بیوگرافی ماریا شاراپووا

بیوگرافی ماریا شاراپووا

ماریا شاراپووا

ورزش‌ تنيس‌ در بين‌ زنان‌ از زماني‌ به‌ اوج‌ رسيد كه‌ «اشتفي‌گراف‌» تنيسور آلماني‌ خود را به‌ صدر جدول‌ رساند و با قهرماني‌هاي‌ پي‌‌در‌پي‌، توانست‌ اين‌ ورزش‌ را در رده‌ زنان‌ بر سر زبان‌ها بيندازد، قبل‌ و بعد از «گراف‌» كه‌ در حال‌ حاضر همسر «آندره‌ آغاسي‌» است‌، كسي‌ به‌ مانند او در رده‌ زنان‌ در اين‌ ورزش‌ به‌ معروفيت‌ نرسيد تا اين‌ كه‌…

روسيه‌ به‌ داشتن‌ يك‌ تنيسور زن‌ افتخار مي‌كند تا حدي‌ كه‌ روز 31 مرداد 84 را به‌ عنوان‌ روز تاريخي‌ در ورزش‌ ملي‌ روسيه‌ اعلام‌ كرده‌ است‌ زيرا در اين‌ روز تنيس‌باز شماره‌ يك‌ روسيه‌ درصدر جدول‌ رتبه‌بندي‌ جهان‌ جاي‌ گرفت‌. «مارياشاراپووا» كاري‌ را انجام‌ داد كه‌ تا قبل‌ از او هيچ‌ يك‌ از بانوان‌ ورزشكار شوروي‌ سابق‌ و ياروسيه‌ موفق‌ به‌ انجام‌ آن‌ نشده‌ بودند. او در صدر جدول‌ رتبه‌بندي‌ انجمن‌ تنيس‌بازان‌ زن‌ جهان‌قرار گرفت‌. در 52 هفته‌ رقابت‌هاي‌ مختلف‌ او دربين‌ شركت‌كنندگان‌ بهترين‌ نتيجه‌ را كسب‌ كرد. گفتني‌ است‌ كه‌ ماريا پانزدهمين‌ نفري‌ است‌ كه‌ موفق‌ به‌ تصاحب‌ اين‌ عنوان‌ در طول‌ تاريخ‌ 30 ساله‌ حيات‌ اين‌ انجمن‌ شد. در ادامه به‌ شرح‌ زندگي‌ اين‌ اعجوبه‌ دنياي‌ تنيس‌ مي‌پردازيم‌:

ماریا شاراپووا با نام مستعار ماشا زاده ۱۹ آوریل ۱۹۸۷؛ تنیس‌باز مشهور روس است که در سال ۲۰۰۵ رتبه اول بین تنیس‌بازان زن دنیا را کسب کرد.

پدر و مادر وی اهل گومل بلاروس هستند اما خود ماریا در شهر نیاگان در روسیه به دنیا آمده‌است. پدر ماریا او را در سن ۷ سالگی به آمریکا برد، اما مادرش به خاطر مشکل گرفتن روادید نتوانست آن‌ها را همراهی کند. درحقيقت‌ مهاجرت‌ خانواده‌ شاراپووا از نزديكي‌ شهر چرنوبيل‌، يكسال‌ پس‌ از فاجعه‌ چرنوبيل‌ پايگاه‌ فضايي‌ روسيه‌ به‌ شهر كوچك‌ نياگان‌ واقع‌در سيبري‌ صورت‌ گرفته‌ بود. پدرش‌ «سرگئي‌شاراپووا» معلم‌ و بوكسور و مادرش‌ «آلايلنا» يك‌ اقتصاددان‌ است‌. ماریا از آن زمان در آمریکا زندگی می‌کند اما ملیت روسی خود را حفظ کرده‌است. شاراپووا در سال ۲۰۰۶ بیشترین دستمزد را در بین زنان ورزشکار دریافت کرده‌است.

ماريا از 2 سالگي‌ زيرنظر پدرش‌ با ورزش‌ تنيس‌آشنا و علاقمند شد و از 4 سالگي‌ بازي‌ تنيس‌ را آغاز كرد. در ملاقاتي‌ كه‌ «مارتينا ناورتيلاوا» مربي‌ تنيس‌ اهل‌ چك‌ در مسكو با ماريا داشت‌، استعداد اين‌ دختر بچه‌ 6 ساله‌ تنيس‌ باز را تشخيص‌ داد و پدر او را قانع‌ كرد تا او را به‌ آكادمي‌ تنيس‌ «نيك‌ بولتيري‌» در آمريكا بفرستد. مارياي ‌6 ساله‌ ابتدا در تورنمتي‌ در روسيه‌ شركت‌ جست‌ و با بدست‌ آوردن‌ كسب‌ مقام‌ برتر، در سال‌ 1993 به‌ همراه‌ پدرش‌ به‌ آكادمي‌ تنيس‌ «نيك‌ بوليتري‌» در فلوريداي‌ آمريكا رفت‌.

