگ قره باغ ویکی پدیا. تصاویر … اپدیت نشدن وبلاگ تا 8 دیماه تولد وبلاگ هوانوردی ایر به دلیل امور تبدیل وبلاگ به سایت. … حسن ریوندی استنداپ کمدین شومن و مجری ایرانی است ریوندی اولین کنسرت خنده را در ایران.

تامکت….گربه ی افسانه ای آسمان ایران

تاریخچه و چگونگی تولد جت فوق پیشرفته تامکت …. از هشتاد فروند هواپیمای سفارشی اف-14 تامکت A، تا زمان وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی، به دلیل … در زمان جنگ، تبلیغات گسترده ای در مورد اینکه تامکت های ایرانی به دلیل کمبود قطعات یدکی قادر به …… در این مراسم که با حضور وزیر راه و ترابری و وزیر دفاع ایران و مدیران شرکت روسی …

تیر 91 – پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار

از ویژگی‌های مهم این ماهواره جدید ایرانی، دوربین بسیار پیشرفته آن است که تصاویر … علاوه بر افزایش طول عمر ماهواره، حضور در ارتفاعات بالاتر به مجموعه داده های دانشی … این دوربین دارای قابلیت تفکیک پانصد تا هزار متر را دارد. ….. این بالگرد بیش از دو برابر شینوک آمریکایی و نزدیک به دو سوم هواپیمای سی 130 توانایی حمل بار دارد.

Instagram photos for tag #iraniraqwar | Iconosquare

#iran #iraniraqwar #warwhatisitgoodfor #sandbox #tehran #soldiers … است که تصویری از او و پدرش را در نخستین هفته های پس از تولدش پیش رو دارید: . …. reza_m_1998 : حرفتو قبول دارم تعداد پیج های نظامی ایرانی از موهای سرمم هم بیشتر شده همه هم تکراری. ….. مثل ارتش روسیه که بیش از ده نوع موشک ضد زره تا امروز به خدمت گرفته و …

مروری بر عملیات بیت المقدس /3 – خبرآنلاین

6 ژوئن 2011 … لازم به ذکر است که هر تیپ سپاه بالغ بر 8 تا 9 گردان بود و هر گردان زرهی ارتش … نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز با پرواز 20 نوبت هواپیمای جنگی در روز اول و 6 … آلات مهندسی و سایر امکانات و کمک‌ها در عملیات حضور فعالی داشتند. …. از آنجا که این ایام مصادف با ماه رجب و همزمان با روز مبارک تولد امام علی (ع) در …

دنیای بازیآرشیو وبلاگهای ایران

شاید تا حدودی حق با طرفداران بازی بود که این قسمت بیشتر به سمت اکشن رفته … پیچیده و حضور قهرمانانی مانند لیون و کریس در کنار هم سبب شد انتظارات از بازی بسیار … هدف اول جنگی در شرق اروپا بود که بیشتر برای تست موجوداتی که با این ویروس … دارد پس از پیدا کردن جیک مولر،وی را به سلامت در اختیار دولت آمریکا قرار دهد.

زنگ تفریح بورسی [آرشيو] – برگه 26 – تالار بورس

منطقه‌ای مشهور به «آبادعلی» در شیراز سه‌شنبه‌های اول هر سال شاهد حضور جمعی کثیراز … این واقعیت ایران است از دیروزها تا به امروز؛ دخیل بستن به قبور و حاجت از مرده گان ….. رمز در عملیات های جنگی و به ویژه استفاده از نام های خاص توسط آمریکا پرداخته است. …… شيخ‌الاسلامي كه در روز تولد (24 خرداد) و در رشته تحصيلي با پدر انتقال خون …

دانستنیها ی تاریخ وجغرافیایی ایران وجهان

31 دسامبر 2012 … کنگره‌ی آمریکا، اداره‌ی هوانوردی فدرال را ملزم کرده است تا ماه سپتامبر آینده …… و قدیمی‌ترین اثری که نشانگر حضور انسان در فلات ایران حدوداً در …… این اولین مورد رسیدگی به اتهامات و تخلفات جنگی و نسل کشی در یک مرجع دائمی جهانی بود. …… باشند، به راحتی می تواند خودش را به محل نصب توربین غول آسا برساند.

