دستورات کاربردی گوگل کروم

دستورات کاربردی گوگل کروم

مرورگر محبوب گوگل کروم دارای صفحات داخلی بسیاری است که اغلب آن‌ها از طریق منوهای مرورگر قابل دسترسی است. اما تعدادی از این صفحات که به صفحات مخفی گوگل کروم معروف است نیازمند وارد کردن URL خاص برای دسترسی است. در بین این صفحات نکات جالب کاربردی را در خصوص گوگل کروم خواهید یافت…

مرورگر گوگل کروم تنها بخاطر افزونه‌ها و ابزارهای ذاتی و جانبی فراوانی که از آن‌ها برخوردار است، شناخته شده نیست. این مرورگر محبوب که هر بار با نسخه‌های جدید خود امکاناتی جدید را در راستای بهبود وضعیت وب‌گردی کاربران ارائه می‌کند، همچنین از برخی ویژگی‌های خاص برخوردار است که آن را منحصربه‌فرد می‌سازد.

یکی از این ویژگی‌ها، فرامین و در واقع صفحات خاصی است که هر کدام وظیفه مختص به خود را بر عهده دارند و کاربران قادر هستند با رجوع به آنها برخی ابزار و امکانات مستتر در آن‌ها را برای بهبود وب‌گردی خود به‌کار برند.

دستورات کاربردی گوگل کروم

در اینجا شما را با شش مورد از این صفحات کاربردی آشنا می‌سازیم ضمن آنکه خود شما نیز می‌توانید با یافتن باقی صفحات، که البته تعداد آن‌ها کم هم نیست، قسمت‌های بیشتری از گوگل کروم را کشف کنید:

1- دستور about
اولین صفحه‌ای که به شما معرفی می‌کنیم، در واقع صفحه‌ای است که فهرست کاملی از سایر صفحات داخلی گوگل کروم را در بر دارد. در نوار آدرس مرورگر Chrome://about را وارد کنید تا فهرستی از لینک‌های صفحات داخلی کروم را مشاهده کنید. علاوه بر این در پایین این صفحه شاهد URL هایی خواهید بود که مخصوص به عیب‌یابی مرورگر است و لینک مستقیم ندارد:

صفحه about گوگل کروم

2- دستور flags
در میان این صفحات، یکی از آن‌ها که البته کاربردی نیز هست Chrome://flags می‌باشید. این صفحه دربردارنده مجموع امکانات آزمایشی یا Experimental کروم است که اغلب به درد توسعه دهندگان و برنامه نویسان می‌خورد. در این صفحه می‌توانید تنظیمات جالبی را در خصوص کروم یافته و تغییر دهید:

صفحه flags گوگل کروم

3- دستور Apps
اما صفحه دیگر، صفحه مربوط به Appها است. در نوار آدرس Chrom://apps را وارد کنید تا فهرستی از Appهای نصب شده بر روی مرورگر خود را بیابید. کلیک کردن بر روی هر کدام از ین Appها شما را مستقیما به وب‌سایت آن منتقل می‌کند:

صفحه Apps گوگل کروم

4- دستور memory-redirect
اما Chrome://memory-redirect شمای کلی از میزان استفاده مرورگر از حافظه را بدست می‌دهد. این صفحه نشان می‌دهد که افزونه‌ها، تب‌ها و Appها هر کدام چه میزانی از RAM سیستم را به‌کار گرفته‌اند. علاوه بر این اگر مرورگرهای دیگر را نیز اجرا کرده باشید، میزان استفاده هر یک را از منابع سیستم در این صفحه خواهید دید:

صفحه memory-redirect گوگل کروم

5- دستور restart
در نهایت همان‌طور که ذکر شد در پایین صفحه about مجموعه‌ای از لینک‌هایی را خواهید یافت که برای Debug کردن کروم است. اغلب این لینک‌ها طبیعتا به‌کار کاربران عادی نخواهد آمد. اما در بین آن‌ها هنوز می‌توان لینک‌هایی را یافت که ویژگی‌های کاربردی دارند. یکی از این ها Chrome://restart است که همان‌طور که از نام آن پیدا است، اقدام به Restart کردن یا راه‌اندازی مجدد مرورگر می‌کند.

6- دستور kill
همچنین Chrome://kill اقدام به خاتمه دادن به فعالیت تب فعلی در کروم خواهد کرد:

دستور kill گوگل کروم

اما این ها تنها موارد اندکی از تعداد متنوع صفحات داخلی گوگل کروم است که در قسمت about خواهید یافت. این لینک‌ها همان‌طور که ذکر شد، توانایی فراوانی در تغییر عملکرد و رفتار مرورگر دارند و کاربران با کمی کنکاش در دل این صفحات می‌توانند نکات جالب و کاربردی را در خصوص گوگل کروم کشف کنند.

منبع متن: تابناک

گردآوری، ویرایش و بازنشر: وبسوار

دستورات

دستورات

دستورات کاربردی گوگل کروم,دستورات کاربردی گوگل کروم,

برگرفته از : دستورات کاربردی گوگل کروم