ناگفته‌ نماند كه‌ سرگئي‌،پدر ماريا با زحمت‌ توانست‌ مبلغ‌ لازم‌ براي‌ تهيه‌بليط هواپيما را فراهم‌ سازد و او هم‌ نيز به‌ همراه‌دخترش‌ راهي‌ غربت‌ در آن‌ سوي‌ اقيانوس‌ شد.ورود به‌ (بوليتري‌) جايي‌ كه‌ در آن‌ زمان‌ آغاسي‌،كوريه‌ و كورنيكووا آموزش‌ مي‌ديدند، تنها با قرارقبلي‌ ميسر بود كم‌ و بيش‌ سرگئي‌ موفق‌ به‌ قانع‌كردن‌ مربي‌براي‌ تماشاي‌ تمرين‌ دخترش‌ شد وآكادمي‌ (نيك‌ بولتيري‌) استعداد خارق‌العاده‌اي‌ را در اين‌ دختر بچه‌ روس‌ حس‌ كرد.

ماريا به‌ اين‌ترتيب‌ در آكادمي‌ آموزش‌ تنيس‌ پذيرفته‌ شد وپدرش‌ نيز در «فلوريدا» براي‌ كسب‌ درآمد وهزينه‌ كلاسهاي‌ آموزشي‌ دخترش‌ مشغول‌ به‌ كارساختماني‌ شد و هر روز يك‌ ساعت‌ پياده‌ ازآپارتماني‌ كه‌ اجاره‌ كرده‌ بود جهت‌ ملاقات‌ بادخترش‌ تا آكادمي‌ تنيس‌ «نيك‌ بوليتري‌» را طي‌مي‌كرد.

مادر هم‌ رفت‌
پس‌ از مدت‌ 2 سال‌، «آلايلنا» مادر ماريا كه‌اجازه‌ خروج‌ از روسيه‌ را به‌ اونمي‌ دادند توانست‌ ويزاي‌ آمريكا را بگيرد و به‌ دختر و همسرش‌ در فلوريدا بپيوندد. ماريا نيز در اين‌ مدت‌ به‌ خوبي‌تنيس‌ را آموخته‌ بود. او توانسته‌ بود ورزش‌ تنيس‌را در كشور ديگري‌ به‌ دور از خانواده‌ و به‌ تنهايي‌ ومهمتر از همه‌ با زباني‌ غير از زبان‌ روسي‌ به‌خوبي‌فراگيرد. لذا تنيس‌ براي‌ او هدف‌ اصلي‌ درزندگي‌اش‌ شد، تنها چيزي‌ كه‌ به‌ خاطر آن‌ حاضربود زندگي‌ پرمشقت‌ در آكادمي‌ تنيس‌ را تحمل‌كند و مشكلات‌ را پشت‌ سر بگذارد، نتايج‌ كارش‌بود كه‌ بسيار زود ظاهر شد.

ورود به‌ مسابقات‌ جهاني‌
در سال‌ 1995 در حالي‌ كه‌ 8 سال‌ بيشترنداشت‌، قهرمان‌ مسابقات‌ Orange Bowlفلوريدا شد و پس‌ از آن‌ در تيم‌ تنيس‌ فدراسيون‌روسيه‌ حضور يافت‌. در سال‌ 1996 اولين‌ حضورماريا در گراند اسلم‌ بود و 1998 اولين‌قهرماني‌اش‌ در مسابقات‌ WTA توكيو دربازي‌هاي‌ دو نفره‌ به‌ همراه‌ (مارتينا هينگيس‌) به‌دست‌ آمد، البته‌ همه‌ اين‌ افتخارات‌ در رده‌خردسالان‌ و نوجوانان‌ بود.

