خواستگاری در محل‌های مختلف

خواستگاری در محل‌های مختلف

[از سری برنامه‌های تلویزیونی گلبرگ- مصاحبه با کارشناس برنامه؛ حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا دهنوی]

«بعدی                                                                                                                     قبلی»

– آیا درست است بعضی از آقایان در محیط کار یا در دانشگاه خواستگاری می‌کنند؟

خیر. هر کاری آدابی دارد چطور مسجد می‌روید، آدابش را رعایت می‌کنید. میهمانی می‌رویید آدابش را رعایت می‌کنید. همین دانشجو آیا با زیر شلواری سر کلاس می‌رود؟ قطعاً نمی‌رود. زیرا خلاف عرف است و میگویند کلاس درس است قشنگ نیست و کار خوبی نیست. نکته‌اش هم اینجاست که خلاف شأن خانم است. واقعاً خانم در اسلام شأن بسیار بالا دارد. برخلاف مکاتب دیگر و بارها میگوییم دختر جواهر است طلا و گوهر است. یک دختر کلوخ و سنگ نیست که هرکس می‌آید یک پا به آن بزند. ما مورد داشتیم، آقا قصد سوئی نداشته، به خواستگاری رفته و این قضیه لو رفته، خیلی هم لو رفتنش چیز عجیبی نیست و ما مورد داشتیم که هیچ رابطه قبلی نبوده و بنده خدا دورادور می‌دیده و هیچ رابطه ناشایستی نبوده و رفته خواستگاری کرده و دیگران گمان کردند که رابطه قبلی بوده و هر دو ضربه می‌خورند و خانم بیشتر.

محیط کار و دانشگاه غلط است. بدتر در اتوبوس و خیابان‌ها است. فاجعه است. ما بخیل نیستیم هر کاری آدابی دارد، الآن شما یک نفر را پسندیده‌اید، دورادور خانم را پسندیده‌اید، قبل از طرح خواستگاری تحقیق کنید. ببینید از نظر خانوادگی بهم می‌خورید یا نه. ما الآن چقدر مشکل داریم توی همین قضیه، آقا دل به خانمی می‌بندد و خانم هم همین‌طور، این دو به هم دل بسته می‌شوند بعداً می‌فهمند خانواده های آن‌ها در دو دنیای هستند، دو قطب متضاد هستند و بعد برای این‌ها خیلی مشکلات ایجاد می‌شود. شما از خانواده طرف و از نظر اعتقادی و فرهنگی و طبقاتی تحقیق کنید و اگر زمینه است، همتایی خانواده است و خانم را هم از نظر زیبایی دیده‌اید و ظاهر را پسندیده‌اید بعداً از طرف خانواده‌تان خواستگاری رسمی کنید و خواستگاری که شروع شد، چون شاید خیلی‌ها بگویند من فعلاً می‌خواهم از این خانم خواستگاری کنم و بگویم آمادگی داری با من ازدواج کنی؟ بعد از شش ماه، یک سال رابطه داشته باشیم و همدیگر را بشناسیم. خوب من برای این کلی اشکال گفتم. این واقعاً چقدر پیام مفسده دارد. گذشته از این، در این جور رابطه‌ها شناخت وجود ندارد و ما شناخت پیدا نمی‌کنیم. فرایند خواستگاری شروع می‌شود بعد شما همدیگر را محک بزنید گفتگو کنید. تحقیق جدی کنید. تبادل فکر با خانواده‌تان کنید، مشاوره کنید، اگر نیاز شد حتی بعد از فرایند خواستگاری تماس‌های تلفنی اشکالی ندارد. حالا شما نامزد شده‌اید، خانواده‌ها نظارت دارند، این دیگر رابطه پنهانی غلطی نیست. خانواده می‌داند شما رابطه تلفنی دارید، رابطه پیامکی دارید، اگر ضوابط شرع را رعایت کنید مراجع تقلید میگویند اشکال ندارد و حتی می‌توانید بیرون بروید. البته من توصیه‌ام این است احتیاطاً یکی از اعضای دختر خانم همراهتان باشد. اگر دیگران دیدند، علم غیب ندارند که شما نامزد هستید و خواستگار این خانم هستید. ممکن است به جایی نرسد آنگاه پرونده خانم خراب می‌شود. به نظر من این وظیفه آقایان است.

