7 اشتباه رایج در رژیم‌های لاغری

7 اشتباه رایج در رژیم‌های لاغری

7 اشتباه رایج در رژیم‌های لاغری

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد قصد در کم کردن وزن خود داشته باشید اما دیدن کسانی که از رژیم خود ناراضی بوده‌اند و نتیجه‌ی مناسبی نگرفته‌اند، ناامید شوید. بهتر است بدانید این افراد اشتباهاتی را در رژیم غذایی خود مرتکب شده‌اند.

اگر تصمیم دارید وزنتان را کم کنید، باید با خطاهای رایج و احتمالی که ممکن است آن‌ها را انجام دهید و با شکست در روند کاهش وزنتان مواجه شوید، آشنا باشید؛ خطاهایی که در ادامه به چند نمونه از رایج‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد…

۱. رژیم تک غذایی

رژیم‌های تک غذایی از رایج‌ترین رژیم‌های نادرستی هستند که برخی افراد برای کاهش وزن سریع به آن‌ها روی می‌آورند. رژیم‌هایی مانند رژیم آب، گریپ‌فروت، انجیر، برگ زردآلو، سوپ یا تخم‌مرغ. در طول چنین رژیم‌هایی، فرد به مدت ۳ ۲ هفته فقط یک نوع ماده غذایی می‌خورد. البته ممکن است با این کار فرد در مدت کوتاهی وزن مطلوبی هم کم کند اما حتماً بعد از طی دوران رژیم درمانی، با مشکلات پوستی، ریزش مو، ناراحتی‌های گوارشی و ضعف و سردردهای مکرر مواجه خواهد شد. فراموش نکنید رژیم‌های تک غذایی، کاملاً غیرعلمی و به سرعت برگشت‌پذیر هستند.

۲. حذف صبحانه

خوردن صبحانه کسی را لاغر نمی‌کند اما نخوردن آن می‌تواند باعث ابتلا به اضافه‌وزن شود. تحقیقات نشان می‌دهند حذف صبحانه با کاهش کالری دریافتی بدن همراه است. به همین دلیل احتمال اینکه افرادی که صبحانه نمی‌خورند، بیشتر به میان وعده‌های چرب، شیرین و پرکالری (مانند انواع کیک، شیرینی و بیسکویت‌های خامه دار) روی بیاورند، بیشتر است. ضمن اینکه حذف صبحانه باعث ایجاد اشتهای بیشتر برای صرف ناهار می‌شود. افرادی که صبحانه نمی‌خورند، در وعده ناهار با ولع بیشتری غذاهای چرب و نشاسته‌ای میل می‌کنند و به این ترتیب، احتمال ابتلا به چاقی در آن‌ها بالاتر می رود. صرف یک صبحانه سالم و سرشار از پروتئین و فیبر غذایی، تا حد بسیار زیادی فرد را تا وعده ناهار سیر نگه می‌دارد و جلوی پرخوری او را در این وعده می‌گیرد.

۳. فراموش کردن کالری میان وعده‌ها

خیلی‌ها عادت دارند مدام غر بزنند و بگویند ما شام و ناهار زیادی نمی‌خوریم اما نمی‌دانیم چرا لاغر نمی‌شویم؟ این‌ها همان کسانی هستند که علاوه بر شام و ناهار، روزی چند عدد کیک، شیرینی، بستنی، شکلات، انواع اسنک، چیپس و ذرت بوداده در طول روز مصرف می‌کنند و کالری آن‌ها را به حساب نمی‌آورند. اگر قصد کاهش وزن دارید، باید حواستان به میان وعده‌هایی که می‌خورید هم باشد.