ترجمه کتاب درس های نبرد ایران و عراق اثر آنتونی کردزمن (بخش سوم)

12 ا کتبر 2008 … همچنین تا پایان جنگ سیستم سفارش، تخصیص وتوزیع مهمات با مشکلات عدیده ای روبرو بود. … نیز فاقد آموزشها و توانایی های واقعی برای حضور در یک جنگ طولانی بود . … مثلا اگرچه عراقی ها در سال ۱۹۷۴ تنها یک سوم ایرانی ها صرف هزینه های نظامی …. ارتش عراق ۱۷۳۵ تانک جنگی داشت که شامل ۸۷۵ تانک چیفتن ، ۴۰۰تانک …

23 – ارزان ترین گوشی‌ های موجود در بازار ایران / بهمن ۹۳ گوشی های موجود …

نمایشگاه هوایی نهاجا همزمان با هفته دفاع مقدس با حضور امیرسرتیپ … وی گفت : دو نوع بالگرد شامل شینوک و بالگرد 214 نیز در معرض دید علاقه مندان است … ناوگان جنگنده های عراق خواهند پیوست تا پس از دو هفته وارد جنگ علیه داعش شوند» … وزارت امور خارجه ایران فوت دو خبرنگار ورزشی ایرانی مسافر هواپيماي جرمن وینگز آلمان را که در جنوب …

سرزمین اطلاعات و سرگرمی

پیکارهای قهرمانی امسال بانوان قاره سبز از تاریخ 10 تا 28 ژوییه ( ۱۹ تیر تا ۶ مرداد 92 ) با … مراسم عروسي سرمربي پرسپوليس با حضور مجيدي، عابدزاده، مهدوي كيا و . …. آیا میدانید وزیر دفاع اسراییل و ریس حزب کارگر آن ایرانی الاصل میباشند. …. اسکورپیون از شخصیتهای معروف بازی جنگی مورتال کامبت است و در همهٔ سری‌های این بازی …

اخبار گوناگون بایگانی – Page 38 of 226 – بهترین ها

قطعات این هواپیما همانند دیگر هواپیماهای مدل ایرباس در کشورهای مختلف اروپایی ساخته … قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه‌های دهه ۱۹۹۰ بیشتر از طریق زمینی جابجا و منتقل می‌شد … و ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.

سايت تخصصی نظامی

23 مه 2013 … سايت تخصصی نظامی – مرجع مطالب و مقالات نظامي جهان و ايران – سايت تخصصی نظامی. … نمونه های مشابه خارجی این رادار بردی در حدود 29 تا 66 کیلومتر دارد و در این پهپاد ….. مشخصات هلیکوپتر ترابری: شینوک سی اچ-47 / Chinook CH-47 ….. زیرا نیروی گریز از مرکز و جریان هوایی که این غول پرنده هنگام بلند شدن ایجاد …

هفته سوم دی ۱۳۸۹ – AMIR SABBAGH – Blogfa

هلیکوپترهای غول پیکر شینوک UEH-47 ساخت کارخانه بوئینگ و در زمان خود …. نیروی هوایی شوروی که گمان بر حضور اواکس در داخل خاک خود را کرده بود یک فروند سوخو … تا پیش از سال 1966 شرکت ایران ایر برای پروازهای داخلی و خارجی خود صرفا از …… در عصر خود نام گرفت تولد این پرنده در دوران جنگ سرد اولین جرقه تولید توپولف ها …

آلپ گروه – فیدسرا

اگر از میان بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا یک پرسپولیسی بیشترین بازی درلیگ ….. تهران می‌شدند تا در آن جا با رابطینی كه ازقبل در ایران حضور داشتند، دیدار كرده و در مكان ….. و ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.

اردیبهشت 1390 – جنگ افزار – Blogfa

محدودیتهای هلیکوپترهای همه منظوره که با اصلاحاتی تبدیل به ماشـین های جنگی شده … از خود نشـان داد، از هنگام جنگ ویتنام در تمامی عملیات نظامی آمریکا حضور داشته است. … موفقیت عملیاتی کبرا، کشورهای مختلفی را بر آن داشت تا این هلیکوپتر را به … کابران: آمریکا-ایران-اردن-اسراییل-پاکستان-ژاپن-تایلند-کره جنوبی-ترکیه-رومانی.

عجیب ترین هواپیمای دنیا ( تصاویر ) – iranbanou.com

قطعات این هواپیما همانند دیگر هواپیماهای مدل ایرباس در کشورهای مختلف اروپایی ساخته … قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه‌های دهه ۱۹۹۰ بیشتر از طریق زمینی جابجا و منتقل می‌شد … و ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت. … حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.

تور نظامی – #velayatdefenders – Instagram Profile – INK361

نتیجه هم میبینیم که اون زمان در جریان طبس یه ارتش میتونست تا خود تهران بیاد ولی الآن ….. 4 weeks ago – #velayatdefenders ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در ….. #هوانیروز #تیپ_65 #تیپ65نوهد #تیپ65 #تیپ_65_نوهد # شنوک #شینوک … good__boom – علی اینا غول هلیکوپترها هستن توی لشکر کشی به مناطق …

عجیب ترین هواپیماهای دنیا – بیتوته

2 آگوست 2015 … پس از پرواز، بالچه های کوچک به هواپیما کمک می کردند تا از حالت عمودی به صورت افقی درآید. … گفت غریب ترین جنگنده ای است که تاکنون در عملیات رزمی حضور داشته است. … «شینوک» پرواز کند، اما در نهایت، دو ملخ 35 متری که از بالگردهای غول پیکر ….. تلاش محققان ایرانی برای تولید اسپرم از سلول های پوستی.

