تأثیر رنگ‌ها بر اشتها

تأثیر رنگ‌ها بر اشتها

تأثیر رنگ بر اشتها

علم رنگ‌ها مقوله‌ی بسیار پیچیده و طولانی است تا حدی که روش درمانی به نام رنگ درمانی به وجود آمده است. استفاده از رنگ‌بندی مناسب در غذاها نقش مهمی در اشتهای افراد دارد. پس اگر مشکلی در اشتها دارید این مقاله را بخوانید.

آیا تاکنون رنگ یک غذا، میوه یا رنگ بسته‌بندی یک محصول خوراکی موجب تحریک اشتهایتان شده است؟ آیا می‌دانید بیشتر تولیدکنندگان غذاهای صنعتی، از طریق همین رنگ‌ها کشش شما را به خرید تنقلات و محصولات غذایی بیشتر می‌کنند؟ آیا می‌دانید چه رنگ‌هایی سرد و کدام یک گرم بوده و چه رنگی موافق ذائقه بزرگ‌سالان و کدام رنگ، کودکان را شیفته خود می‌کند؟

رنگ غذا یا رنگ‌های به‌کاررفته در بسته‌بندی مواد غذایی یکی از جذابیت‌های پر کششی است که مصرف‌کننده را وادار به خرید محصول و تست آن می‌کند. البته قدرت کشش و جذب نگاه افراد درباره رنگ‌های مختلف متفاوت است. رنگ‌ها سه زمینه سرد، گرم و خنثی دارند. رنگ‌های سرد همچون رنگ‌های آبی، سبز و سفید تداعی سرما را داشته و به القای رفع عطش و تشنگی کمک می‌کند. رنگ‌های گرم نظیر زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و ارغوانی تداعی گرما را داشته و معمولاً غذاهای انرژی‌زا و پرکالری با این رنگ مشخص می‌شود و بسیار مورد توجه کودکان است. رنگ‌های خنثی نیز مانند رنگ بنفش که از ترکیب دو رنگ گرم و سرد تشکیل می‌شود بیشتر مطابق میل بزرگ‌سالان است، اما این که رنگ‌های اغواکننده اشتها کدام است و چه اثرات سودمندی برای بدن دارند موضوعی است که به آن می‌پردازیم.

رنگ قرمز، محرک اشتها

تأثیر رنگ بر اشتها

مزاج رنگ قرمز گرم آتشین است و به همین دلیل القاکننده شادی و هیجان بوده و طول موج آن سریع به چشم می‌خورد. میوه‌ها، غذاها یا بسته‌بندی‌های دارای این رنگ تحریک‌کننده خوب اشتها به ویژه در کودکان است و حتی استفاده از سفره‌های قرمز و نارنجی بالابرنده سوخت و ساز بدن بوده و اشتهاآور خوبی به شمار می رود. این رنگ گرم‌کننده بدن و محرک جنسی، یاری گر هضم غذا، تشدیدکننده احساس گرسنگی و نیروبخش است.

میوه‌های حاوی این رنگ در پاکی و تصفیه خون اثرگذار بوده و لاغری و نحیفی، سردی دست و پا و در مواردی سوءتغذیه را از بین می‌برد. این رنگ نوعی آنتی اکسیدان قوی است که از قلب محافظت کرده، عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد و رگ‌های خونی، غضروف‌ها و رباط‌ها را از گزند آسیب در امان داشته و از تحلیل بافت‌های بدن پیش‌گیری کرده و سبب سلامت مجاری ادرار می‌شود. میوه‌های قرمز رنگ شامل گوجه‌فرنگی، گریپ‌فروت صورتی، انار، هندوانه و همچنین میوه‌های قرمز ـ ارغوانی همچون انگور، فلفل قرمز، آلو، آلوچه، گیلاس، توت سیاه، لوبیا قرمز، لبو، مویز، سیب قرمز، زغال‌اخته، شاه‌توت و توت‌فرنگی به سبب جلوگیری از بروز لخته خون اثرات سودمندتری برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی ـ عروقی دارد.

رنگ نارنجی کودک را بی‌قرار می‌کند

تأثیر رنگ بر اشتها

مزاج رنگ نارنجی گرم است و به دلیل درخشندگی و تابندگی فوق‌العاده‌ای که دارد، خود را به چشم تحمیل می‌کند. رنگی پر کشش، پرتحرک و نشاط‌آور است. نوعی اشتهای کاذب ایجاد می‌کند و می‌تواند بی‌اختیار فرد را به تست محصول وا‌دارد. به همین دلیل انواع پفک‌ها و بسته‌بندی آن‌ها به این رنگ است و باعث بی‌قراری کودک برای به دست آوردن آن می‌شود. رنگ نارنجی به سبب تحریک حرارت و فعالیت سیستم گوارشی، مناسب افرادی است که غذای آن‌ها دیرهضم می‌شود، بالابرنده ضربان قلب و تا حدودی بر فشارخون تأثیر می‌گذارد.

