شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش

قنات کيش بيش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شيرين قابل شرب ساکنان جزيره را تأمین مي‌کرده است. قنات كيش از نظر طول رشته قنات و يا عمق چاه‌ها قابل‌مقایسه با قنات‌هاى ديگر نقاط ايران نيست، اما با توجه به شيب بسيار كم جزيره، چگونگى هدايت آب‌هاى زيرزمينى به سطح زمين در كيش بسيار مهم بوده و نشان مى‌دهد كه در زمان خود از پيشرفته‌ترين روش‌ها براى حفر قنات استفاده مى‌كردند.

امروزه مجموعه قنات با تغيير كاربري به يک شهر زير‌زميني شگفت‌انگيز بدل شده که بيش از ۱۰۰۰۰ مترمربع وسعت دارد و اکنون کاريز کيش خوانده مي‌شود. کارگزاران باتجربه زحمت تمام طراحی‌ها را کشيده و می‌کوشند تا در پروژه بازسازي قنات کيش (کاریز کیش) ضمن حفظ بافت تاريخي آن کاربری‌های جديدي از اين شهر زیرزمینی به دست آورند.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاريز در فاز يک خود به قسمت‌های مختلف از جمله غرفه‌های صنایع‌دستی ايران و جهان، رستوران سنتي و جديد، موزه سالن آمفی‌تئاتر سالن کنفرانس، گالري‌هاي هنري تقسيم و قابل بهره‌برداری خواهد بود. شهر کاريز در عمق 16 متري زیرزمین قرار دارد.

سقف آن هشت متر ارتفاع و بيشتر سقف آن مملو از سنگ‌واره، صدف و مرجان‌هایی است که با نظر کارشناسي 270 تا 570 ميليون سال قدمت دارد و تک‌تک آن شناسايي و داراي شناسنامه رسمي است.

کارگزاران شهر زیرزمینی بر اين باورند که دو ويژگي کاريز را در فهرست ابنيه جهاني در خواهد آورد. اول اينکه کاريز در دل تنها جزيره مرجاني دنيا واقع است. دوم آنکه تنها بنايي است که سقف مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبيعي است. صدف‌ها و مرجان‌هایی که براي بازديد آن‌ها دو راه وجود داشته، بازديد از موزه‌های طبيعي يا غواصي در آب‌های آزاد و اکنون کاريز فصلي جديد و استثنايي در پيش روي تمامي دوستداران طبيعت گشوده که بی‌واسطه خواهند توانست از بزرگ‌ترین مجموعه مرجاني بازديد کنند.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

گفتني است که خاک‌های برداشت‌شده از کاريز داراي خواص درماني زيادي است که در « گل درماني» استفاده‌های فراوان خواهد داشت. اين امر همراه با خدمات گوناگوني همچون تأسیس مراکز اقامتي، تجاري و تفريحي در زميني معادل 60000 مترمربع در روي زمين کاريز احداث خواهد گرديد. زمين سطحي کاريز به پارک وسيعي بدل خواهد شد که داراي دو تپه مرتفع خواهد بود. اين تپه‌ها از خاک‌های برداشت‌شده زیرزمین ساخته‌شده و به چشم‌انداز بی‌نظیر جزيره کيش دل خواهد شد.

اطلاعات بيشتر:

احداث قنات (کاريز) در انحصار ايرانيان بوده است و با توجه به قدمت شش هزارساله قنات در ايران می‌توان صاحبان اصلي قنات را ايرانيان دانست.

کاريز واژه فارسي قنات است و در گذشته از آن براي هدايت آب‌های زیرزمینی استفاده مي شده است.

با توجه به اينکه معمولاً قنات‌ها از ارتفاعات شروع‌شده و به مظهر می‌رسند عظمت قنات دو هزارساله کيش با حداکثر ارتفاع چهل و پنج متري در جزيره کيش منحصربه‌فرد است. جزيره کيش با توجه به اينکه ارتفاع چنداني ندارد، حفر و احداث قنات دو هزارساله آن به دست ايرانيان خلاق در لايه گل مارن (مرگل) اهميت و ارزش اين قنات را بيش از پيش نمايان می‌کند.

قنات قديمي کيش با طول پانزده کيلومتر که در طول دو رشته از منطقه صفين و فرودگاه تا محل فعلي مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني کيش به سه رشته تبديل می‌شود و از اين محل مجدداً با تبديل به يک رشته، به شهر قديمي حريره می‌ریزد.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

در طول مسير اين قنات‌های قديمي تعداد زيادي چاه براي برداشت آب وجود دارد که نشان‌دهنده آن است که در اين قنات آب هم به صورت ساکن و هم به سمت مظهر قنات جريان و حرکت داشته است. از آب اين قنات براي مصرف آبياري فضاي سبز و مصرف شرب ساکنين استفاده مي شده و درعین‌حال کشتی‌ها نيز از آب جزيره کيش براي مصرف و فروش و يا معاوضه با اجناس ديگر در کشورهاي حاشيه خلیج‌فارس استفاده می‌کردند.