تصاویری از برخی هواپیماهای جنگنده ایرانی www.taknaz.ir – دانستنیها

مستشاران امریكایی در حقیقت برای آموزش به ایران می‌آمدند … مستشاران خارجی، كارشناسان نظامی غرب می‌گفتند ارتش ایران و خصوصا نیروی هوایی تا دو ماه …. این همان کشتی هوایی یا نوعی بالون غول آسای هدایت شونده بود که با یک موتور به حرکت در می آمد. ….. این بالگرد بیش از دو برابر شینوک آمریکایی و نزدیک به دو سوم هواپیمای سی 130 …

کبودوال

در بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۳۸ ارتش ترکیه به رهبری آتاترک ۶۵٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ از کردهای …. زبان کردی متعلق به گروه‌ زبان‌های ایرانی (هندی ایرانی) است، اما زبان ترکی …. چون انتپ، ماراش، آدی‌یامان و به ویژه اورفا، محل تولد اوجالان، از کنترل این حزب خارج شد.[4] …. کرد و افزود: این آبشار برای حضور و بازدید گردشگران و طبیعت‌گردان آماده است.

پتنت جدید ایرباس: ۴ برابر سرعت صوت پرواز کنید! : مجله بی قرار

1 روز پیش … موزیک ویدئو ایرانی · موزیک ویدئو خارجی · فول آلبوم ….. مثلاً فاصلهٔ تهران تا مشهد را تنها در ۱۰۰۰ ثانیه یا حدود ۱۸ دقیقه طی کنید! اصلاً درکش هم سخت …

هواپيماهاي نظامي و غير نظامي و هليکوپترها و موضوعات مربوط به …

13 دسامبر 2008 … مدل A340-300 که 295 مسافر را تا مسافتی معادل 13700 کیلومتر حمل می نماید … مدلها ظرفیت حمل بار، 60 تا 100 درصد بیشتر از دیگر هواپیماهای غول پیکر موجود … اروپا به آمریکا را بدون مسافر انجام می داد تا کارایی هواپیما را ارزیابی کند. ….. در آینده ای نه چندان دور، حضور پر رنگ این هواپیمای پیشرفته، نوین و جادار را …

همای رحمت(آرش) | وبلاگ 24

حالا هم یکی باید پیدا بشه تا به بعضی از ما بگه: یه پاتو بردار. … به هر خلبان ایرانی که به 50 مایلی نیروگاه بصره نزدیک شود- حقوق یک سال نیروی هوایی عراق را جایزه خواهم داد. …… حضور داعش در کورهای اسلامی تامین کننده منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی است و …… راشاتودی ادامه داد: در این رزمایش نیروی دریایی ایران کشتی های جنگی و …

مجموعه مطالب alimohamadit در تبیان زنجان – صفحه اصلی تبیان

نوشته شده توسط alimohamadit با 688 نوشته تا این لحظه …. قطعات این هواپیما همانند دیگر هواپیماهای مدل ایرباس در كشورهای مختلف اروپایی … حمل 2 هلیكوپتر شینوك با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.‏ …. همچنین در سال 2004 فضانورد مایکل فینک به دلیل حضور در ماموریت ناسا در ایستگاه نتوانست در هنگام تولد …

مختار» از تولد تا قیام – شوق پرواز – BLOGFA

18 جولای 2010 … شکار میگ عراقی توسط کبرای ایرانی …. بلافاصله با رسیدن ما به منطقه، من نفرات ضدانقلاب را مشغول کردم تا شینوک بتواند نیروهای محاصره شده را …

قابل, در مورد Mentions – page 129 – Social Peek

… از نوشابه‌ها، دارای مقادیر قابل توجهی كافئین در تركیبات خود هستند(به طور متوسط 43 تا 65 میلی‌ …. در این مراسم اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور علت حضور خود در این ….. روزنامه ی ایران- ضمیمه ی ایران بانو گزارشگر: زهرا تالانی مورخ 14 دی 1393 …… آشنایی کامل با هلیکوپتر شینوک : در واقع ، داستان شینوک ریشه در تصمیم سال  …

اخبار بین المللی موضوع: – صفحه 286 از 434 – شمسه

13 فوریه 2015 … آمریکا چگونه جلوی مبارزه ایران با داعش را گرفته است؟ … ادامه خواندن تولد نوزادی غول آسا درانگلستان /تصاویر … فرزند خلف بن لادن به دنبال تشکیل خلافتی از مراکش تا ایران ….. فوریه 2015 دو بالگرد آمریکایی مدل شینوک از یکی از پایگاههای آمریکا در فرودگاه ….. سردار حسین اشتری صبح امروز با حضور در مرکز …

شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران

شینوک از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران,شینوک از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران,

برگرفته از : شینوک: از تولد تا حضور غول آمریکایی در ایران