جراحی زیبایی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی گوشتی

گوشتی بودن بینی یکی از عوامل تأثیرگذار در نتیجه عمل رینوپلاستی است . زمانی که بینی با پوست ضخیم و غضروف‌های نازک همراه باشد گوشتی تقسیم‌بندی می‌شود. در این شرایط جراحی بسیار تکنیکی بوده و درعین‌حال نتایج در حد موارد غیرگوشتی نخواهد بود. این که بینی گوشتی را می‌شود عمل کرد یا نه بستگی به انتظار بیمار از جراحی دارد .

اگر بیمار تقاضای بهتر شدن نما و نزدیک شدن به معیارهای ایده آل را داشته باشد به نتایج رضایت بخشی خواهد رسید . ولی اگر فردی با وجود ساختار گوشتی نتیجه‌ای کاملاً ایده‌آل طلب می‌کند ، انجام جراحی به آن فرد توصیه نمی‌شود. در جراحی بینی‌های گوشتی جهت کاهش حجم نسبت به انواع غیر گوشتی محدودیت وجود دارد .

ـ تفاوت ساختار بینی گوشتی و غیر گوشتی در چیست؟

ساختمان بینی به طور کلی از سه قسمت تشکیل شده است . قسمت اول اسکلت غضروفی و استخوانی که در بالا استخوان و در پایین غضروفی است . دوم پوست بینی است که همراه با لایه عضلات ، روی اسکلت مذکور را می‌پوشاند . تفاوت اصلی بینی‌های گوشتی در ضخیم بودن پوست به خصوص در ناحیه نوک بینی و پره‌هاست . درعین‌حال ساختمان غضروفی نازک و ضعیف است.

ـ در جراحی رینوپلاستی چه اقدامی انجام می‌شود؟

عمده اقدامات در جراحی رینوپلاستی ایجاد تغییرات در اسکلت غضروفی ، استخوانی است . تنها قسمتی از پوست که برداشته می‌شود مربوط به پره‌های بینی است . انتظار جراح تبعیت پوست از ساختمان فرم داده‌شده زیر آن و در نتیجه ایجاد نمایی مطلوب است . طبیعی است هر چه پوست دارای انعطاف و قابلیت تطابق بهتری باشد ، نتایج بهتر و هر چه پوست ضخیم تر باشد و فرم خود را حفظ نماید ، نتایج ضعیف تر خواهد بود . به عبارت دیگر هر چه اشکالات به اسکلت استخوانی ، غضروفی مربوط باشد نتایج بهتر و هر چه به اشکالات پوستی مربوط باشد نتایج ضعیف تر خواهد بود.

ـ آیا امکان اصلاح غضروف ضعیف و پوست ضخیم وجود دارد؟

در مورد غضروف ضعیف خوشبختانه تکنیک‌های مؤثر و باارزشی وجود دارد . از غضروف‌هایی که در طول عمل از جمله نواحی‌ای از تیغه بینی برداشته می‌شود ، جهت تقویت نواحی دیگر استفاده می‌شود . جهت نازک کردن پوست اقداماتی هم در حین جراحی و هم پس از آن انجام می‌شود . هنگام جراحی پوست از طریق برداشت لایه‌های زیرین در حدی که به خون‌رسانی آسیب وارد نشود نازک شده ، پس از جراحی مصرف داروهای ضد التهاب به صورت خوراکی و تزریقی توصیه می‌شود . با همه این اوصاف بینی هرگز به حالت غیر گوشتی تبدیل نخواهد شد.

ـ آیا زمان بهبودی در بینی گوشتی متفاوت است؟

پس از جراحی طی مدت زمانی طولانی تورم بینی برطرف شده و نمایی نهایی پدیدار می‌شود . این زمان در مورد بینی‌های گوشتی بسیار طولانی تر بوده و تا حد 18 ماه و در بعضی موارد 24 ماه طول می‌کشد .

ـ از بین بینی‌های گوشتی کدام موارد ضعیف‌ترین نتایج را خواهد داشت؟

قطعاً هرچه پوست ضخیم تر باشد به همان نسبت نتیجه جراحی افت خواهد کرد . بدترین حالت زمانی است که ضخامت پره‌های بینی زیاد باشد متأسفانه تکنیک خوبی برای کاهش ضخامت پره‌ها وجود ندارد . زمانی که ضخامت پره‌ها زیاد باشد طبیعتاً جراح در کاهش عرض بینی در ناحیه پره‌ها محدود می‌شود.

دکتر بهنام خرّمی [متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی]

منبع:pezeshkonline.ir

ویرایش ادبی و بازنشر : وبسوار

جراحی

جراحی

برگرفته از : جراحی زیبایی بینی گوشتی