نظر شجریان درباره کلیپ جنجالی «چرا رفتی»

نظر شجریان درباره کلیپ جنجالی «چرا رفتی»

نشست خبری تور موسیقایی «چرا رفتی» به آهنگسازی تهمورس پورناظری و خوانندگی همایون شجریان در گالری بوم با استقبال زیاد خبرنگاران مواجه شد؛ تا جایی که می‌شد جمعیتی چندبرابری در قیاس با نشست چند روز پیش کنسرت‌های حسین علیزاده را در آن مشاهده کرد. این نشست با حضور همایون شجریان، تهمورس پورناظری، محمدحسین توتونچیان و نمایندگان شرکت سامسونگ به عنوان اسپانسرهای این برنامه برگزار شد.

در آغاز نشست محمد حسین توتونچیان توضیحاتی درباره جزئیات فروش بلیت و مشخصات سالن وزارت کشور ارائه کرد. در حالی توتونچیان از سالن وزارت کشور به عنوان سالنی استاندارد یاد کرد که اهل فن خاطرات خوشی از آن ندارند و شاید تعمیرات این سالن و تجیهزاتی که به آن اضافه شده سالن را به کیفیت مطلوب‌تری رسانده باشد.

توتونچیان درباره روزهای برگزاری کنسرت هم گفت: «طبق برنامه‌ریزی‌هایی که از قبل انجام شده قرار بود این کنسرت موسیقایی طی روزهای 16، 17 و 18 مردادماه در 2 سانس برگزار شود، اما به دلیل استقبال قابل توجه مخاطبان ما روزهای 23 و 24 مردادماه هم این کنسرت را برگزار خواهیم کرد.»

همایون شجریان هم در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از این‌که در فاصله 4 ماه از انتشار این آلبوم، آن را به صحنه می‌برند، گفت: «آنچه که در کنسرت تالار وزارت کشور برگزار خواهیم کرد، اجرای تمام قطعه‌های آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» است که این بار به خاطر تفاوتی که در ترکیب ارکستر وجود دارد، آن را با چیدمان دیگری اجرا می‌کنیم. ضمن این‌که 2 قطعه جدید و جذاب توسط سهراب و تهمورس پورناظری در این کنسرت اجرا خواهند شد که مطمئنم شنیدن آن خالی از لطف نیست.»

همایون شجریان

شجریان درباره رویکردش به آواز خواندن با تأکید بر این‌که نمی‌خواسته دچار تعصب بشود گفت: “حضور در آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» به عنوان خواننده در همین مسیر بود. کاری که در این اثر به مخاطب ارائه شده دارای استخوان‌بندی نوینی است که خوشبختانه این حضور با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان نیز مواجه شد. این در حالی است که من حضور در عرصه‌های نوین را در فیلم «آرایش غلیظ» همراه با سهراب پورناظری تجربه کردم و شما دیدید که همراه با سازهای الکترونیک از تکنیک‌های سنتی و قدیمی آواز استفاده کردیم.”
همایون شجریان که نامش با نام پدر گره خورده و همواره با این قیاس مواجه است در ادامه گفت: «دوست ندارم توقعی که از پدرم دارند از من هم داشته باشند و امیدوارم توانسته باشم در این شیوه نوین، کار قابل قبولی را به مخاطب ارائه دهم.»

همایون شجریان در آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» و بخصوص در قطعه «چرا رفتی» آواز بسیار سنگین و سختی را خوانده است و این کنجکاوی وجود دارد که چگونه در اجرای زنده می‌خواهد این تجربه را تکرار کند، آن هم در 5 شب و هر شب دو اجرا. او در این باره گفت: «قطعه «چرا رفتی» را که یکی از قطعات پرطرفدار این آلبوم است با‌‌ همان کیفیت اجرا خواهیم کرد اما از آنجا که قرار است چند شب اجرا داشته باشیم ممکن است این ریسک را نکنم و قطعه را با نیم پرده تغییر اجرا کنم اما در ‌‌نهایت آن اوج‌ها در قطعه وجود دارد و نمی‌گذارم مخاطب تفاوت را احساس کند. در اجراهای استودیویی نیازی به این ریسک نیست و می‌توانم هر طور که بخواهم بخوانم.»
نکته جالب دیگر این نشست طرح بحث‌های مربوط به کلیپ قطعه «چرا رفتی» است. همایون شجریان درباره این کلیپ جنجال ساز گفت: «از تمام کسانی که این کلیپ را دیدند و اظهار نظرهایی را درباره آن انجام دادند، ممنونم. این کلیپ به اعتقاد من خیلی به معرفی اثر کمک کرد. تنها جایی که من این اظهار نظر‌ها را دوست نداشتم جایی بود که برخی از دوستان الفاظ بدی را به کار بردند و این برای من ناراحت کننده بود.»

تهمورس پورناظری آهنگساز و رهبر ارکستر کنسرت «چرا رفتی» نیز در این نشست خبری با بیان این‌که به جز حضور سی‌تار و دودوک، تمامی قطعات در اجرای زنده، در قالب آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» تنظیم شده توضیح داد: «گرچه آهنگ‌ها و قطعات این پروژه موسیقایی در کنسرت ما با سازبندی متفاوتی خواهند بود اما ما فرمی را تدوین کردیم که جذابیت‌های آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» را حفظ کند و برای مخاطب‌‌ همان جذابیت آلبوم را داشته باشد.»

این نوازنده و آهنگساز در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اظهارات مثبت و منفی کار‌شناسان موسیقی بعد از انتشار آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان»، یادآور شد: «به طور حتم هدفی که ما برای انتشار این آلبوم به دنبال آن بودیم فقط ارتباط احساسی با مخاطب بود و من فکر می‌کنم که در این راه موفق هم عمل کردیم. ما این هدف را نداشتیم که بگوییم خیلی بلد هستیم، اما خوشبختانه همین که کار از اقبال مخاطب گذشت و به زندگی مردم رفت، امتیاز بسیار قابل توجهی است که از آن خوشحالیم.»

پورناظری درباره کلیپ منتشر شده از قطعه «چرا رفتی» که در زمان رونمایی این آلبوم موسیقایی منتشر شد، تصریح کرد: «این کلیپ چون دیده شد، مخالف پیدا کرد و من تصور می‌کنم این مخالفت‌ها مقداری جهت‌دار و سازماندهی شده با حمله‌های غیرمنصفانه‌ای روبرو شد. در حالی که ما قبل از پخش این فیلم هم نوشته بودیم که این کلیپ فقط برای رونمایی است که دوستان متوجه این ماجرا نشدند.»
کنسرت چرا رفتی در 5 شب و هر شب دو اجرا در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت و بعد از آن قرار بر این است که این تور راهی شهرستان‌ها بشود.

منبع: صبا

نظر

نظر

نظر شجریان کلیپ جنجالی چرا رفتی نظر شجریان کلیپ جنجالی چرا رفتی

برگرفته از : نظر شجریان درباره کلیپ جنجالی «چرا رفتی»