آب شيرين کاريز حاصل از بارندگی‌های فصلي جزيره است که از مرجان‌ها به صورت يک فيلتر طبيعي عبور و در لايه گل مارن جريان پيدا می‌کند. گل مارن نوعي گل رس است که در حالت طبيعي نرم و انعطاف‌پذیر بوده و چنانچه در معرض هوا قرار گيرد خشک و محکم می‌شود. در مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زیرزمینی کيش (کاريز) جهت حفاظت از اين گل ارزشمند ديوارهايي جلوي آن کشيده شده است. از گل مارن علاوه بر استفاده‌های درماني براي درد مفاصل با ترکيبات اضافي براي توليد آجر، کوزه و سيمان مورد استفاده خاص قرار می‌گیرد.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

نکته قابل‌توجه اين است که اين کاریزها به طوري استادانه و ماهرانه به دست ايرانيان باستان حفاری‌شده که با شيبي ملايم در طول پانزده کيلومتر حرکت، هم از آب آن جهت آبیاری استفاده‌شده و هم امکان برداشتن آن با چيزي شبيه به دلو نيز فراهم بوده است. پایاب‌ها مکاني پیش‌بینی‌شده براي فراهم شدن امکان برداشتن آب از کاريز است که در طول مسير کاريز شش پاياب وجود دارد که يکي از آن‌ها در مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني کيش موجود و قابل مشاهده است.

در گذشته دور اهالي بومی‌نشین جزيره کوزه به دوش از اين محل آب شرب خود را تأمین می‌کرده‌اند. قدمت اين پایاب‌ها به بيش از 800 سال می‌رسد. در گذشته دور، به خصوص قرون پنجم و ششم هجري که جزيره کيش مرکز تجارت خلیج‌فارس و درياي عمان بوده آب آشاميدني جزيره کيش براي مصرف کشورهاي حاشيه خلیج‌فارس از ارزش بسيار بالايي برخوردار بوده است.

سقف مرجاني کاريز کيش به قطر هفت متر که زماني بستر دريا بوده، مملو از صدف‌ها و آبزياني است که هم اکنون به صورت فسيل در سقف مرجاني مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني کيش قابل مشاهده است.

آزمایش‌های انجام‌شده در دانشگاه مونيخ آلمان بر روي فسیل‌هایی كه از سقف مرجاني تونل به دست آمده نشان می‌دهد اين سقف بين 53 تا 570 ميليون سال قدمت دارد و شناسنامه انواع مختلف آن در موزه شهر زیرزمینی کيش (کاريز) به نمايش گذاشته خواهد شد. اگر با دقت بيشتري به اين فسیل‌ها نگاه كنيد لاك‌پشتي را مي‌بينيد كه از 570 ميليون سال قبل خود را براي امروز ما جاودانه كرده است.

شهر زیرزمینی کيش (کاريز) با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن از جمله مرجاني بودن جزيره، آب شيرين قنات، هواي خنک در زیرزمین و سقف مرجاني مملو از فسیل‌های با قدمت بسيار بالا در فهرست مهم‌ترین ابنيه جهاني قرار می‌گیرد.

آدرس: جزيره كيش، بعد از ميدان المپيك، نرسيده به ميدان فارور

عکس های زیر اختصاصی سایت وبسوار است که همراه با توضیحات به کاربران این سایت تقدیم می‌شود

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

بخشی از کاریز که به موزه تبدیل شده است.

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

فسیل لاک پشت با 570 میلیون سال قدمت در سقف کاریز کیش

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

فسیل لاک پشت از زاویه دیگر. در زمان احیای کاریز کیش بخشی از این فسیل به دلیل عدم اطلاع کارگران از وجود آن از بین رفت.

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

 چای خانه و رستوران کاریز که در مظهر قنات واقع شده است

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

 در عکس زیر  لایه مرجانی هفت متری سقف کاریز مشخص است

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش
 
بستر گل مارن

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

 این دیواره که برای راهرو خروجی کاریز تعبیه شده است ، گویای ضخامت مرجانی سقف کاریز است.

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

راه پله های 2500 ساله کاریز کیش که از آن برای ورود به کاریز و برداشتن آب استفاده می‌شده، این راه پله ها به طور طبیعی و بدون محافظت سالم مانده است.

وبسوار: شهر زیرزمینی کاریز کیش

منبع: hellokish.com

ویرایش و بازنشر و عکس: وبسوار

شهر

شهر

شهر زیرزمینی کاریز کیش,شهر زیرزمینی کاریز کیش,

برگرفته از : شهر زیرزمینی کاریز کیش