۴. حذف میان وعده‌ها

همان طور که باید حواستان به کالری میان وعده‌ها باشد، دقت کنید میان وعده‌ها را کامل از رژیم غذایی‌تان حذف نکنید. قرار دادن ۲ یا ۳ میان وعده سالم و مغذی، هم به حفظ سلامت در طول دوره رژیم درمانی کمک می‌کند و هم جلوی پرخوری در وعده‌های اصلی غذایی را می‌گیرد. شیر کم چرب، ماست کم چرب، انواع میوه، آجیل‌های خام، دانه‌های خام، آب‌میوه‌های طبیعی، خرما، انجیر یا توت خشک می‌توانند جزو بهترین میان وعده‌ها محسوب شوند. البته اگر حد تعادل را در مصرف آن‌ها رعایت کنید.

۵. برابر دانستن مفهوم کم چرب و کم کالری

قرار دادن خوراکی‌های کم چرب مانند انواع لبنیات یا گوشت‌های کم چرب و بدون چربی کمک زیادی به تسریع روند کاهش وزن می‌کند. گاهی برخی از افراد، عبارت کم چرب و کم کالری را با هم اشتباه می‌گیرند و با مصرف بیش از حد خوراکی‌های کم چرب، باعث افزایش کالری دریافتی و شکست خوردن برنامه رژیم درمانی‌شان می‌شوند. مثلاً اگر کسی قرار است ۳ لیوان شیر و ۲ پیاله ماست در طول دوران رژیمش داشته باشد، بهتر است ۳ لیوان شیر و ۲ پیاله ماست کم چرب به جای انواع پرچرب بخورد و مجاز به مصرف ۶ لیوان شیر و ۴ پیاله ماست، حتی از نوع کم چربش در طول روز نیست. این موضوع در مورد گوشت‌ها هم صدق می‌کند. کالری ۱۰۰ گرم گوشت گوساله کم چرب از ۱۰۰ گرم گوشت گوسفند کمتر است اما همین ۱۰۰ گرم گوشت گوساله هم حاوی حداقل ۲۰۰ کیلوکالری انرژی است و نمی‌توانید به بهانه کم چرب بودن گوشت، ۱۰۰ گرم از آن را ۲۰۰ گرم کنید.

۶. نادیده گرفتن کالری نوشیدنی‌ها

برخی از افراد کالری نوشیدنی‌های مختلف مانند شربت‌ها، آب‌میوه‌های طبیعی، نوشابه‌های گازدار، دوغ یا قهوه و نسکافه‌های شیرین و مخلوط با شیر یا شیر خشک را در برنامه غذایی‌شان به حساب نمی‌آورند. نتیجه چنین عادتی این می‌شود که روزی چند لیوان نوشیدنی مختلف که ممکن است از ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلوکالری انرژی داشته باشند بخورند و بگویند نمی‌دانم چرا هر کاری می‌کنم، لاغر نمی شوم!

۷. ننوشیدن آب کافی

نوشیدن آب کافی در طول روز باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. اصلاً آب یکی از ضروریات بدن برای سوزاندن کالری است. هرچه بدن بیشتر در معرض کم آبی قرار بگیرد، متابولیسم آن هم پایین تر می‌آید و فرد بیشتر مستعد ابتلا به اضافه‌وزن خواهد شد. پژوهشگران آمریکایی می‌گویند بزرگ‌سالانی که حداقل روزی ۸ لیوان یا بیشتر آب می‌نوشند، بیشتر از کسانی که این مقدار از آب را در طول روز صرف نمی‌کنند، می‌توانند وزنشان را در حد دلخواه ثابت نگه‌دارند پس توصیه می‌شود تقریباً ۱ ساعت بعد از هر وعده و میان وعده غذایی یکی دو لیوان آب بنوشید و اصلاً اجازه ندهید حس تشنگی به صورت خشکی دهان در شما ایجاد شود.

منبع: hidoctor.ir

ویرایش و بازنشر: وبسوار

7

7

اشتباه رایج در رژیم‌های لاغری اشتباه رایج در رژیم‌های لاغری,

برگرفته از : 7 اشتباه رایج در رژیم‌های لاغری