شما خانم محترم، با متانت، با وقار، با آرامش نه به رفتار غیر عادی، بگویید آقای محترم هر کاری آدابی دارد. خانم‌ها، وقتی از آن‌ها خواستگاری می‌شود چند گروه هستند: بعضی‌ها ذوق می‌کنند و جواب مثبت می‌دهند. مخصوصاً اگر آقا شرایط خوبی هم داشته باشد و خانم از قبل دلبستگی داشته، جواب مثبت می‌دهد. غلط است. یک گروه دیگر از خانم‌ها قشقرق راه می‌اندازند که مگر خودتان خواهر و مادر ندارید و برخوردهای خیلی عجیب و غریب می‌کنند. من میگویم هر دو برخورد اشتباه است. بهترین برخورد این است که به آقا بگوییم هر کاری آدابی دارد. جواب مثبت خانم اشتباه است، اول ذوق زده می‌شود و در شأن شما نیست و این بعداً برای شما مشکل ایجاد می‌شود. کافی است به شما بگویند یادت هست از تو خواستگاری کردم هول شدی؟ خوب برای شما خیلی گران تمام می‌شود. اصلاً هول هم نشویید و آره هم نگویید. من میگویم دختر عزیزم، شما روی چه حسابی آره گفتید. روی ظاهر و همین‌که شما در دانشگاه شش ماه ظاهرش را دیدید. امکان ندارد. بگویی بله، باید فرایند خواستگاری انجام شود، شکل بگیرد و همه مراحلی که عرض کردیم و در پایان بگویید بله.

و اما آن خانمی که خیر می‌گوید، شاید مورد خوبی باشد. جوان سالم و خوب است و می‌تواند شریک خوبی برای زندگی شما باشد چرا خودتان را محروم می‌کنید؟ بله. در یک جا به خانم‌ها توصیه می‌کنم بایستند، در این جور موقعیت‌ها با یک جور پرخاشگری و تندی، که طرف را می‌شناسید. شخص خوش سابقه ای نیست و تابلو است که این راه می‌افتد و شما اولی نفری نیستید و قصد سوء استفاده دارد وگرنه این جور برخوردها به نظر من برخورد خوبی نیست.

– اگر آقا گفتند هر کاری آدابی دارد یعنی چه؟ پیام دختر خانم را نگرفت چی؟

والا من فکر نمی‌کنم که ایشان آمادگی ازدواج را داشته باشند، اگر پیام را دریافت نکنند، هنوز به آن رشد عقلانی نرسیده‌اند. در شرایط رشد شخصیتی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی مهم است و عقل درستی ندارد.

حالا اگر یک جوان کم تجربه ای هست می‌گوید خانم نظرتان چیست؟ یعنی آقای محترم باید از طریق خانواده‌تان اقدام کنید. گفتن این هم اشکالی ندارد ولی اینکه بیایید شماره تلفن خانه‌تان را بدهید هم جالب نیست. من میگویم اگر آقا خواهان باشد از زیر سنگ هم شده شماره شما را پیدا می‌کند.

– وقتی آقایی بدون آداب خواستگاری، در دانشگاه یا خیابان خواستگاری می‌کند باید چه برخوردی بکنیم؟

ما به آقایان می‌گوییم این کار را نکنید زیرا هر کاری آدابی دارد. شما مسجد می‌رویید یک آدابی دار د و زیارتگاه می‌روید یک آداب دارد. ازدواج هم آدابی دارد و نباید در کوچه و خیابان و دانشگاه خواستگاری کنید. شأن دختر خیلی بالا است. حیف دختر است. اصلاً خلافشان دختر است و ممکن است به شما جواب منفی بدهد و ناراحت شوید. بعضی خانم‌ها برخورد بدی می‌کنند و قشقرق راه می‌اندازند. این چیزها معمولاً موضع تهمت است و لو می‌رود و دیگران برداشت بدی می‌کنند. ممکن است برداشت کنند که شما سال‌ها با هم رفیق بودید؛ و آبروریزی می‌شود. شما که از خانم خواستگاری می‌کنید چه جوابی می‌خواهید. چه جواب بله، چه جواب نه، این جواب بهایی ندارد. چه ارزشی دارد. چون این جواب بر اساس ظاهر شما و سطحی است. باید فرایند خواستگاری طی شود تا جواب ارزش پیدا کند. پس آقایان این کار را نکنند.

بهترین کار برای خانم‌ها این است که خیلی مؤدبانه و قاطع و بدون قشقرق و سرو صدا بگویند: آقای محترم هر کاری آدابی دارد و برای این کار دیگر سراغ من نیایید. اگر طرف عاقل باشد، منظور را می‌فهمد. در جایی که می‌بینند که طرف منظورش غیر از خواستگاری و فردی شناخته شده است و در پی منظور دیگری است، باید محکم‌تر برخورد کنند و طرف را ناامید کنند. در اینجا محکم بایستید؛ وگرنه برای شما دردسر ایجاد می‌شود.

«بعدی                                                                                                                     قبلی»

منبع: ch3.iribtv.ir
ویرایش و انتشار: وبسوار

برگرفته از : خواستگاری در محل‌های مختلف