ماريا در سال‌ 1997هم‌ توانسته‌ بود به‌ مرحله‌ نيمه‌ نهايي‌ مسابقات‌قهرماني‌ ويبلدون‌ راه‌ يابد. باوجودي‌ كه‌ رقيب‌ او3 سال‌ از وي‌ بزرگتر و همچنين‌ برنده‌ سه‌ مسابقه‌اولين‌ فدراسيون‌ جهاني‌ تنيس‌ بود. ماريا در سال‌1999 درمسابقات‌ تنيس‌ اپن‌ استراليا توانست‌مقام‌ قهرماني‌ را بدست‌ آورد. در اين‌ سال‌ ماريا به‌عنوان‌ بهترين‌ بازيكن‌ در بازي‌هاي‌ دو نفره‌انتخاب‌ شد.

ماريا سالهاي‌ 1999 و 2000 را باآسيب‌ ديدگي‌ سپري‌ كرد، سال‌ 2001 زماني‌است‌ كه‌ او به‌ عنوان‌ يك‌ بازيكن‌ كاملا حرفه‌اي‌ درمسابقات‌ حضور يافت‌، او آن‌ زمان‌ تنها 14 سال‌سن‌ داشت‌ و سن‌ كمي‌ براي‌ شركت‌ در مسابقات‌حرفه‌اي‌ بزرگسالان‌… در سال‌ 2003 درمسابقات‌ انفرادي‌ توكيو و كيوبيك‌سيتي‌ و درمسابقات‌ دو نفره‌ :بيرمنگام‌» مقام‌ اول‌ را كسب‌كرد.

ماريا عليرغم‌ آنكه‌ در جهان‌ به‌ شهرت‌ رسيده‌بود و هر بار مقام‌ اول‌ را كسب‌ مي‌كرد اما مغرور نشد و اين‌ مسائل‌ او را مغرور نساخت‌ و ثابت‌ كرد كه‌براي‌ او تنيس‌ در اولويت‌ قرار داد و مد و تجارت‌تنها به‌ عنوان‌ سرگرمي‌ هستند. او در سال‌ 2004در جدول‌ رده‌ بندي‌ 20 تنيس‌ باز برتر دنيا قرارگرفت‌.

او همچنین در سال ۲۰۰۸ با کنار زدن رقبایی مثل ژوستین انه و آنا ایوانوویچ قهرمان اولین گرند اسلم سال یعنی مسابقات آزاد استرالیا شد. او جز ده تنیس‌باز جهان است که توانسته هر ۴ گرند اسلم ویمبلدون ۲۰۰۴ , آزاد امریکا ۲۰۰۶ , آزاد استرالیا ۲۰۰۸ و آزاد فرانسه۲۰۱۲ فتح کند همچنین او برای اولین بار درالمپیک ۲۰۱۲ شرکت کرد و برنده مدال نقره شد. او ۸ فینال گرند اسلم دارد که در ۴ فینال بازنده شده است و جز ۳۰ تنیس‌باز برتر جهان در طول تاریخ است.

ماريا شاراپووا كاري‌ را انجام‌ داد كه‌ تا قبل‌ ازاو هيچ‌ يك‌ از بانوان‌ ورزشكار شوروي‌ سابق‌ و يا روسيه‌ موفق‌ به‌ انجام‌ آن‌ نشده‌ بودند. او در صدرجدول‌ رتبه‌بندي‌ انجمن‌ تنيس‌ زنان‌ جهان‌قرار گرفت‌. در 52 هفته‌ رقابت‌هاي‌ مختلف‌ او دربين‌ شركت‌كنندگان‌ بهترين‌ نتيجه‌ را كسب‌ كرد. گفتني‌ است‌ كه‌ ماريا پانزدهمين‌ نفري‌ است‌ كه‌موفق‌ به‌ تصاحب‌ اين‌ عنوان‌ در طول‌ تاريخ‌ 30ساله‌ حيات‌ اين‌ انجمن‌ شد.

و قهرمان‌ ويمبلدون‌

ماريا اينكار را در بار دوم‌ انجام‌ داد، كاري‌افراد بزرگي‌ چون‌ «ناوراتيلو» و «گراف‌» و «هينيگس‌» مربي‌ وي‌ تا قبل‌ از «شاراپووا» موفق‌به‌ انجام‌ آن‌ نشده‌ بودند و اكنون‌ او قله‌ جدول‌رتبه‌بندي‌ دنيا را فتح‌ كرده‌ است‌. او پس‌ از فتح‌ويمبلدون‌ اظهار داشت‌ كه‌ در ادامه‌ بايد بيشتر كاركند تا در برنامه‌ ورزشي‌ خود پيشرفت‌ داشته‌ باشدو برنده‌ هر مسابقه‌اي‌ باشد. او براين‌ باور است‌ كه‌براي‌ اين‌ كار قبل‌ از هر چيز بايد شرايط فيزيكي‌مطلوب‌ را دارا باشد.

