ماسال؛ بهشت گمشده گیلان

ماسال؛ بهشت گمشده گیلان

 حتما تا به حال در مکان‌های مختلف نامی از بهشت گم‌شده گیلان شنیده‌اید و همیشه براتون جالب بوده که بدونید کجاست. بهشت گم‌شده گیلان نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در استان گیلان است. ماسال یا همان بهشت منطقه‌ای است که دیدن و تماشای آن هر بار با دفعات قبلی متفاوت است.

بهشت گمشده


ماسال
شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌ است. فاصله‌ی ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید.

کوه های ماسال

موقعیت جغرافیایی:
شهرستان ماسال با مساحت 622 کیلومتر مربع و ارتفاع 84 متر بالاتر از سطح دریا، دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار محسوب می‌گردد. ماسال از شمال به رضوانشهر، از غرب و جنوب غربی به خلخال، از شرق به فومن و صومعه‌سرا محدود می‌گردد. این شهر با مرکز استان 45 کیلومتر، با شهرستان تالش 60 کیلومتر و با شهرستان صومعه سرا 24 کیلومتر فاصله دارد.

ماسال

شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد. پس از طی 40 کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌نماید. شایان ذکر است شهر بازار جمعه نیز در کنار رودخانه مرغک شاندرمن واقع شده است،  این رودخانه نیز از داخل شهر بازارجمعه یعنی مرکز شهر شاندرمن عبور می‌نماید .

ماسال

ماسال

این شهرستان دارای محدوده‌های کوهپایه‌ای، جنگلی و مرتعی می‌باشد. آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب کوهستانی است.

آب و هواي شهرستان ماسال:
اين منطقه به دليل كوهستاني بودن داراي زمستان‌هاي گرم و با درصد رطوبت بيشتر از 75 درصد می‌باشد. بيشترين رطوبت در شهريورماه مشاهده مي‌شود.

آب و هوای ماسال

شهرستان ماسال كه سابقا جزئي ازمنطقه وسيع تالش بود درسال 76 مستقل و به شهرستان تبديل شد كه شامل دو بخش مركزي و شاندرمن و همچنین چهار دهستان شاندرمن، شيخ نشين، حومه و ماسال است. ماسال شامل 98 آباديست كه از اين تعداد 12 آبادي خالي از سكنه است .

آب و هوای تالش

آب و هوای تالش

براساس سرشماری سال ۱۳۹۰جمعیت ماسال برابر با ۱۴٬۶۸۹ نفر بوده‌ است. نام ماسال از « مازال » يا« مزال» به معني كوه يا كوه وار گرفته شده ، مردم ماسال تالشند و به زبان تالشي تكلم مي‌كنند .

جاذبه‌های تاریخی:
وشمه سرا – درخانه – گیله سرا – وردم – قلعه کول – منطقه یادمانی مشهد میرزا (محل شهادت میرزا کوچک) – سنگ بست – خون – خندیله پشت – تفنگ ساز

مشهد میرزا

مناطق جنگلی:
منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره‌های بلند – گردشگاه جنگلی ریزه مندان – ییلاق شالماء – چسلی – بیلگاه دون – اپسی دشت – دشت النزه – ویرگاه – خندیله پشت – مارجونه – رشت پشت – وشنه راه – واشیار – اولسته بلنگاه – صی فی مانم – نمه پشت – خشکه دریا – تلارگاه ملومه بند ـ سوچاله – غار خنده پشت

مناطق جنگلی ماسال

مناطق جنگلی ماسال

مناطق جنگلی ماسال

مناطق جنگلی ماسال

مناطق جنگلی ماسال

اقتصاد شهرستان ماسال:
اين شهرستان بر پايه كشاورزي و دامداري استوار است. فعاليت‌هايي از قبيل برنج‌كاري، پرورش طيور، پرورش پيله ابريشم و گاو و گوسفند رايج است. توليد شال و صنايع چوبي از صنايع دستي منطقه محسوب مي‌شود. دراين شهرستان مانند ساير نقاط گيلان بازار هفتگي در روز شنبه هر هفته تشكيل مي‌شود و نقش مهمي در اقتصاد منطقه دارد.

دامپروری ماسال

کشاورزی در ماسال

جاذبه‌های گردشگری ماسال:

منطقه نمونه تفريحي گردشگری بام سبز ماسال:

بام سبز ماسال

 ييلاقات ماسال يکي از مناطق زيبا و بي‌نظيريست که گردشگران زيادي را از سراسر ايران بسوي خود کشانده و اسمي همچون بهشت گمشده را براي خود برگزيده است. (ييلاق سوچاله):

ییلاق ماسال

هتل خانی:

هتل ماسال

جشنواره بومي محلي ماسال؛ اين جشنواره که همه ساله در فصل تابستان با هماهنگي اداره تربيت بدني در يکي از مناطق ييلاقي اين شهر برگزار مي‌گردد، با استقبال کم‌نظيري از طرف همشهريان و گردشگران از سراسر استان روبرو مي‌شود و در آن شاهد توليد و عرضه انواع صنايع دستي – غذاها و شيريني‌هاي محلي – انواع نان‌هاي محلي – اجراي نمايش‌ها و موسيقي‌هاي سنتي و بومي – بازي‌ها و آيين‌هاي محلي از جمله لپه مزا، داله مزا، کلا مزا، يقوب يقوب، دومه دومه، لسه جنگ، ورزا جنگ، تالشه کشتي، اسب‌دواني زنان و مردان و مهار اسب‌ها و گاوهاي وحشي… هستيم:

جشنواره بومی ماسال

در شهرستان ماسال بيش از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترين آن‌ها غار آويشو در بلنداي 1300 متري از سطح دريا و بين مناطقي ييلاقي و در بستر دره‌اي کم آب قرار دارد و در نوع خود در ايران کم‌نظير مي‌باشد که ديدن قنديل‌ها و مناظر بکر اطراف و درون غار بياد ماندني است:

غار آویشو

منابع:
ویکیپدیا
شهرداری ماسال

گردآوری، ویرایش و بازنشر: وبسوار

برگرفته از : ماسال؛ بهشت گمشده گیلان