میوه‌ها و سبزی‌های حاوی این رنگ همچون کدو حلوایی، هویج، سیب‌زمینی شیرین، انبه، زردآلو، گرمک، طالبی و همچنین میوه‌های نارنجی ـ زرد مانند پرتقال، نارنگی، گریپ‌فروت، فلفل دلمه‌ای نارنجی، آناناس و شلیل غنی از ویتامین A هستند و بینایی و پوست شما را تقویت می‌کنند و از طرفی کشش رنگی آن‌ها می‌تواند محرک اشتهای کودکان باشد. البته باید بدانید تنقلات صنعتی، آب‌میوه‌های مصنوعی و نوشابه‌های گازدار نارنجی فقط تحریک‌کننده اشتها بوده و به علت دارا بودن رنگ‌های سنتزی و ترکیبات کم ارزش تهدیدکننده سلامت است.

رنگ سبز القاکننده طعم تلخ و ترش

تأثیر رنگ بر اشتها

مزاج این رنگ معتدل و کمی سرد است، اما زود با شما صمیمی می‌شود و سبزی آن امید به زندگی را زیاد می‌کند. بیشتر ترشیجات به این رنگ هستند و سبز کاهویی و معمولی القاکننده طعم ترش و سبز زیتونی طعم تلخ را نشان می‌دهد. بهترین رنگ برای التیام اختلالات روحی و تمدد اعصاب بوده و آرام‌بخش قوی است. از بین برنده خستگی اعصاب، بالابرنده تحمل، خنک‌کننده، مفید برای افراد میگرنی، تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن و تنظیم‌کننده ضربان قلب و فشارخون است. سبزی‌های حاوی این رنگ انواع کلم، کدو، اسفناج و فلفل دلمه‌ای است که از طریق تحریک ژنی در کبد آنزیمی تولید می‌کند که در تخریب مواد شیمیایی سرطان زا نقش مهمی دارد. همچنین سبزی‌های سفید ـ سبز مانند سیر، پیاز، کرفس، پیازچه و موسیر اثرات ضد تومور داشته و سم‌زدای قوی و کاهنده التهابات بدن است. این را هم بدانید بیشتر خوردنی‌های سبز رنگ، حاوی کلسیم و اسیدفولیک بوده و استخوان‌ها و دندان‌ها را تقویت کرده و خون‌ساز است.

به دام رنگ زرد نیفتید

تأثیر رنگ بر اشتها

رنگی خوش رو، خوشحال و پرنشاط با مزاجی گرم و خشک است. نگاه را خیلی سریع به سوی خود می‌کشد. به همراه رنگ نارنجی پرجاذبه شده و رنگ برخی بیسکویت‌ها، اسنک، چیپس، کیک و بسته‌بندی آن‌ها را تشکیل می‌دهد و بی تأمل فرد را به خرید محصول وامی‌دارد. اگر رنگ زرد طلایی باشد جنبه فانتزی داشته و تجمل محصول را نشان داده و بیشتر رنگ بسته‌بندی شکلات‌های گران‌قیمت را تشکیل می‌دهد. این رنگ محرک انرژی عضلانی و حرکتی بوده و با ایجاد مسرت، کم کننده ناراحتی‌های عصبی است. از بین میوه و سبزی‌های زردرنگ و پرخاصیت می‌توان به آرتیشو، فلفل دلمه‌ای زرد و گلابی اشاره کرد.

تأثیر رنگ بر اشتها

رنگ آبی هم گول می زند!

تأثیر رنگ بر اشتها

مزاج این رنگ سرد است. در کنار رنگ سفید القاکننده پاکی، خلوص و بهداشت است و به نوعی آرامش را تداعی کرده و به همراه رنگ بنفش بسیار مورد توجه بزرگ‌سالان و البته سالمندان است و بیشتر در رنگ بسته‌بندی شیر، ماست، کشک، خامه، آب معدنی، بستنی و مواد غذایی منجمد دیده می‌شود. البته این را هم بدانید برخی تولیدکنندگان از رنگ آبی در بسته‌بندی برخی تنقلات کم ارزش مثل چیپس و انواع اسنک‌ها برای جلب توجه بزرگ‌سالان استفاده کرده و این رده سنی را به نوعی درگیر آرامش و خلوص این رنگ می‌کنند و در نهایت هم پیروز می‌شوند! این رنگ رفع کننده تشنگی، تسکین‌دهنده حرارت بدن، مفید برای دردهای عصبی، برطرف‌کننده وسواس، کنترل‌کننده هیجانات زیاد، برطرف‌کننده تب و بی‌خوابی، سردکننده و پایین آورنده فشارخون است.

بیشتر میوه و سبزی‌هایی که رنگشان آبی تیره ـ بنفش است همچون بلوبری و شاه‌توت خواص ضد پیری داشته و به رفع تنش کمک کرده و با کاهش تخریب بافت‌های بدن از خطر ابتلا به سرطان پیشگیری و مقوی حافظه و پاک‌کننده مجاری ادرار است.

منبع: hidoctor.ir

ویرایش و بازنشر: وبسوار

برگرفته از : تأثیر رنگ‌ها بر اشتها