زندگي‌ شخصی ماريا شاراپووا
ماريا علاوه‌ بر تنيس‌ به‌ كتابخواني‌، موسيقي‌ وفيلم‌ علاقه‌ دارد، ضمن‌ اينكه‌ گاهي‌ به‌ ورزش‌هايي‌چون‌ گلف‌، بسكتبال‌ و هاكي‌ روي‌ يخ‌ مي‌پردازد.
– شركت‌ها و كارخانجاتي‌ چون‌ موتورولا،هوندا، آديداس‌، پارلوكس‌ فراگرانس‌، لوكوس‌،رولكس‌ و يانكس‌ اسپانسرهاي‌ او هستند و ماريا باانعقاد قرارداد با اين‌ شركت‌ها به‌ تبليغ‌ محصولات‌آنها مي‌پردازد.
– هميشه‌ به‌ آينده‌اي‌ بهتر اميدوار است‌.
– محل‌ اقامتش‌ بارديتون‌ در فلوريداي‌آمريكا است‌.
– قدوي‌ 1/88 متر و وزش‌ 59 كيلوگرم‌است‌.
– شهرهاي‌ مورد علاقه‌اش‌ رم‌، پاريس‌، لندن‌،نيويورك‌ و توكيو مي‌باشد.
– غذاي‌ مورد علاقه‌اش‌ استيك‌ مي‌باشد. ازنوشيدني‌ها، به‌ آب‌ پرتقال‌ و شربت‌ توت‌فرنگي‌علاقمند است‌ ودسرهاي‌ فرانسويي‌ با مغز بادام‌ وگردو را دوست‌ دارد.

شاراپووا بیش از نه میلیون طرفدار در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک دارد که روز به روز افزایش می‌یابد. شاراپووا همچنین به عنوان مدل نیز کار می‌کند و به مد علاقه‌مند است. او سابقا نامزد بسکتبالیست اهل اسلوونی ساشا وویاچیچ بود. اوفردي‌ صبور وظاهرا خونسرد مي‌باشد اما در باطن‌ بسيار عصبي‌ ومضطرب‌ است‌. هركس‌ بخواهد با او عكس‌مي‌اندازد و امضا مي‌دهد. بطور كلي‌ دختري‌ مهربان‌ خوشرو و خونگرم‌ مي‌باشد به‌ رنگ‌ مشكي‌ علاقه‌ زيادي‌ دارد و بيشترلباسهاي‌ رسمي‌اش‌ به‌ اين‌ رنگ‌ مي‌باشد. او دوران‌ دبيرستان‌ را از طريق‌ اينترنت‌ آموزش‌ ديد. زيرا وقتي‌ براي‌ رفتن‌ به‌ مدرسه‌نداشت‌وي‌ در دو سال‌ اخير معروف‌ترين‌ ورزشكاركشور پهناور روسيه‌ است‌، با اين‌ كه‌ در آمريكا زندگي‌ مي‌كند اما هم اکنون به روسیه بازگشته و در آنجا به زندگی خود ادامه می‌دهد. 

کناره‌گیری ماريا شاراپووا از ماسبقات تنیس

تنیسور شماره دوی زن جهان در اقدامی احتیاط آمیز از حضور در مسابقات بین‌المللی بریسبین 2012 کنار کشید. قهرمان اوپن فرانسه به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه ترقوه از حضور در مسابقات نمایشی کره‌جنوبی هم انصراف داده بود. وی در خصوص کناره‌گیری خود از مسابقات بریسبین اظهار داشت: نمی‌خواهم آنچه تا به حال در تمرینات به دست آورده‌ام را به خطر بیندازم. “ماریا شاراپووا”ی 26 ساله، سال گذشته هم از حضور در این رقابت‎ها کنار کشید تا آمادگی خود را برای مسابقات اوپن استرالیا حفظ کند، جایی که در دیدار پایانی به «ویکتوریا آزارنکا» باخت و نایب قهرمان شد.

عکس هایی از ماریا شاراپووا

عکس ماریا شاراپووا

عکس ماریا شاراپووا

عکس ماریا شاراپووا

عکس ماریا شاراپووا

عکس ماریا شاراپووا در حال تنیس

عکس ماریا شاراپووا

منابع: مجله خانواده سبز- ویکی پدیا
ویرایش و انتشار: وبسوار

بیوگرافی

بیوگرافی

بیوگرافی ماریا شاراپووا,بیوگرافی ماریا شاراپووا,

برگرفته از : بیوگرافی ماریا شاراپووا